Sztuczna Inteligencja – zagrożenie czy możliwości?

Sztuczna Inteligencja to dosyć prężnie rozwijająca się gałąź informatyki. Głośno zrobiło się w ostatnich dniach za sprawą filmu pokazującego robota uprawiającego parkour:

Fani filmów s-f już sobie wyobrażają świat przyszłości, w której tego typu roboty będą urządzały polowanie na ludzi. Czy faktycznie zapowiada się tak mroczna przyszłość? Osobiście, wolę w tym momencie skupić się na bardziej pozytywnych aspektach robotyki, Sztuczna inteligencja, w skrócie SI czyli z angielskiego AI (artificial intelligence). Czym dokładnie jest ta technologia oraz czemu ma pomóc ludzkości w znalezieniu lekarstwa na raka? Zapraszam do lektury! 

Nie przypadkowo Gartner, Deloitte czy IDC uznały SI za jeden z ważniejszych trendów technologicznych 2017 roku. Prawda jest taka, iż firmy inwestują obecnie ogromne pieniądze w rozwój tej gałęzi przemysłu. Zarówno ogromne korporacje przeznaczają swoje fundusze na tzw. uczenie maszynowe jak i mniejsze firmy inwestując w uruchamianie botów na swoich stronach internetowych. A taki bot, który podpyta potencjalnego klienta o podstawowe elementy do przygotowania oferty jest początkiem tego jakie możliwości oferuje sztuczna inteligencja. Jest to jeszcze przykład mocno ograniczony i do bólu oskryptowany, jednak przy takim zadaniu nie są wymagane wysokie kompetencje zawodowe. I tak właśnie jest i będzie wykorzystywane AI w przyszłości. Zarówno do tworzenia skomplikowanego oprogramowania będącego w stanie analizować i tworzyć raporty jak i do budowania prostych robotów uruchamianych na liniach produkcyjnych przedsiębiorstw.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Czy sztuczna inteligencja uleczy raka?

To oczywiście nie wszystkie możliwości do jakich można wykorzystać AI. Zapewne słyszeliście o autonomicznych samochodach, które same maja jeździć. Jest to chyba najszerzej promowany sposób na wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Niestety, zdarzają się jeszcze sytuacje tragiczne. Jak choćby marcowy wypadek samochodu Tesli. Pojazd jadący na autopilocie, w wyniku wypadku w Kalifornii zabił swojego pasażera, którego zadaniem było kierowanie testami. Na szczęście, takie przypadki należą do rzadkości.

Co najciekawsze, producenci starają się również wykorzystać nowe możliwości do naprawdę szczytnych celów. Przykładowo, do badań związanych z powstawaniem i leczeniem nowotworów czy do walki z molestowaniem seksualnym dzieci. Wszystko za sprawą zaawansowanych rozwiązań do analizy danych i uczenia maszynowego.

Czym w takim razie jest wspomniane już dwukrotnie uczenie maszynowe? Jest to jeden z ważniejszych obszarów sztucznej inteligencji. W uproszczeniu oznacza oprogramowanie, które sam jest w stanie się uczyć i rozwijać. Bez obaw jednak. Nie żyjemy w kinowym świecie Terminatora. Przynajmniej obecnie 😉

sztuczna inteligencja

Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w obecnych czasach?

Przykładów tego typu rozwiązań jest cała masa. Choćby wszelkiego rodzaju aplikacje w Twoim telefonie jak wirtualny asystent i nawigacja GPS. Narzędzia te codziennie się uczą i dostosowują do Twoich wymagań. Jeżeli regularnie jeździsz do pracy tą samą trasą to w przypadku gdy pojawią się większe korki, telefon wyświetli o tym komunikat i zasugeruje wcześniejsze wyjście z domu. Do tego dochodzą jeszcze podpowiedzi w wyszukiwarce, na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. Algorytmy dobierają Ci witryny, grupy lub filmy, które zostały dopasowane do wcześniej przeglądanych materiałów. Można zakładać, iż propozycje również przypadną Ci do gustu.

Nie wiem jak Ty, ale ja osobiście podczas pierwszego konfigurowania telefonu, komputera czy aplikacji zawsze wyłączam tego typu podpowiedzi. Nie chcę by taki Android wyświetlał mi reklamy produktów, które mogą mnie zainteresować. Wolę wydać kasę na coś co faktycznie potrzebuję, a nie na to co zasugerowała mi reklama w telefonie!

Sztuczna inteligencja – przyszłość i możliwości

Oczywiście, wymienione sposoby to dopiero początek. Dlatego wielką nadzieję wiąże się w zastosowaniu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Naukowcy liczą, iż odpowiednie zaimplementowanie tej funkcjonalności pozwoli na wynalezienie leków będących w stanie walczyć z wieloma niepokonanymi do tej pory chorobami. A także ma pomóc w pokonaniu innych problemów na świecie.

Tak jak jeszcze kilka lat temu jasnym było, iż świat zmierza w kierunku rozwiązań chmurowych, tak teraz jasne pewne, iż branża kieruje swoje oczy w stronę AI. Dlatego warto rozważyć inwestycję swojego czasu i pieniędzy w tą gałąź informatyki. Szczególnie jeżeli pracujesz, bądź prowadzisz firmę IT. Jednak nawet jeżeli tak nie jest to już dziś słyszę, iż wiele firm tworzy własne serwerownie i centra danych dedykowane wyłącznie pod Sztuczną Inteligencję. Wydawane są również coraz większe sumy pieniędzy na szkolenie personelu w tym kierunku. Również specjaliści IT widzą nadciągające zmiany i coraz częściej starają się dokształcać w tym temacie. Warto rozważyć ten kierunek, by nie przespać nadciągającego trendu.

Jeżeli jesteś człowiekiem, który dopiero wkracza w świat IT lub zamierzasz się przebranżowić to zachęcam Cię do przeczytania rozdziału „Zawody Przyszłości / Robotyka” w drugiej części książki, którą właśnie kończę pisać. Tam znajdziesz więcej porad dotyczących kariery oraz przyszłości IT. Robotyka jest mocno powiązana ze sztuczną inteligencją i niewątpliwie pozwoli w przyszłości uczciwie zarobić.

Interesuje Cię machine learning? Zapraszam tu:

Wykorzystanie machine learning

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Kursy Informatyczne

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X