monitoring

Monitoring – Zaawansowane narzędzie zabezpieczające

W czasach, gdy wszystko opiera się na technologii można w pewnym momencie zgubić się w tym, co jest warte uwagi, a co nie. Wszystko co dookoła nas otacza w jakiś sposób jest powiązane z jakimś rodzajem technologii. Bardzo dobrym przykładem są zakupy przez Internet. Teraz wielu z nas zamiast tłoczyć się w sklepach zasiada przed monitorem i kupuje to, co jest potrzebne. Zakup jedzenia czy też innych artykułów czy też spożywczych, czy też innego rodzaju nie stanowi problemu. Można to zrobić szybko bez wychodzenia z domu.

Natomiast, aby to wszystko funkcjonowało musi być w jakiś sposób przemyślane i co ważniejsze odpowiednio zabezpieczone. Na dzień dzisiejszy jesteśmy już społeczeństwem świadomym, dlatego większość z nas posiada zapory ogniowe czy też oprogramowanie antywirusowe. Wiemy czym grozi brak takich narzędzi, choć jak można często przeczytać, żaden rodzaj zabezpieczenia nie uchroni nas przed nami samymi.

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Wszystko, co do tej pory przeczytałeś, dotyczy komputerów domowych w których to Ty decydujesz, co instalujesz. Natomiast w przypadku instytucji lub firm, które posiadają dużą ilość urządzeń objętych nadzorem nie może wystąpić taka potocznie nazywając swawola. Mogłoby to skutkować ogromnymi stratami finansowymi. Tego każda z firm chce uniknąć w związku z tym powinna podjąć działania zapobiegawcze.

Oczywiście jak i na domowych komputerach czy też laptopach stosuje się różnego rodzaju oprogramowanie zabezpieczające tak samo i w firmach. W takich miejscach nie ma lub też nie powinno być wolności co do wprowadzania zmian do tego rodzaju programów. Dlatego najczęściej są odpowiednio nadane uprawnienia oraz wdrażane różnego rodzaju skanowania, na które wpłynąć może jedynie administrator.

No właśnie, wyobraź sobie, że jesteś administratorem w firmie, która posiada 20 komputerów. W jaki sposób zarządzasz nimi? A co jak ta liczba wzrasta i po jakimś czasie osiąga konkretną liczbę 100, a Ty jesteś tylko 1?

I tu nasuwa się myśl, potrzebuję jakiegoś rodzaju monitoringu!

Co to jest monitoring?

W pewnym sensie to zagadnienie zacząłem na wstępie tego artykułu.

Monitoring przyda się szczególnie w sytuacji, gdy musimy administrować kilka lub kilkanaście urządzeń jednocześnie. Przytaczając poprzedni przykład. Nawet jakbyś nie był sam i posiadał kilku współpracowników, to przecież nie jesteście w stanie sprawdzać ciągle każdego z urządzeń. Dlatego też w takiej sytuacji monitoring staje się niezbędny.

Ale czym on jest?

Monitoring jest w pewnym sensie inwestycją. Aby móc z niego korzystać, musisz wykupić odpowiedni sprzęt, na którym go zainstalujesz lub wykorzystać już posiadany.

Dlaczego warto dokonać takiej inwestycji?

Ponieważ dzięki sprawnemu monitoringowi wszystkie twoje urządzenia są pod stałą kontrolą. Nikt nie musi nad nimi stać 24 godziny na dobę. Każdy szanowany system monitoringu posiada możliwość przesyłania informacji o awarii na maila, smsa lub nawet na inny komunikator. Dlatego też, jeżeli taka awaria wystąpi otrzymujesz natychmiast informacje wybraną przez Ciebie formą i możesz bardzo szybko zareagować. Administrator nie spogląda ciągle na stan urządzeń. Wie, że są one monitorowane i automatycznie po wykryciu awarii otrzymuje taką informacje dzięki czemu jest w stanie natychmiast zareagować. W związku z tym może wykonywać zupełnie inne zadania.

Do najbardziej popularnych należy Zabbix, który posiada wszystkie wymienione funkcje jak i wiele więcej. Jest oprogramowaniem udostępnionym za darmo zarówno w zastosowaniach prywatnych jak i komercyjnych.

Na czym polega monitorowanie

Wiesz już, że Ty jako administrator lub też osoba zajmująca się tym nie musi przesiadywać cały czas sprawdzając czy wszystko działa właściwie. Natomiast możesz zastanawiać się na czym to tak naprawdę polega i jak to działa.

