Edytory tekstu i IDE w systemie Linux

Edytory tekstu i IDE w systemie Linux

Edytory tekstu i zintegrowane środowiska programistyczne (IDE) to programy używane przez programistów (i nie tylko) do pisania oraz edytowania kodu. Edytory tekstu są to prostsze i lżejsze narzędzia, które mogą zapewnić podstawowe funkcje, takie jak podświetlanie składni, składanie kodu oraz wyszukiwanie i zastępowanie. Natomiast IDE są bogatsze w funkcje i zapewniają kompleksowe środowiska programistyczne. Obejmują edytor tekstu, debugger, kompilator i inne narzędzia, które mogą pomóc usprawnić proces programowania i tworzenia.

Wybór odpowiedniego edytora tekstu lub zintegrowanego środowiska programistycznego może mieć duży wpływ na produktywność i przepływ naszej pracy. Edytory tekstu to proste narzędzia do edycji plików tekstowych, podczas gdy IDE to bardziej zaawansowane pakiety oprogramowania, które zapewniają zaawansowane funkcje, o których przed chwilą wspomniałem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje potrzeby przy wyborze między edytorem tekstu a środowiskiem IDE. Warto również sprawdzić określone funkcje i możliwości oferowane przez każde z narzędzi. Może to pomóc upewnić się, że użyjesz odpowiedniego narzędzia do twoich potrzeb programistycznych lub potrzeb projektu.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Popularne edytory tekstu w systemie Linux

Jeśli chodzi o edycję tekstu w systemie Linux, dostępnych jest kilka prostych i bardziej zaawansowanych edytorów. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

Nano – prosty i łatwy w użyciu edytor tekstu, który jest wbudowany w większość systemów Linux. Ma podstawowy interfejs i doskonale nadaje się do szybkich edycji.

Vim – potężny edytor tekstu, który jest popularny wśród zaawansowanych użytkowników Linuksa. Nie należy do prostych, ale oferuje zaawansowane funkcje, takie jak makra i podświetlanie składni.

Emacs – edytor tekstu o ogromnych możliwościach konfiguracyjnych, który może działać jako zintegrowane środowisko programistyczne (IDE). Tak jak Vim nie należy do prostych w obsłudze, ale oferuje wiele funkcji dla zaawansowanych użytkowników.

Gedit – to prosty edytor tekstu, który jest świetny dla początkujących. Posiada łatwy w użytku interfejs i podstawowe funkcje, takie jak podświetlanie składni.

Sublime Text – to popularny edytor tekstu, który oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak wielokrotne zaznaczanie, podświetlanie składni i menedżer pakietów dla wtyczek.

Każdy z tych edytorów tekstu ma swoje mocne i słabe strony, dlatego ważne jest, aby wypróbować każdy z nich i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Opis popularnych edytorów tekstu

Poniżej prezentuje bardziej szczegółowy opis każdego z opisywanych powyżej edytorów.

Nano

Nano to popularny edytor tekstu dla systemu Linux, znany ze swojej prostoty i łatwości użytkowania. Został zaprojektowany tak, aby był przyjazny dla początkujących i ma podstawowy interfejs z ograniczonym zestawem funkcji. Nano ma prosty interfejs użytkownika oparty na terminalu i pozwala na łatwą nawigację i edycję plików tekstowych. Obsługuje również podświetlanie składni, wyszukiwanie i zastępowanie oraz inne podstawowe funkcje edycji tekstu. Nano to dobry wybór dla początkujących lub tych, którzy potrzebują prostego edytora tekstu.

Vim

Vim to bardzo popularny edytor tekstu dla użytkowników Linuksa. Jest uważany za jeden z najpotężniejszych i najbardziej konfigurowalnych edytorów tekstu. Posługiwanie się tym narzędziem wymaga praktyki, dlatego jego opanowanie może zająć trochę czasu. Jednak kiedy już to zrobisz, może znacznie poprawić wygląd i twoje samozadowolenie z niego. Jest on oparty na wierszu poleceń, co oznacza, że musisz nauczyć się i używać skrótów klawiaturowych, aby wykonywać większość czynności. Posiada całą masę opcji konfiguracyjnych. Możesz zmienić prawie każdy jego aspekt, w tym powiązania klawiszy, podświetlanie składni i obsługę wtyczek.

