W ostatnim czasie duzo mówi się o upałach panujących w naszym kraju oraz wpływie jakie mają na otoczające nas środowisko. Głownie mówi się o suszy oraz problemach w rolnictwie. My jednak poruszymy ten temat z trochę innej perspektywy i przedstawimy krótki poradnik wyjaśniający jak zabezpieczyć naszą serwerownię przed przegrzaniem.

Na początek jednak, suchar dnia:

upaly

 1. Klimatyzacja w serwerowni

Serwery oraz urządzenia sieciowe w upały działają podobnie jak ludzki mózg. W wyniku gorąca może nastąpić przegrzanie i awaria. Ludzie mają wiele sposobów na schłodzenie. Niestety, bez naszej pomocy, komputery nie potrafią o siebie zadbać.

Idealnym i najpopularniejszym sposobem na schłodzenie serwerowni jest instalacja klimatyzacji. Tego typu rozwiązanie pozwoli na utrzymanie temperatury w bezpiecznej granicy.

 

 

 

 

 

 2. Wiatraki do szaf serwerowych.

Jeżeli firmy nie stać na klimatyzację to o wiele tańszym rozwiązaniem będzie instalacja specjalnych wiatraków do szaf serwerowych. Odpowiednie urządzenia z 3 – 4 wiatrakami zajmują przeważnie jedynie 1 U wysokości w szafie serwerowej, więc raczej nie powinno być problemem, by znaleźć dla nich miejsce.

Koszt takiego urządzenia to kwota około 200 zł.

Gdy wydatki w firmie są naprawdę ograniczone i nie stać nas na takie rozwiązanie to zachęcam, by chociaż kupić zwykły wiatrak stojący i ustawić go frontalnie przed szafą serwerową. Tego typu wiatraki możemy obecnie w promocji dostać w supermarketach budowlanych w cenie 60 zł.

Pamiętajcie również o wiatrakach w serwerach. Ważne jest, by odpowiednio monitorować czy zapewniają odpowiednią temperaturę i czy żaden wentylator nie uległ uszkodzeniu.

3. Zasilanie awaryjne

W czasie gdy temperatury za oknami zbliżone są do tych, które z reguły panują w Dubaju, zdarzają się problemy z dostawami prądu. Może nie jest to standard, jednak tzw. Blackout jest realnym zagrożeniem dla naszych serwerowni. By uchronić się przed przerwami energii elektrycznej, pamiętajmy o zasilaczach awaryjnych (UPS) i ich regularnej konserwacji i przeglądach.

4. Monitorowanie temperatury

Ostatni i być może najważniejszy punkt to odpowiednie monitorowanie temperatury w serwerowni. Nawet w przypadku gdy mamy nową i wydajną klimatyzację, należy się liczyć z możliwą awarią tego typu urządzenia. Dlatego, szczególnie ważne jest, by mieć pod kontrolą panującą w naszych serwerach temperaturą.

Temat monitorowania temperatury w serwerowni za pomocą Zabbixa opisałem już wcześniej w tych artykułach:

https://blog.askomputer.pl/uratowana-firma-przez-zabbixa/

https://blog.askomputer.pl/czesc-10-infrastruktura-serwery-i-urzadzenia/

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne