Domyślnie w Zabbixie można skonfigurować następujące typy mediów wysyłające komunikaty:

– wiadomość email,

– skrypt,

– SMS,

– Jabber,

– Ez Texting.

Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami mediów są powiadomienia za pomocą wiadomości SMS oraz email.


 

Zapis na newsletter!

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________

 

Dzisiaj omówimy wykorzystanie aplikacji MSMTP, służącej do wysyłania wiadomości mailowych. W kolejnym odcinku nauczysz się jak utworzyć skrypt wysyłający email z Zabbixa z odpowiednim komunikatem.

Cykl szkoleń
poświęconych systemowi monitoringu Zabbix

Artykuły prowadzone w ramach cyklu „Szkolenie Zabbix”. Wszystkie dotychczasowe części kursu Zabbix znajdziesz w tym miejscu:

Kurs Zabbix

wbt

Wiadomości email – MSMTP

Wysyłanie emaili w Zabbixie posiada mocno ograniczoną funkcjonalność. Sprowadza się głównie do prostego protokołu SMTP. Głównym minusem tego rozwiązania jest brak obsługi uwierzytelniania. Możemy korzystać jedynie z serwerów SMTP nie wymagających uwierzytelniania. Zamiast tworzyć w naszym serwerze konto email bez hasła, które jednocześnie będzie stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa w naszym systemie informatycznym, stosuje się obsługę skryptów. Dzięki skryptom można zautomatyzować system dowolnie pod wymagane potrzeby.
W przypadku firmy ASKomputer skorzystamy tylko ze skryptów. Zarówno do automatyzacji wysyłki email jak i wiadomości SMS. Do rozsyłania wiadomości email, wykorzystany zostanie serwer z systemem Microsoft Exchange 2010.
W tym celu zakładamy konto:
zabbix@askomputer.pl
w systemie Exchange.
Na serwerze Zabbix instalujemy klienta do obsługi protokołu SMTP. W naszym przypadku będzie to MSMTP. W systemie Ubuntu możemy tego dokonać za pomocą komendy:
apt-get install msmtp

Konfigurujemy ustawienia klienta:
account zabbix
host exch1.askomputer.org
domain askomputer.org
from zabbix@askomputer.pl

Druga linia wskazuje serwer pocztowy.
Następnie w ścieżce konfiguracji mediów Zabbixa, czyli:
AlertScriptsPath=/etc/zabbix/alert.d/
tworzymy skrypt odwołujący do ustawień klienta SMTP:
account zabbix
tls on
tls_starttls on
tls_trust_file /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt
host exch1.askomputer.org
port 587
auth on
from zabbix@askomputer.pl
user zabbix@askomputer.pl
password ***********

W kolejnej części utworzymy własny skrypt, który będzie wysyłał powiadomienia za pomocą przykładowego konta w Gmailu. Skrypt będzie działał bez instalowania dodatkowego oprogramowania.

 

Chcesz więcej?

Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.

Zapisy TUTAJ

Zapisz się na Newsletter i odbierz za darmo e-book "Monitoring IT"!

X