Robot ASK

10 największych zalet wirtualizacji serwerów

Wirtualizacja serwerów – czy warto?

Mimo stosowania wirtualizacji  od wielu lat, znaczna część użytkowników podchodzi jeszcze sceptycznie do takiego rozwiązania. Nasz zespół,  który specjalizuje się między innymi we wdrażaniu wirtualnych serwerów, przedstawia dziś 10 powód dla których warto rozważyć taką opcję.

Poniżej znajdziesz też wersję audio (podcast). Jeżeli wolisz posłuchać o zaletach to zapraszam Cię na sam dół artykułu.

 

cloud


 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Wirtualizacja serwerów na platformach x86 jest już dostępna od ponad dekady, jednak wielu ludzi w branży ciągle uważa to za nową technologie. Ci z nas, którzy już korzystają z tej techniki, nie potrafili by się bez tego obejść. Wielu z nas uważa, że nie ma powrotu do „świata tylko fizycznego”. Jest to przełomowa technologia w dziedzinie IT, dostarczająca wielu możliwości, które nie są możliwe do osiągnięcia w świecie fizycznym. Podczas gdy wirtualizacja serwerów stale się rozwija, duża część firm nie wykorzystuje pełnego potencjału tej technologii.

Jest wiele korzyści dla  firm, które zdecydują się zaimplementować wirtualizacje serwerów. Jeśli ciągle zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej technologii przedstawiamy 10 powodów które pomogą ci podjąć decyzje.

Zachęcam Cię też do zapoznania się z artykułem Serwer Proxmox, gdzie opisuję ciekawy i darmowy system do wirtualizacji serwerów.

Przejdźmy do sedna. 10 zalet wirtualizacji serwerów. Od razu dodam, że będą to te mniej oczywiste zalety. Z tych bardziej oczywistych można spokojnie wymienić:

  • większe bezpieczeństwo
  • optymalizacja zasobów
  • automatyzacja

Poza tym…

Oszczędność energii

Migracja serwerów fizycznych na maszyny wirtualne i scalanie ich w mniejszą ilość serwerów fizycznych oznacza zmniejszenie zużycia prądu, a co za tym idzie mniejsze rachunki.

Zmniejszenie powierzchni przeznaczonej na serwerownie

 Ten punkt łączy się z poprzednim, ponieważ mniejsza liczba serwerów oznacza także znacznie mniejszą ilość sprzętu związanego z serwerami: szafy serwerowe, sprzęt sieciowy, okablowanie itp. Wszystko to przekłada się na mniejszą powierzchnie użytkową co za tym idzie kolejne oszczędności.

Laboratorium zapewnienia jakości

Po zakończonej konsolidacji serwerów, uzyskany w ten sposób dodatkowy sprzęt, można wykorzystać jako środowisko testowe. Wirtualizacja pozwala na zbudowanie środowiska testowego z własną zamkniętą siecią. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi informatycy będą mogli testować wszelkie zmiany na odrębnym systemie. Co za tym idzie, unikną popełniania błędów, które często oznaczają przestój w pracy firmy.

Szybsze zaopatrywanie serwera.

Wyobraź sobie, że jako administrator centrum danych jesteś w stanie dostarczyć jednostki biznesowe niemalże w tym samym momencie w którym przychodzi żądanie. Wirtualizacja serwera umożliwia dynamiczną przestrzeń do zaopatrywania systemu i wdrażania tychże jednostek w mgnieniu oka. Możesz błyskawicznie zduplikować wzorcowy obraz, główny szablon, albo nawet istniejącą już maszynę wirtualną, aby postawić działający serwer w przeciągu minut.  Czas poświęcony na instalację systemu i oprogramowania możesz poświęcić na inne czynności, gdyż wszystko postawi się automatycznie.

 Większe możliwości przy wyborze sprzętu

Przywiązanie do jednego sprzedawcy serwerów nie zawsze jest złym wyborem, czasami jednak może być naprawdę frustrujące. Ponieważ wirtualizacja serwerów tworzy abstrakcyjny odpowiednik rzeczywistego sprzętu, właściciele centrum danych zyskują więcej elastyczności w wyborze podzespołów. To może być także argument przetargowy przy negocjacjach z dostawcami podzespołów.

Wysoki czas działania

Większość platform do wirtualizacji serwerów oferuje wiele dodatkowych opcji, które nie są dostępne na serwerach fizycznych co pomaga w ciągłości  biznesowej i zwiększa czas pracy. Choć dostępne możliwości zależą od sprzedawcy, oferują z reguły migracje w czasie rzeczywistym, migracje pamięci, tolerancje błędu, wysoką dostępność i harmonogram rozmieszczania zasobów. Technologie te pozwalają na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, a także szybkie przywracanie w sytuacjach kryzysowych. Możliwość szybkiego i łatwego przeniesienia wirtualnej maszyny z jednego serwera na drugi jest jedną z największych zalet wirtualizacji.

Ulepszone możliwości odzyskiwania po błędzie

Wirtualizacja oferuje trzy ważne narzędzia w sytuacjach odzyskiwania awaryjnego. Pierwszy to abstrakcyjność podzespołów. Poprzez fakt działania na wirtualnych maszynach, w przypadku awaryjnego odzyskiwania nie ma potrzeby posiadania na stanie identycznych podzespołów i można dzięki temu oszczędzić pieniądze kupując tańsze odpowiedniki. Po drugie dzięki konsolidacji serwerów do mniejszej ilości, pojawia się możliwość zdublowania architektury aplikacji. Po trzecie większość platform do wirtualizacji posiada oprogramowanie do automatyzacji naprawy awarii. Takie oprogramowanie często posiada oprogramowanie do testowania środowiska po naprawie. Dzięki temu możemy najpierw sprawdzić czy przywrócone środowisko działa poprawnie.

 

Izolowane aplikacje

W świecie fizycznym centrum danych z reguły są przeniesione do modelu jedna aplikacja/jeden serwer w celu izolowania aplikacji. Model ten powoduje zwiększone koszty i nie wykorzystuje w pełni możliwości serwera. Wirtualizacja dostarcza izolowanie aplikacji i eliminuje problemy ze zgodnością poprzez konsolidacje wirtualnych maszyn w znacznie mniejszą ilość serwerów fizycznych. Zmniejsza to także wykorzystywanie zasobów serwerów fizycznych poprzez dostarczenie tylko takiej ilości pamięci, CPU jaka jest potrzebna.

Zwiększenie żywotności starszych aplikacji 

Starsze aplikacje bardzo często nie działają lub maja problemy z poprawnym działaniem na nowszych systemach operacyjnych czy na nowszym sprzęcie komputerowym. Dzięki wirtualizacji i hermetyzacji aplikacji oraz środowiska, możesz wydłużyć jej żywotność i użyteczność.

Pomaga przenieść dane do chmury 

Wirtualizacja serwerów i tworzenie abstrakcyjnego sprzętu, jest przygotowaniem do przeniesienia danych do chmury. Pierwszym krokiem, może być przeniesienie centrum danych na prywatną chmurę. Podczas gdy chmura cały czas dojrzewa, a technologia cały czas postępuje, będziesz coraz mocniej przekonywał się do przeniesienia danych z centrum danych do dostawcy usług w chmurze.

Obiecana wersja audio:

 

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X