Kodi Media Center

Kodi Media Center

Jeżeli poszukujesz darmowego narzędzia, dzięki któremu będziesz w stanie odtwarzać swoja ulubioną muzykę, oglądać filmy czy też przeglądać pozostałe rodzaje multimediów to Kodi Media Center jest narzędziem, którego poszukujesz. Jest oprogramowaniem typu Open Source, dlatego zainstalowanie go, jak i również korzystanie jest całkowicie za darmo. Sama obsługa nie należy do skomplikowanych, dlatego niezależnie od twojego poziomu technicznego powinieneś poradzić sobie z tym. Jednak pierwsze uruchomienie, jak i jego obsługa i konfiguracja może zająć chwilę czasu, dlatego postanowiłem ułatwić ten początek i pokazać, w jaki sposób zainstalować i wstępnie skonfigurować Kodi.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Instalacja w systemie Linux

Strona główna projektu znajduje się pod adresem https://kodi.tv/. W większości dystrybucji Linux kodi znajduje się w repozytorium. Jednak aby móc korzystać z najnowszej wersji, należy dodać odpowiednie repozytorium. W tym celu powinniśmy odwiedzić stronę pobierania znajdująca się pod adresem https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_Linux.

Przykładową instalację przeprowadzę w dystrybucji Debian 11 Bullseye.

Najprostszym sposobem zainstalowania Kodi Media Center jest wpisanie w terminalu polecenia:

sudo apt install kodi

Program znajduje się w repozytorium systemowym, dlatego nie musimy nic dodatkowo wykonywać. Jednak nie jest to wersja najnowsza, a dokładnie 19.1. Natomiast aby zainstalować nowszą wersję, należy dodać repozytorium dystrybucji tzw. backports. Aby tego dokonać, edytujemy plik:

sudo nano -w /etc/apt/sources.list

Następnie do końca pliku dodajemy:

deb http://deb.debian.org/debian bullseye-backports main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian bullseye-backports main contrib non-free

Zapisujemy przy użyciu skrótu klawiszowego CTRL+O i zamykamy CTRL+X. Musimy wykonać aktualizację nowo wprowadzonego repozytorium:

sudo apt update

Pozostaje tylko zainstalować, jednak najlepiej w tym celu jest określić repozytorium, z którego ma być to wykonane. Robimy to w następujący sposób:

sudo apt -t bullseye-backports install kodi

Niemniej jednak nadal jest to wersja 19.4, a nie najnowsza 20.0. W celu instalacji najnowszej wersji najlepiej użyć do tego celu oprogramowania flatpak. Pierwsze co robimy, to instalujemy flatpak:

sudo apt install flatpak

Następnie po wykonaniu instalacji aplikacji musimy ją jeszcze skonfigurować. Pierwsze instalujemy niezbędny pakiet do obsługi oprogramowania flatpaka:

sudo apt install gnome-software-plugin-flatpak

Dodajemy repozytorium:

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Wymagane będzie podanie hasła do konta root. Po pozytywnym zakończeniu konfiguracji należy ponownie uruchomić system.

Przystępujemy do instalacji najnowszej wersji Kodi Media Center:

sudo flatpak install flathub tv.kodi.Kod

Instalacja zajmie chwilę, a po jej wykonaniu powinniśmy mieć zainstalowana aplikację Kodi Media Center. Ja korzystam ze środowiska graficznego XFCE. Kodi Media Center znajduje się w menu Programy > Multimedia > Kodi. Natomiast wystarczy, że w polu wyszukiwania wpiszesz kodi, niezależnie od GUI, a ikona do uruchomienia aplikacji powinna się pojawić.

Pozwolę sobie jeszcze na chwilę wytłumaczenia, dlaczego wybrałem tą, a nie inną dystrybucję. Otóż jeżeli przejdziesz na stronę https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_Linux, na której znajduje się dokładny opis instalacji najnowszej wersji, dla dystrybucji Ubuntu, to dla systemu Debian nie odnajdziesz takiej. Zgodnie z zaleceniami powinieneś korzystać z wersji znajdującej się w repozytorium, czyli 19.1. Natomiast użycie flatpaka umożliwi Ci uruchomienie najnowszej wersji Kodi i co najważniejsze sposób ten powinien zadziałać tam, gdzie flatpak jest możliwy do zainstalowania. Dlatego w ten sposób możesz zainstalować Kodi Media Center niezależnie od dystrybucji, z jakiej korzystasz. Pełna lista konfiguracji flatpaka znajduje się pod adresem https://flatpak.org/setup/ dlatego, jeżeli używasz innej i chcesz zainstalować najnowsze kodi, bo w twoim repozytorium jest dostępna tylko starsza wersja, flatpak będzie idealnym rozwiązaniem.

