Co to jest Nginx

Nginx – co to jest?

Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, jednym z najbardziej popularnych i cenionych serwerów HTTP jest Nginx. Dzięki swojej wyjątkowej architekturze i wydajności, zdobył zaufanie zarówno dużych korporacji, jak i małych witryn internetowych.

W tym artykule dowiesz się co to jest Nginx. W następnych wpisach zajmiemy się instalacją i konfiguracją serwera. Odpalimy aplikację (php/ python) pod własną domeną, zainstalujemy certyfikat SSL. Następnie wdrożymy loadbalancer oraz zajmiemy się kwestiami optymalizacji i zabezpieczeniami.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Co to jest Nginx?

To otwartoźródłowy serwer WWW i serwer reverse proxy, który został zaprojektowany z myślą o maksymalizacji wydajności i minimalizacji zużycia zasobów. Jego niekonwencjonalna architektura oparta na zdarzeniach (event-driven) sprawia, że jest w stanie obsługiwać tysiące jednoczesnych połączeń przy minimalnym zużyciu pamięci RAM. Odkąd został wydany po raz pierwszy w 2004 roku, zdobył ogromną popularność i stał się jednym z najczęściej używanych serwerów w internecie (zaraz po Apache).

Znam apache2, po co mi Nginix? Czyli różnice między tymi rozwiązaniami

To dwa popularne i potężne serwery HTTP, które służą do hostowania stron internetowych oraz obsługi aplikacji webowych. Mimo że mają podobne zastosowanie, istnieje kilka kluczowych różnic między nimi. Poniżej przedstawiam najważniejsze różnice między nimi:

Architektura i wydajność:

Nginx: Posiada asynchroniczną i zdarzeniową architekturę, która pozwala na obsługę wielu równoczesnych połączeń przy minimalnym zużyciu zasobów. Dzięki temu Nginx jest znacznie wydajniejszy podczas obsługi dużej liczby jednoczesnych żądań.

Apache2: Wykorzystuje model wątków lub procesów do obsługi połączeń. Chociaż obsługuje wiele funkcji i modułów, może być mniej wydajny niż Nginx w środowiskach o dużym obciążeniu.

Zużycie pamięci:

Nginx: Jest znany z niskiego zużycia pamięci. Dzięki lekkiej architekturze, Nginx zużywa mniej pamięci RAM w porównaniu do Apache2, co sprawia, że jest bardziej odpowiedni do zastosowań na maszynach o ograniczonej ilości pamięci.

Apache2: W porównaniu z Nginx, Apache2 może wymagać więcej pamięci RAM, szczególnie podczas obsługi dużej liczby połączeń.

Konfiguracja:

Nginx: Jego konfiguracja opiera się na plikach tekstowych, co ułatwia czytelność i zarządzanie. Konfiguracja Nginx jest zwykle prostsza i bardziej intuicyjna.

Apache2: Ma bardziej rozbudowaną konfigurację, która opiera się na plikach .htaccess oraz httpd.conf. Posiada szeroki zakres opcji konfiguracyjnych, co czyni go bardziej elastycznym, ale może także sprawić, że konfiguracja staje się bardziej skomplikowana.

Moduły i rozszerzalność:

Nginx: Oferuje mniej wbudowanych modułów niż Apache2, ale posiada wiele podstawowych funkcji, które są wbudowane w standardowe wydanie. Niektóre bardziej zaawansowane funkcje mogą wymagać ręcznego dodania odpowiednich modułów.

Apache2: Ma szeroki wachlarz wbudowanych modułów, co czyni go bardzo elastycznym i gotowym do użycia w różnych scenariuszach. Posiada bogatą społeczność, która ciągle rozwija i dostarcza nowe moduły i rozszerzenia.

Popularność i wsparcie:

Nginx: Zyskuje na popularności, szczególnie jako serwer proxy i w środowiskach o dużym obciążeniu. Posiada rosnącą społeczność i wsparcie, a także liczne materiały i dokumentację.


Apache2: Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych serwerów HTTP od dawna. Posiada bardzo dużą społeczność oraz wsparcie, co sprawia, że jest szeroko stosowany i dobrze zbadany.

Podsumowując

Oba mają swoje unikalne cechy i zalety. Wybór między nimi zależy od konkretnych wymagań projektu, poziomu zaawansowania użytkownika oraz charakterystyki aplikacji, która ma być hostowana. Nginx wyróżnia się swoją wydajnością, niskim zużyciem pamięci i prostą konfiguracją, podczas gdy Apache2 oferuje bogaty ekosystem modułów i długą historię jako popularny serwer HTTP.

Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa? Przeczytaj nasze inne artykuły, a także weź udział w naszych kursach!

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X