Robot ASK

Jak wybrać zewnętrzny serwer pocztowy (hosting)

Nie każda firma może sobie pozwolić na uruchomienie własnego serwera pocztowego. Z pomocą w takim przypadku przychodzą firmy hostingowe, które za miesięczną opłatą udostępniają przestrzeń dla poczty elektronicznej na swoich serwerach. Jako, że od jakiegoś czasu nie jestem zadowolony zarówno z supportu w home.pl jak i dostępności nazwa.pl to postanowiłem porównać tych usługodawców z kilkoma innymi, mniej znanymi rywalami, by móc obiektywnie doradzić klientowi konkretne rozwiązanie.

Na samym dole znajdziesz arkusz z moim porównaniem.

Aktualizacja! (16 listopada 2018)

Zanim jednak przejdziesz dalej, chciałbym zwrócić uwagę na niezbyt fajną praktykę jaką zastosowała firma Nazwa.pl. Mówię tu o konieczności wykupienia usługi zwanej DNS Anycast. Warto mieć to na uwadze przed skorzystaniem z usług tej firmy. Więcej omawiam w tym filmie.

www.youtube.com/watch?v=KDzIt8njuO8&t

pobierz arkusz

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Jak wybrać serwer pocztowy?

Zanim przejdziemy do konkretów, zwróć uwagę jakie kryteria uwzględniłem.

Pod uwagę wziąłem hostingi, które umożliwiają założenie na swoim serwerze co najmniej 100 skrzynek pocztowych i oferują przynajmniej 100 GB przestrzeni dyskowej.

Przykładowo, z pakietów nazwa.pl:
https://www.nazwa.pl/poczta/#c29537
W grę wchodzi jedynie usługa „Mail Cloud Pro”.
Co najciekawsze, wśród zestawionych usług tylko OVH posiada limit liczby skrzynek w wielkości 100. Pozostali oferują nielimitowaną ilość. I jakby tego było mało, OVH umożliwia przyznanie pojedynczej skrzynce jedynie 5 GB miejsca na dane. Nie porównywałem również firm mniej mi znanych, które nie wiadomo jak działają, kto nimi zarządza i jaka jest ich sytuacja finansowa. W końcu, nie chciałbyś chyba, by Twoje dane nagle zniknęły wraz z bankructwem konkretnego usługodawcy?

Zwróciłem również uwagę na IMAP. Zdaję sobie sprawę, iż protokół ten jest obecnie standardem i zdecydowanie bezpieczniej z niego korzystać niż z POP3, jednak mimo wszystko warto zwrócić uwagę czy jest on oferowany w pakiecie. Lepiej to sprawdzić niż być później zaskoczonym.

pobrany plik

Dodałem do rankingu niesławny az.pl. Swego czasu ten usługodawca cieszył się dosyć nieprzychylną reputacją ze względu na promocje, które oferowały przez pierwszy rok dobrą stawkę za serwer, a po tym okresie cena skakała diametralnie w górę. Mimo wszystko, warto ich uwzględnić. Szczególnie, ze już prawie wszyscy stosują tego typu promocje. Niestety, w dalszym ciągu AZ jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem od rywali. W kategorii powyżej 100GB ta firma oferuje aż dwa rodzaje serwerów: Komfort i Pro. Oba zostały dodane do rankingu.

Cena serwera pocztowego

Obecnie home.pl oferuje promocję w ramach której przez rok płacimy tylko 0,99 zł netto miesięcznie. Nie uwzględniłem jej jednak. Liczy się dla mnie koszt jaki trzeba będzie zapłacić w przez kolejne lata. Ponadto, nie wiadomo kiedy ta promocja się skończy. Podobnie jest w przypadku kei.pl, który pierwszy rok oferuje w cenie 60% taniej jak i AZ, który po pierwszym roku narzuca kosmiczną cenę.
Dodałem wiersz „Cena 1GB w zł brutto za miesiąc „. Możemy tu sprawdzić ile będzie nas kosztować 1 GB na dane u konkretnego usługodawcy. I w tej kategorii zdecydowanie przodują nazwa.pl (niecałe 4gr za gigabajt) i OVH (10 gr). Natomiast 6,15 zł w AZ to w dalszym ciągu granice naszego układu słonecznego.

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, iż przy wyborze serwera należy uwzględnić jeszcze całą masę innych zmiennych. Przykładowo, jeżeli planujesz w firmie masową wysyłkę to warto zwrócić uwagę na dzienny lub nawet godzinny limit wysyłanej poczty. Dla innych również znaczenie może mieć liczbą aliasów, a jeszcze dla innych obsługa Exchange.

Takie przypadki należy jednak rozstrzygać osobno i aby to wszystko uwzględnić to konieczne byłoby przygotowanie ebooka, a nie artykułu na blogu. Oczywiście, jeżeli masz dylemat przy wyborze konkretnego usługodawcy to jesteśmy w stanie pomóc. Miejsce do kontaktu umieszczam na dole tego artykułu.

Przyznam, ze musiałem trochę przysiąść nad tematem, bo osobiście uważam, iż nie ma usługodawcy, któremu można w 100% zaufać. Nawet tacy usługodawcy jak nazwa.pl czy home.pl miewają awarię. Według mnie najlepiej wygląda nazwa.pl Oferuje porównywalne parametry. Przestrzeń dyskowa jest największa. A do tego cena jest najniższa. Koszt to 9,99 zł za miesiąc i z tego co widzę to nie jest żadna promocja. Jedyna obawa jaką widzę to zdarzające się awarie. W ostatnim roku pamiętam dwie takie sytuacje. Aczkolwiek, sprawdzając konkurencję znalazłem informacje, ze innym też się takie sytuacje zdarzały. Choćby OVH miał globalną awarię w ostatnim miesiącu. Warto rozważyć również home.pl, który w dalszym ciągu jest stabilnym i pewnym operatorem za umiarkowaną cenę. Szczególnie gdy uwzględnimy promocję za pierwszy rok.

5

Porównanie – Tu kliknij..

Zachęcam też do zajrzenia w to miejsce:
https://blog.askomputer.pl/jakiego-dostawce-uslug-pocztowych-wybrac/
Bardziej ogólnie starałem się w nim podpowiedzieć wybór usługodawcy poczty.

Również, jeżeli masz bardziej wymagające potrzeby i chcesz wdrożyć swój własny serwer pocztowy to zachęcam do przeczytania artykułu, w którym podpowiadam jaki serwer wybrać do firmy:
https://blog.askomputer.pl/jaki-serwer-wybrac-do-malej-i-sredniej-firmy/

administrowanie nieruchomościami

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X