zabbix appliance

Dziś poruszymy 2 tematy. Zabbix Appliance i szacowanie zasobów. Wszystko w ramach jednego, skondensowanego nagrania, które dla Ciebie przygotowałem.

Zabbix Appliance to gotowy do pobrania image dysku. Możesz go ściągnąć ze strony Zabbixa, a następnie zamontować na swoim serwerze wirtualnym i odpalić. Bez konieczności instalacji aplikacji i całego środowiska. Jest nawet wersja na poczciwego Virtualboxa. Aczkolwiek, zachęcam do korzystania z Proxmoxa. Opisywałem ten system w tym miejscu>> Serwer Proxmox.

Wystarczy zaledwie kilka minut i masz Zabbixa uruchomionego. Z pewnością jest to duża zaleta dla tych, którzy mają problem z konfiguracją całego środowiska.

W tym przypadku nie musisz instalować i konfigurować PHP czy Mysql. Mimo wszystko, zalecam takie rozwiązanie do nauki. W środowisku produkcyjnym zalecam jednak uruchomienie własnego środowiska.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Zabbix to nie tylko monitoring

Drugi temat to szacowanie zasobów. Wydawać by się mogło, że jest to temat niezwiązany z monitoringiem i Zabbixem. Nic bardziej mylnego!

Obok typowych zastosowań, czyli monitoringu, Zabbix przydaje się również do analizowania zużycia zasobów oraz ruchu w sieci.

Jak już wiadomo, oprogramowanie zbiera całą masę wartościowych danych. Dzięki otrzymywanym wartościom możemy dokonywać analizy utylizacji poszczególnych zasobów w firmowej sieci. Odpowiednie wykorzystanie pozwala nie tylko zmniejszyć liczbę występujących awarii, lecz także uchronić przed wystąpieniem nowych.

Stosuje się tu szacowanie wykorzystania zasobów. Oczywiście z biegiem czasu zużycie pewnych podzespołów (np. dysków) wzrasta, ale dzięki takiemu szacowaniu możemy uprzedzić moment, w którym dane zasoby ulegną wyczerpaniu.

I właśnie tym dziś się zajmiemy!
Stosujesz szacowanie zasobów? Masz do tego jakieś narzędzie? Czy po prostu „wykres i linijka”? 🙂

Zanim przejdziesz do głównego materiału to jeszcze tylko dodam, ze na moim blogu opublikowałem już ponad 60 artykułów na temat Zabbixa. Ich spis znajdziesz w tym miejscu > Nauka Zabbix

Zabbix Appliance i Szacowanie Zasobów

Jeżeli „linijka” to zdecydowanie sugeruję poznać możliwości wykorzystania Zabbixa. Poniżej znajdziesz nagranie gdzie pokazuję jak można wykorzystać Zabbix do szacowania zasobów.

Ponadto, uruchomienie Zabbixa w 5 minut dzięki Zabbix Appliance. Materiał poniżej. Zapraszam.

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X