Robot ASK

Wybory w cieniu awarii informatycznej

Witam
Dzisiaj szybko i nie koniecznie na temat. Kolejne wybory za nami. Ponieważ uznaję zasadę, że „Ten kto nie głosuje, nie powinien narzekać”, oczywiście urnę wyborczą odwiedziłem. Gratuluję wszystkim i sobie za kolejne oddane głosy. Mniejsza o to czy jestem zadowolony z wyników. Dobrze, że 47% uprawnionych do głosowania postanowiło na chwilę odłożyć „internety”.

Szkolenie z Bezpieczeństwa Serwerów Linux

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Otworzyliśmy zapisy na pełny kurs na temat zabezpieczenia serwerów Linux.
Chcesz zacząć z bezpieczeństwem? To szkolenie jest dla Ciebie.

Tylko teraz:

- Mega promocja na Kurs -58%
- Maksymalnie, praktyczne podejście
- 10 Tygodni zajęć | Jasno wytłumaczona teoria + Praktyka na codziennych zadaniach administratora
-  Hardening, Audyt, Wdrażanie Poprawek, Automatyzacja, Firewall, SELinux i wiele innych 

Sprawdź szczegóły:

https://asdevops.pl/sec/

 

kurs bezpieczeństwa linux

 

 

 

Dzień po wyborach przyniósł inną ciekawą wiadomość. „NOCNA AWARIA SYSTEMU PKW”. Takie nagłówki z samego rana można było znaleźć w porannych wydaniach serwisów internetowych. Wiadomość ta wydaje się tym bardziej kuriozalna, że pojawiła się w trakcie trwania usterki technicznej systemu sprzedaży biletów PKP. Jeszcze nie przycichły echa kompromitacji ZUSu przy okazji wdrożenia niesprawnego i jednocześnie szokująco drogiego systemu, a tu już wychodzą kolejne kwiatki.

Można by rzecz, że PKW i PKP otrzymali taki system i informatyków za jaki zapłacili. Sytuację przyrównali byśmy wtedy do przetargów na budowy dróg gdzie wygrywały firmy, które proponowały najmniejszą stawkę, często wymuszającą prace na granicy bankructwa przedsiębiorstwa. Jakość była wtedy opcjonalna. W przypadku ZUSu nie można jednak powiedzieć, ze wygrała cena.

Te przykłady dobitnie pokazują, że nasz rząd nie radzi sobie również na polu informatyzacji. Przykre jest to tym bardziej z tego powodu, że Polska słynie ze świetnych informatyków i programistów. Trochę sobie z poniedziałku ponarzekałem. Jestem w tych 47% uprawnionych do marudzenia, więc czasami można sobie pozwolić 😉

 

Pamiętaj o szkoleniu:

Sprawdź szczegóły:

https://asdevops.pl/sec/

kurs bezpieczeństwa linux

 

 

Zapisz się na kurs Bezpieczeństwo Serwerów Linux!

X