Dziś poruszymy 2 tematy. Zabbix Appliance i szacowanie zasobów. Wszystko w ramach jednego, skondensowanego nagrania, które dla Ciebie przygotowałem.

Zabbix Appliance to gotowy do pobrania image dysku. Możesz go ściągnąć ze strony Zabbixa, a następnie zamontować na swoim serwerze wirtualnym i odpalić. Bez konieczności instalacji aplikacji i całego środowiska. Jest nawet wersja na poczciwego Virtualboxa. Aczkolwiek, zachęcam do korzystania z Proxmoxa. Opisywałem ten system w tym miejscu>> Serwer Proxmox.

Wystarczy zaledwie kilka minut i masz Zabbixa uruchomionego. Z pewnością jest to duża zaleta dla tych, którzy mają problem z konfiguracją całego środowiska.

W tym przypadku nie musisz instalować i konfigurować PHP czy Mysql. Mimo wszystko, zalecam takie rozwiązanie do nauki. W środowisku produkcyjnym zalecam jednak uruchomienie własnego środowiska.

Zanim przejdziemy do głównego tematu to... mam dla Ciebie prezent.
Dostęp do mini-kursu "Fundamenty Zabbix". TOTALNIE ZA DARMO

Z darmowego kursu nauczysz się:

- Instalacja i Wdrożenie Serwera Zabbix
- Monitoring Dockera
- Monitorowanie serwerowni (iCMP,UPC, klimatyzacja , szafa rakowa)
- Monitorowanie Serwerów Na Praktycznych Przykładach
- Discovery (automatyczne wykrywanie zasobów w sieci)
- Dobre Praktyki Monitoringu

Zapisy w tym miejscu:

https://asdevops.pl/s3/

PS: Liczba miejsc ograniczona. Zatem, śpisz się, by nie przegapić!

Zabbix to nie tylko monitoring

Drugi temat to szacowanie zasobów. Wydawać by się mogło, że jest to temat niezwiązany z monitoringiem i Zabbixem. Nic bardziej mylnego!

Obok typowych zastosowań, czyli monitoringu, Zabbix przydaje się również do analizowania zużycia zasobów oraz ruchu w sieci.

Jak już wiadomo, oprogramowanie zbiera całą masę wartościowych danych. Dzięki otrzymywanym wartościom możemy dokonywać analizy utylizacji poszczególnych zasobów w firmowej sieci. Odpowiednie wykorzystanie pozwala nie tylko zmniejszyć liczbę występujących awarii, lecz także uchronić przed wystąpieniem nowych.

Stosuje się tu szacowanie wykorzystania zasobów. Oczywiście z biegiem czasu zużycie pewnych podzespołów (np. dysków) wzrasta, ale dzięki takiemu szacowaniu możemy uprzedzić moment, w którym dane zasoby ulegną wyczerpaniu.

I właśnie tym dziś się zajmiemy!
Stosujesz szacowanie zasobów? Masz do tego jakieś narzędzie? Czy po prostu „wykres i linijka”? 🙂

Zanim przejdziesz do głównego materiału to jeszcze tylko dodam, ze na moim blogu opublikowałem już ponad 60 artykułów na temat Zabbixa. Ich spis znajdziesz w tym miejscu > Nauka Zabbix

Zabbix Appliance i Szacowanie Zasobów

Jeżeli „linijka” to zdecydowanie sugeruję poznać możliwości wykorzystania Zabbixa. Poniżej znajdziesz nagranie gdzie pokazuję jak można wykorzystać Zabbix do szacowania zasobów.

Ponadto, uruchomienie Zabbixa w 5 minut dzięki Zabbix Appliance. Materiał poniżej. Zapraszam.

I jeszcze przypominam.
Dostęp do mini-kursu "Fundamenty Zabbix". TOTALNIE ZA DARMO. Liczba miejsc ograniczona 🙁  Zatem, śpisz się, by nie przegapić!

Zapisy w tym miejscu:

https://asdevops.pl/s3/