Emacs

Emacs to kolejny znany edytor tekstu używany w Linuksie. Istnieje nawet dłużej niż Vim. Został stworzony w latach 70. XX wieku. Jest znany ze swojej rozszerzalności, co oznacza, że można go dostosować do konkretnych potrzeb użytkownika. Emacs ma wiele funkcji, w tym podświetlanie składni, automatyczne wcięcia i makra. Ma również wbudowany debugger i pozwala na jednoczesne otwarcie wielu okien i buforów. Emacs ma ogromne możliwości konfiguracyjne i może być używany w różnych językach programowania, w tym C++, Python i Java.

Gedit

Gedit to darmowy edytor tekstu open source dla systemów operacyjnych opartych na systemie Linux. Jest on prosty i łatwy w użyciu. Można go dostosować do własnych potrzeb. Ma przejrzysty i prosty interfejs, który ułatwia obsługę podstawowych zadań związanych z edycją tekstu. Jednak ma również bardziej zaawansowane funkcje dla tych, którzy ich potrzebują. Do takich możemy zaliczyć podświetlanie składni, składanie kodu i automatyczne wcięcie. Możesz również dodawać wtyczki i rozszerzenia, aby zwiększyć jego funkcjonalność, takie jak dodatkowe podświetlanie składni dla różnych języków programowania lub fragmenty kodu do szybkiego wstawiania często używanych bloków kodu.

Sublime Text

Sublime Text to wieloplatformowy edytor tekstu, który zyskał dużą popularność w ostatnich latach. Jest znany ze swojego eleganckiego interfejsu, zaawansowanych funkcji i rozbudowanych opcji dostosowywania. Ma wiele funkcji oraz bogaty ekosystem wtyczek, pozwalający użytkownikom na rozszerzenie jego funkcjonalności w zależności od potrzeb. Sublime Text jest oprogramowaniem komercyjnym, ale oferuje bezpłatną wersję próbną, a licencję można kupić w celu dalszego użytkowania.

Zintegrowane środowiska programistyczne (IDE)

Zintegrowane środowiska programistyczne (IDE) to aplikacje, które zapewniają kompleksowe narzędzia do tworzenia oprogramowania. IDE zwykle zawiera edytor kodu źródłowego, narzędzia do automatyzacji kompilacji i debugger. W przeciwieństwie do edytorów tekstu IDE są znacznie bogatsze w funkcje i mogą być używane do tworzenia bardzo złożonych aplikacji. IDE zostały zaprojektowane w celu usprawnienia procesu kodowania poprzez integrację wszystkich niezbędnych narzędzi w jednym pakiecie oprogramowania, co ułatwia pisanie, testowanie i debugowanie kodu.

IDE można określić jako środowisko, które łączy różne narzędzia do tworzenia oprogramowania w jednym pakiecie. Ma to na celu zapewnienie pełnego przepływu pracy dla tworzenia oprogramowania, od pisania kodu po testowania i debugowania. IDE zazwyczaj zawierają takie funkcje, jak wyróżnianie kodu, automatyczne uzupełnianie, narzędzia do debugowania i narzędzia do zarządzania projektami, aby uczynić programowanie bardziej wydajnym, skutecznym i przyjemnym. Często zawierają również integrację kontroli wersji i narzędzia do utrzymania kodu czytelnym. IDE są popularne wśród programistów ze względu na ich zdolność do usprawniania procesów programistycznych i zwiększania produktywności.

Opis popularnych środowisk IDE           

Eclipse

Eclipse to popularne IDE, który obsługuje wiele języków programowania, w tym Java, C/C++ i PHP. Zapewnia takie funkcje jak uzupełnianie kodu, debugowanie i testowanie. Eclipse ma również duży ekosystem wtyczek i rozszerzeń, które można dodawać w celu rozszerzenia jego funkcjonalności. Jest popularnym wyborem do tworzenia oprogramowania dla przedsiębiorstw i był używany do tworzenia aplikacji w branżach takich jak finanse, opieka zdrowotna i transport. Eclipse jest darmowym oprogramowaniem open source, dzięki czemu jest dostępny dla wszystkich.

Visual Studio Code

Visual Studio Code to chyba jeden z najpopularniejszych IDE, który jest używany przy pisaniu w ogromnej ilości różnych językach programowania. Ma wiele wbudowanych funkcji, takich jak podświetlanie składni, uzupełnianie kodu i narzędzia do debugowania. Posiada również szeroką gamę dostępnych rozszerzeń, które mogą dodać jeszcze więcej funkcji. Na przykład można znaleźć rozszerzenia, które dodają obsługę różnych języków programowania lub takie, które dodają integrację z popularnymi usługami w chmurze. Visual Studio Code jest znany z tego, że jest szybki i konfigurowalny, i jest używany przez wielu programistów jako podstawowe IDE.