Dokładniejsze informacje o Kodi Media Center

Jak już wspomniałem na wstępie, Kodi jest darmową aplikacją o otwartym kodzie źródłowym, dzięki któremu jesteś w stanie stworzyć domowe multimedialne centrum rozrywki. Dzięki temu przy pomocy jednej aplikacji jesteś w stanie odtwarzać muzykę czy też inne multimedia, jak i również zarządzać nimi.

Kodi obsługuje bardzo ogromną ilość formatów, zarówno muzycznych, jak i filmowych dlatego jesteś w stanie uruchomić, prawie wszystko, co można zaliczyć do mediów cyfrowych. Do tego ma czytelny interfejs użytkownika, dzięki któremu skonfigurujesz swoje centrum zgodnie ze swoimi upodobaniami. Posiada takie funkcje jak obsługa telewizji na żywo, wizualizację obrazu i muzyki, zdalne sterowanie, jak i również umożliwia sterowanie głosowe. Jednak nie są to wszystkie możliwości tego oprogramowania. Ze względu na wspomniane oraz inne dodatkowe możliwości Kodi Media Center z dnia na dzień staje się coraz popularniejszy.

Cechy i możliwości Kodi Media Center

Do najważniejszych możliwości programu możemy zaliczyć:

  • przyjazny interfejs użytkownika;
  • ogromną liczbę obsługiwanych formatów multimedialnych;
  • organizacja i zarządzanie multimediami;
  • ogromną liczbę dodatków oraz wtyczek;
  • zaawansowane funkcje jak na przykład obsługa telewizji na żywo i PVR;
  • zaangażowana i pomocna społeczność użytkowników.

Dlatego, jeżeli poszukujesz narzędzia, dzięki któremu będziesz w stanie obsłużyć takie platformy jak netflix, disney + czy też nawet polskie jak polsat go to właśnie znalazłeś do tego służące.

Interfejs użytkownika

Po uruchomieniu aplikacji powinieneś otrzymać taki obraz jak na poniższym obrazku:

Z prawej strony znajduje się ikona do zamknięcia aplikacji, dalej ikona z ustawieniami i ostatnia umożliwia wyszukiwanie. Zajmijmy się na samym początku ustawieniami, a jest ich naprawdę sporo. Dlatego wciskamy ikonę środkową. Powinno pojawić się okno:

Kodi Media Center

Zawsze pierwszym krokiem, jaki wykonuje w aplikacjach tego typu, to sprawdzam ustawienia. Dlatego z powyższej listy wybieramy ikonę system. Powinniśmy otrzymać okno jak na poniższym rysunku:

Z menu znajdującemu się po lewej stronie wybierasz co dokładnie, chcesz skonfigurować. Oczywiście jest ona uzależniona od sprzętu, jaki posiadasz, dlatego nie jestem w stanie tego dokładnie opisać. Jednak interfejs jest tak intuicyjny, że bez problemu będziesz w stanie wykonać to zgodnie ze swoimi upodobaniami. Natomiast jeżeli dobrze znasz swój sprzęt i chciałbym go skonfigurować, pod tym względem to w dolnej części wspomnianego menu znajduje się ikona z zębatką standard. Jeżeli klikniesz nią, otrzymasz dodatkowe funkcje w zależności od poziomu konfiguracji, jaki chcesz wykonać. Kodi umożliwia 4 poziomy wykonania konfiguracji: basic, standard, advanced i expert. Przy uruchomieniu programu ustawienia są wyświetlane z poziomu standard. Warto przejrzeć możliwości, jakie oferuje nam program. Masz też możliwość zapoznania się ze sprzętem, z którego korzystasz.

Z takich jeszcze istotnych informacji, to jeżeli coś błędnie skonfigurujesz i nie będziesz wiedział, gdzie tego dokonałeś, to na dole każdego z możliwości konfiguracyjnych znajduje się przycisk Reset above setting to default, dzięki któremu przywrócisz podstawowe ustawienia.

W celu wyjścia, powrotu do ekranu ustawień używasz przycisku ESC.

Pod ikoną profiles jesteś w stanie tworzyć użytkowników. Wystarczy, że wybierzesz Create Profile i postępować będziesz zgodnie z instrukcją i podpowiedziami programu. W trakcie tworzenia profilu zostaniesz zapytany czy chcesz skopiować już istniejąca konfigurację, czy też profil będzie posiadał indywidualną. Oczywiście, jeżeli zdecydujesz się na skopiowanie konfiguracji, będziesz w stanie w każdej chwili ją zmodyfikować. Dlatego też nie ma tutaj sytuacji bez wyjścia.

Inne ciekawe opcje znajdziemy w zakładce Interface. W niej możesz zmieniać wygląd Kodi Media Center. Zerknij na poniższy rysunek:

W tym miejscu zmieniasz wygląd swojego programu. Jeżeli klikniesz z prawej strony na nazwę skina, to wyświetli się lista:

Kodi Media Center

U Ciebie pojawią się tylko dwie skórki, u mnie na liście znajduje się 3, ponieważ jedną właśnie zainstalowałem. Aby wyświetlić listę dostępnych skórek, klikasz przycisk Get more… Pojawi się lista dostępnych skórek. Poza tym każdą z nich możesz dodatkowo zmodyfikować po jej aktywowaniu, przy pomocy opcji widocznych na przedostatnim rysunku.

Przycisk ESC zamyka okna i cofa Cię o krok wstecz. Dlatego wróćmy jeszcze do zakładki Interface. Tym razem wybieramy opcję Regional. W niej możesz wybrać język. Standardowo jak zauważyłeś, jest to angielski, jednak na liście znajduje się również język polski, który możesz zainstalować. Ja na łamach tego artykułu pozostawię język angielski. Jednak na końcu artykułu podam przykład dla jakiego warto zmienić język.

Instalacja Radia

Myślę, że z samą konfiguracją oraz obsługa programu poradzisz sobie bez problemu. Teraz chciałbym pokazać, w jaki sposób zainstalować radio, które umożliwia słuchanie ponad 30000 stacji. W tym celu z menu wybierasz Addons. Powinno pojawić się okno:

Następnie opcja, Install from repository i w kolejnym Music add-ons. Na liście, która się pojawi, odnajdziesz wtyczkę Radio:

Po wybraniu wskazanej wtyczki pojawi się jej szczegółowy opis:

Kodi Media Center

W dolnej części ekranu, po prawej stronie klikamy przycisk Install. Czekamy na zakończenie instalacji. Wracamy do ekranu startowego i wybieramy Music. Następnie Music add-ons -> Radio i staniemy przed wyborem:

Niestety w naszym lokalnym zasięgu nie ma dostępnego radia, ale możemy wybrać spośród setek innych. Dlatego wybrałem Editorials Recommendations, następnie pierwsze z dostępnych:

Oczywiście Ty możesz wybrać inne, jednak najważniejsze jest, że działa i masz możliwość posłuchania muzyki.

Uruchomienie pogody

Innym ciekawym dodatkiem jest możliwość sprawdzenia pogody. Wchodzimy do zakładki Weather, jak pokazuję to na poniższym rysunku:

Kodi Media Center

Wybieramy Set weather provider:

Po kliknięciu wskazaną opcję pojawi się nowe okno:

Wybieramy zaznaczoną opcję Get more…

Kodi Media Center

Z listy dostępnych wybieramy providera. Chwilę przetestowałem wybrane opcje i do gustu przypadł mi wskazany na powyższym rysunku. Po wybraniu automatycznie zostanie przeprowadzona instalacja. Po czym powinno pojawić się okno:

Pora przystąpić do konfiguracji, dlatego z listy wybieramy Settings:

Powinno pojawić się okno jak na powyższym rysunku. Wybieramy Location 1, pojawi się w pole, w które wpisujesz nazwę miejscowości, jaką pogodę chcesz mieć. I tu pojawia się powód, dla którego korzystam właśnie ze wskazanej wtyczki. W niektórych mogłem tylko wprowadzić naszą stolicę, natomiast ta posiada w swojej bazie również mniejsze miasta tak jak moje. Oto w jaki sposób ustawiłem u siebie:

Kodi Media Center

Po ustawieniu wszystkich interesujących lokacji klikamy ok. Następnie przy pomocy klawisza ESC przechodzę do głównego ekranu. Aby wyświetlać pogodę w stopniach Celsjusza, musimy zmienić ustawienia programu na język Polski. W jaki sposób tego dokonać pokazywałem w początkowej części Artykułu. Po tym wybieramy menu Pogoda lub Weather, jeżeli pozostawisz ustawienia podstawowe.

Podsumowanie

Kodi Media Center korzysta z Pythona niestety w wersji 2, która obecnie nie jest już wspierana oraz dostępna w systemach Linux. Zastąpiła ją wersja 3, do której wiele addonów nie jest jeszcze dostosowana. Dlatego też myślę, że jeszcze potrzeba trochę czasu, aby nowa wersja 20 w pełni była funkcjonalna.

Chcesz wiedzieć więcej na temat administracji? Przeczytaj nasze artykuły, a także weź udział w kursach!

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X