Częstym przypadkiem awarii może być brak internetu i jak wiadomo w tym przypadku urządzenie nie odpowiada. W celu wykrycia, że urządzenie nie odpowiada możesz skorzystać z metody pingu, ale w tym wypadku musiałbyś wykonać to ręcznie. Natomiast jeżeli korzystasz z monitoringu to sprawdzanie jest wykonywane automatycznie i jeżeli wystąpi awaria, otrzymujesz informację we wskazany sposób.

Jest to jeden z najprostszych przykładów, natomiast dzięki monitoringowi jesteś w stanie osiągnąć o wiele więcej. Może on sprawdzać nawet temperatury urządzeń, gdzie, gdy osiągną one wskazaną przez Ciebie wartość krytyczną otrzymasz informację i co ważniejsze będzie wskazane którego urządzenia to dotyczy.

Cel monitoringu

Celem monitoringu jest przewidzieć awarię i nie dopuścić do niej, a jeżeli się wydarzy to żebyś Ty lub osoba za to odpowiedzialna o tej awarii dowiedziała się jako pierwsza i mogła jak najszybciej na nią zareagować. Jest to bardzo istotne, ponieważ każdy przestój, każda awaria, która uniemożliwia w jakimś zakresie funkcjonowanie firmy jest to strata finansowa dla niej.

Analizując wszystko co do tej pory napisałem, można stwierdzić, że monitoring jest czymś przyszłościowym. Jeżeli nie masz jeszcze wdrożonego go u siebie to wiedz, że za jakiś czas ktoś się tym zainteresuje lub sam będziesz musiał się tym zainteresować. Będzie to spowodowane tym, że polepsza on funkcjonowanie firmy i pomimo pewnej inwestycji jaką należy włożyć by go wdrożyć to po pewnym czasie następuje zwrot tych środków.

Bez monitoringu nie jesteś w stanie zareagować tak szybko. Samo wykrycie, w którym miejscu wystąpił problem nawet dla grupy administratorów może zająć dłuższą chwilę co oznacza przestój który jak wspominałem, jest czymś niepożądanym w każdej firmie. Natomiast jeszcze bardzo istotny jest aspekt ludzki o którym powiem trochę w następnym paragrafie.

Odpowiedni zakres obowiązków

Jeżeli chcesz wdrożyć monitoring czy też jakikolwiek inny system zabezpieczający to musisz przydzielić zadania odpowiednim osobom. Posiadanie samego monitoringu nie zapewnia bezpieczeństwa. Jeżeli nie będzie szybkiej reakcji w sytuacji wystąpienia błędu to co z tego, że wyłożyłeś jakieś środki finansowe na wdrożenie go. Przydzielenie zadań oraz reakcja w odpowiedni sposób są podstawowym elementem nawet niezupełnie związanym z nim samym. Dlatego musisz też zorganizować coś co można nazwać planem działania, gdy taka sytuacja powstanie. A także wyznaczyć odpowiednie osoby, które zajmą się tym.

Ten typ organizacji jest równie ważny jak sam monitoring, a mówiąc szczerze jedno bez drugiego nie ma racji bytu. Dlatego jeżeli zamierzasz to wdrożyć, to również musisz pomyśleć kto, za co i w jaki sposób będzie odpowiadał oraz reagował na otrzymane komunikaty. Oczywiście pamiętaj również o odpowiednim przeszkoleniu takiej osoby. Co z tego, że wyznaczysz mu jakieś działania, jak on nie będzie miał o tym żadnego pojęcia.

Podsumowanie – Monitoring

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego materiału wiesz trochę więcej o samym monitoringu. Osobiście preferuję rozwiązanie jakie oferuje Zabbix, ale nie jest on jedyny. Natomiast proponuje go ze względu na jego dostępność jak i również pozycję wśród pozostałych. Zabbix jest w większości rankingów na pierwszym miejscu dlatego mogę śmiało napisać, że nie tylko ja podzielam to zdanie. Niezależnie od tego jaki system wybierzesz pamiętaj jednak by zapoznać się z jego specyfikacją oraz tym co oferuje. W ten sposób dobierzesz odpowiednie narzędzie dla twojej działalności.

Chcesz wiedzieć więcej na temat monitorowania? Przeczytaj nasze artykuły, a także weź udział w kursach!

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Kurs AI rusza 17 lipca!

X