NetBeans

NetBeans to następne popularne IDE open source Java i innych języków programowania. Zapewnia wiele funkcji, takich jak uzupełnianie kodu, debugowanie i kontrola wersji. NetBeans ma łatwy w obsłudze interfejs i obsługuje wiele języków, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla programistów. Zawiera również szablony i kreatory, które pomagają programistom szybko rozpocząć pracę nad projektami. NetBeans ma dużą społeczność programistów, którzy przyczyniają się do jego rozwoju i oferują wsparcie użytkownikom.

Edytory tekstu i IDE dla Dockera i Kubernetes

W przypadku Dockera i Kubernetes, posiadanie odpowiedniego edytora tekstu lub zintegrowanego środowiska programistycznego może ułatwić pisanie plików szczególnie yaml. Jak wiemy, polegają one na wcięciach. Najczęstszy błąd, z jakim się spotykam to właśnie błędnie ustawione wcięcia. Dlatego w tym wypadku bardzo przydaje się odpowiedni edytor tekstowy lub IDE. Poniżej prezentuje kilka już opisywanych oraz innych środowisk, które wesprą nas przy tworzeniu plików związanych z Dockerem i Kubernetesem.

Visual Studio Code – ma wbudowane rozszerzenia dla Docker i Kubernetes. Zapewnia podświetlanie składni, uzupełnianie kodu i możliwości debugowania dla plików YAML.

Sublime Text – również posiada rozszerzenia dla Docker i Kubernetes, które zapewniają podświetlanie składni i inne przydatne funkcje.

Atom – to kolejny popularny edytor tekstu z rozszerzeniami dla Docker i Kubernetes, które zapewniają podświetlanie składni i autouzupełnianie dla plików YAML.

PyCharm – to rozbudowane funkcjonalne IDE, które obsługuje Dockera i Kubernetesa za pomocą wtyczek. Zapewnia debugowanie, autouzupełnianie i inne zaawansowane funkcje dla plików YAML.

Eclipse – to wszechstronne IDE, które obsługuje rozwój Dockera i Kubernetesa za pomocą wtyczek. Zapewnia podświetlanie składni, autouzupełnianie i inne przydatne funkcje dla plików YAML.

Wybierając edytor tekstu lub środowisko IDE, weź pod uwagę swoje osobiste preferencje, przepływ pracy i funkcje potrzebne do tworzenia plików związanych z Dockerem i Kubernetesem. Ważne jest, aby wybrać narzędzie, z którym czujesz się komfortowo i które spełnia Twoje specyficzne potrzeby.

Kiedy i co używać

Jeśli chodzi o wybór edytora tekstu lub środowiska IDE, decyzja zależy od tego, co próbujesz osiągnąć. Jeśli pracujesz nad małym projektem zawierającym tylko kilka plików, wystarczy lekki edytor tekstu. Z drugiej strony, jeśli pracujesz nad większym projektem z wieloma plikami i złożonym kodem, IDE może okazać się lepszym wyborem.
W ramach przykładu Vim to świetny wybór do szybkich edycji lub pracy z plikami konfiguracyjnymi. Z drugiej strony Emacs lepiej nadaje się do bardziej złożonych projektów, szczególnie tych, które wymagają dużej personalizacji. Jeśli szukasz edytora tekstu z eleganckim i nowoczesnym interfejsem, Sublime Text może być właśnie takim.

Natomiast pracując nad większym projektem, wypadałoby skorzystać z czegoś bardziej rozbudowanego jak Eclipse czy też Visual Studio Code. Jednak przyznam, że w przypadku pracy w grupie często zdarza się, że jest to narzucone. Dlatego warto chwilę poświęcić na zapoznanie się z kilkoma opcjami.

Podsumowanie – edytory tekstu i IDE w systemie Linux

Korzystanie z funkcji czy też edytorów tekstów, czy też IDE jest zalecane przez niejednego profesjonalnego programistę, czy też osoby zajmującą się konteneryzacją. Tego typu narzędzia wspomagają, a niejednokrotnie ułatwiają pracę. Podświetlanie składni, wcięcia czy też propozycje programu sprawić mogą, że błędów popełnimy mniej. W związku z tym nasza praca będzie bardziej wydajna i końcowy efekt powstanie szybciej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat administracji? Przeczytaj nasze artykuły, a także weź udział w kursach!

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X