Akeneo PIM - instalacja

Akeneo PIM – instalacja

Zostałem poproszony o napisanie kilku słów na temat instalacji akeneo PIM jako kontener. Nie jest to trudne zadanie o czym za chwilę się przekonasz, ale nim do tego dojdziemy chciałbym wyjaśnić czym jest akeneo oraz czym jest PIM. Dlatego bez dalszego wstępu zaczynajmy!

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Co to jest PIM

Product Information Management jest niczym innym jak sposobem do zarządzania informacją produktową. Natomiast informacja produktowa jest to wszystko co dotyczy danego produktu, jego opisy, zdjęcia oraz inne elementy które mają bezpośredni związek z tym co możemy określić jaki produkt.

PIM można porównać do repozytorium jakie mamy w systemach Linux gdzie w tym wypadku znajdują się narzędzia biznesowe oraz informatyczne dzięki którym jesteśmy w stanie lepiej zarządzać oraz udostępniasz nasz produkt.

Co to jest Akaneo

Akaneo jest w miarę nowym systemem PIM który bardzo dynamicznie się rozwija. Wdrożone w nim techniki są zaliczane do najnowszych dlatego ta świeżość jest plusem, a nie minusem. Dzięki zastosowaniu akaneo dane są przechowywane w jednym miejscu dzięki czemu jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób je modyfikować oraz wzbogacać o nowe funkcje i reagować na poprawę zarówno wizerunkowe jak i techniczne.

Akaneo posiada kilka swoich wersji, ja w ramach tego artykułu zajmę się instalacją wersji darmowej, tak zwanej comunity.

Docker

Nie jest to kurs o dockerze, a wszelkie dostępne informacje dotyczące instalacji jesteś w stanie znaleźć pod adresem https://docs.docker.com/engine/install/. Natomiast aby wszystko było jasne w najprostszy sposób pokażę w jaki sposób zainstalować samego dockera jak i docker-compose.

W związku z tym w naszym terminalu wpisujemy polecenie dzięki któremu przeprowadzimy instalację niezbędnego oprogramowania:

sudo apt install docker.io docker-compose make

Oczywiście musisz skorzystać z dostępnego menadżera pakietów w twoim systemie. Ja korzystam z systemu Debian dlatego dla niego jak i dla dystrybucji opartych o niego będzie to apt. Pierwsze dwa pakiety dotyczą dockera natomiast ostatni pomoże przy kompilacji programu. Dobrym rozwiązaniem byłoby jeszcze dodanie konta użytkownika do grupy dockera tak abyś mógł korzystać z niego bez uprawnień administracyjnych. Robisz to w następujący sposób:

sudo usermod -a -G docker <nazwa-użytkownika>

Po wprowadzeniu powyższego polecenia najszybciej będzie uruchomić ponownie komputer aby zmiany zostały wprowadzone.

Pobranie akeneo oraz jego instalacja

Pierwsze co musimy zrobić to stworzyć folder w którym przeprowadzimy instalację:

mkdir pim

Następnie przechodzimy do stworzonego folderu:

cd pim

Pobieramy oraz instalujemy akeneo:

docker run -u www-data -v $(pwd):/srv/pim -w /srv/pim --rm akeneo/pim-php-dev:master \
    php -d memory_limit=4G /usr/local/bin/composer create-project --prefer-dist \
    akeneo/pim-community-standard /srv/pim "dev-master@dev"

Następnie po zakończeniu działania przez dockera wprowadzamy polecenie:

make

W związku z tym, że wymagane są uprawnienia do plików z folderu .yarn otrzymamy błąd o treści:

yarn install v1.22.19
error An unexpected error occurred: "EACCES: permission denied, mkdir '/home/node/.yarn/v6'".

Właścicielem tego katalogu jest root dlatego jeżeli przeprowadzamy instalację bez uprawnień administratora powinniśmy otrzymać błąd taki jak w przykładzie. Aby móc naprawić to i wykonać dalszą instalację musimy nadać uprawnienia dockerowi:

docker-compose run -u root node chown -R node:node /home/node/.yarn

Docker będzie potrzebował jeszcze uprawnień do katalogu .cypress dlatego wykonujemy to samo co wyżej ale w przypadku wspomnianego katalogu:

docker-compose run -u root node chown -R node:node /home/node/.cypress

I ponownie wprowadzamy polecenie:

make

Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość ponieważ instalacja zajmie dłuższą chwilę. Po zakończeniu instalacji w naszej przeglądarce wpisujemy adres localhost:8080 i powinniśmy otrzymać panel do zalogowania się do akeneo:

Akeneo PIM

Jako login i hasło wprowadzasz admin i gotowe. Akaneo PIM zostało zainstalowane.

Podsumowanie

Jak sam widzisz instalacja akaneo z wykorzystaniem dockera nie jest niczym skomplikowanym. Teoretycznie polega na użyciu dwóch poleceń oraz nadaniu uprawnień do dwóch katalogów. Mam nadzieję, że prezentowany materiał przyda się i z powodzeniem uda Ci się zainstalować Akaneo.

Chcesz wiedzieć więcej na temat konteneryzacji? Przeczytaj nasze artykuły, a także weź udział w kursach!

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Kurs AI rusza 17 lipca!

X