Całkiem niedawno rozpoczęliśmy cykl poświęcony giełdom kryptowalut. Zainteresowanych odsyłam do linku poniżej. Dziś omówimy jedną z najsłynniejszych giełd kryptowalut opartych na blockchain ethereum. Czym  jest zdecentralizowana giełda Etherdelta? Dowiesz się dzisiaj

 

Giełdy kryptowalut, część I: Wstęp

Zachęcam również do odwiedzenia:

Wszystko o kryptowalutach

Zdecentralizowana giełda Etherdelta

Etherdelta to jedna z bardziej podstawowych giełd do wymiany tokenów ERC-20, czyli tych opartych na blockchainie Ethereum. Jej niewątpliwą zaletą jest to, iż każdy, nawet najmniej popularny token możemy tam wystawić do sprzedaży. Tylko pamiętaj. Musi to być token typu ERC-20. Bitcoinem tu nie pohandlujesz!  W przypadku innych giełd już nie ma tak łatwo. By konkretny token pojawił się na danej giełdzie to musi zostać zaakceptowany przez jej zarządzających. A ta akceptacja oznacza często konieczność uiszczenia wysokiej opłaty.

W przypadku Etherdelty, najważniejsze jest, by był to właśnie token ERC-20. I oczywiście, istotne jest, by również znalazł się chętny do kupna.

Pomimo wielu swoich wad, nie można zapomnieć, iż jest to pierwsza na świecie zdecentralizowana giełda do obrotu kryptowalut. Jest ona w pełni zautomatyzowana, a do jej działania nie wymagani są żadni pośrednicy. Wszystko działa w oparciu o Smart Contract. Poza tym, możliwy jest na niej obrót każdego tokenu powstałego na bazie blockchaina Ethereum. Wystarczy stworzyć swój własny token i już można się nim wymieniać na Etherdelcie.

Nie wykluczone, że w przyszłości opublikuję instrukcję jak stworzyć swój własny token. Dajcie znać w komentarzach czy poświęcić na to czas.

Niestety, jest również wiele minusów w przypadku korzystania z Etherdelty. Przede wszystkim giełda jest bardzo nieintuicyjna i mocno oporna w działaniu. Początkujący traderzy kryptowalut będą musieli trochę przysiąść nad jej obsługą. Do tego, poziom jej zabezpieczeń pozostawia wiele do życzenia. Ataki hakerskie na tą platformę to, niestety częste zjawisko. Cóż, automatyzacja i ograniczony support ma swoje minusy.

 

 

 

 

 

Zdecentralizowana giełda Etherdelta – Użytkowanie

A jak się korzysta z samej giełdy? Cóż, osobiście staram się unikać korzystania z tej witryny, więc prezentuję ją głównie w celach edukacyjnych. Sam wykorzystuję ją jedynie w przypadkach gdy jestem zmuszony przesłać niezwykle rzadki token. Tak więc, omówimy pewne podstawy.

Przede wszystkim okienko “Balance”. To tu znajdziesz bilans posiadanych tokenów. Niestety, witryna nie zaprezentuje Ci wszystkich walut jakie posiadasz.

zdecentralizowana giełda Etherdelta

W tym okienku będziesz mógł także wykonać transferu swoich środków na zewnętrzne portfele, a także przerzucać je do portfela giełdy. Warto pamiętać, że posiadając konto w Etherdelcie masz tak jakby dwa portfele. Jeden do przechowywania środków, a drugi obracania nimi na giełdzie. By przerzucić je na giełdę, musisz skorzystać z opcji Deposit, a by cofnąć je do swojego portfela to już będziesz musiał wykorzystać funkcję Withdraw. Nie zalecam jednak przechowywania swoich kryptowalut na Etherdelcie. Pomijając już fakt, że na giełdzie nie powinno się przechowywać swoich środków to tym bardziej przeciwko Etherdelcie przemawia fakt, iż jest to mocno niestabilny serwis. A także, często atakowany przez hakerów. Dlatego warto przenieść swoje środki na osobny portfel. A to dokonasz za pomocą opcji Transfer.

Aby sprawdzić liczbę innych, posiadanych kryptowalut, konieczne będzie przełączenie widoku na kolejny token. Zrobisz to w tym miejscu:

zdecentralizowana giełda Etherdelta2

I gdy już tego dokonasz to będziesz mógł wystawić zlecenie kupna lub sprzedaży wybranego tokenu w poniższym okienku:

zdecentralizowana giełda Etherdelta

Warto jeszcze wspomnieć, iż okienko Order Book służy do przeglądania ofert kupna i sprzedaży wystawionych przez innych użytkowników Etherdelty:

zdecentralizowana giełda Etherdelta

Natomiast Trades to zlecenia, które zostały ostatnio zrealizowane:

zdecentralizowana giełda Etherdelta

I tak z grubsza prezentuje się zdecentralizowana giełda Etherdelta. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania co do tematu to daj znać w komentarzu. Również, możesz napisać jaką giełdę chciałbyś bym omówił.

 

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne