Phishing - co to jest

Phishing – co to jest?

W dzisiejszych czasach, rozwijająca się technologia przynosi ze sobą nie tylko wygodę, ale także nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń w środowisku internetowym jest phishing. Phishing to technika, w której oszuści podszywają się pod zaufane źródła, aby wyłudzić poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych lub dane osobowe od niewinnych użytkowników internetu. W niniejszym artykule omówimy, czym jest phishing, jakie są jego różne formy oraz jakie kroki można podjąć, aby się przed nim bronić.

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

Co to jest phishing i jak działa?

Phishing to technika oszustwa internetowego, w której cyberprzestępcy podszywają się za zaufane źródła, aby wyłudzić od użytkowników internetowych poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych, dane osobowe czy dane logowania. Ataki phishingowe polegają na manipulacji i zwodzeniu ofiar, aby te dobrowolnie przekazały swoje poufne dane lub kliknęły w złośliwe linki.

Formy phishingu:

Phishing E-mailowy:

W phishingu e-mailowym oszuści wysyłają wiadomości e-mail udające oficjalne komunikaty od znanych firm lub instytucji, w celu wyłudzenia poufnych danych od ofiar lub nakłonienia ich do kliknięcia w złośliwe linki lub załączniki.

Spear-Phishing:

To zaawansowana forma phishingu, w której atakujący dostosowują swoje wiadomości i strategię do konkretnych ofiar, wykorzystując informacje z dostępnych źródeł, takich jak media społecznościowe, aby zwiększyć skuteczność ataku.

Vishing (Voice Phishing):

W vishingu oszuści używają rozmów telefonicznych, podszywając się za instytucje finansowe lub organizacje, aby wyłudzić od ofiar poufne dane, takie jak numery kart kredytowych lub hasła.

Pharming:

W tej technice oszuści przechwytują ruch internetowy i kierują ofiary na fałszywe strony internetowe, które wyglądają autentycznie, ale służą do kradzieży danych logowania i innych informacji.

Smishing (SMS Phishing):

To forma phishingu polegająca na wysyłaniu oszukańczych wiadomości SMS, które nakłaniają ofiary do podawania poufnych danych lub klikania w złośliwe linki.

Clone Phishing:

W clone phishingu atakujący tworzą kopie autentycznych wiadomości e-mail lub stron internetowych, modyfikując je, aby zawierały złośliwe treści lub linki, a następnie wysyłają je ofiarom.

Whaling:

To forma spear-phishingu, w której oszuści celują w wysoko postawionych osobach, takich jak dyrektorzy firm lub urzędnicy rządowi, aby zdobyć dostęp do kluczowych informacji lub środków finansowych.

Tabnabbing:

W tej technice oszuści wykorzystują otwarte karty przeglądarki ofiary, aby przekierować ją na fałszywe strony logowania lub inne złośliwe strony.

Angler Phishing:

Oszuści wykorzystujące tę metodę podszywają się za wsparcie techniczne na platformach społecznościowych, aby pozyskać dane logowania do kont użytkowników.

Search Engine Phishing:

Atakujący manipulują wynikami wyszukiwania w popularnych wyszukiwarkach, aby przekierować ofiary na złośliwe strony internetowe.

Różne formy phishingu wykorzystują różne techniki i narzędzia, ale wspólnym celem jest wyłudzenie poufnych danych lub naruszenie bezpieczeństwa użytkowników online. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tych zagrożeń i stosować ostrożność w kontakcie z nieznanych źródeł.

Pochodzenie phishingu:

Termin „phishing” wywodzi się od angielskiego słowa „fishing,” czyli „łowienie ryb.” Jest to metafora, która odnosi się do metody, w jaką oszuści „łowią” dane ofiar, podszywając się za legitymację i zaufane źródła. Pojęcie phishingu pojawiło się w latach 90. XX wieku i było początkowo związane z atakami na platformy AOL, gdzie oszuści wyłudzali dane dostępowe do kont użytkowników.

Znaczenie phishingu w dzisiejszym świecie:

Phishing stał się jednym z najbardziej powszechnych i skutecznych rodzajów cyberzagrożeń w dzisiejszym świecie. Jego znaczenie wynika z kilku kluczowych czynników:

Powszechność internetu:

Wzrost dostępu do internetu na całym świecie sprawił, że większa liczba osób jest podatna na ataki phishingowe.

Znaczenie danych osobowych:

Dane osobowe i finansowe stały się cennym towarem na czarnym rynku, co sprawia, że oszuści są zainteresowani ich pozyskiwaniem.

Socjotechnika:

Phishing wykorzystuje socjotechnikę, co oznacza, że atakujący wykorzystują ludzkie zachowanie i psychologię, aby osiągnąć swój cel. To sprawia, że ataki są trudne do wykrycia.

Złożoność ataków:

Phishing ewoluował i stał się bardziej zaawansowany. Teraz obejmuje różne formy, takie jak spear-phishing, pharming i phishing społecznościowy.

Zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa:

Ataki phishingowe mogą prowadzić do kradzieży tożsamości, utraty danych, szkód finansowych i wielu innych problemów związanych z bezpieczeństwem.

Znaczenie edukacji i świadomości:

Rozpowszechnienie phishingu podkreśla znaczenie edukacji i zwiększenia świadomości wśród użytkowników internetu, aby byli bardziej ostrożni i umieli rozpoznawać próby phishingowe.

W obliczu rosnącego zagrożenia phishingiem, użytkownicy internetowi i organizacje muszą podejmować środki ostrożności i inwestować w cyberbezpieczeństwo, aby chronić swoje dane i unikać wpadania w sidła oszustów online.

Działania oszustów w celu oszukania swoich ofiar

Oszuści podejmują różne kroki i techniki, aby oszukać swoje ofiary w ramach ataków phishingowych. Poniżej przedstawiłem typowe kroki, które oszuści wykorzystują, aby przeprowadzić skuteczny atak phishingowy:

Maskowanie się jako zaufane źródło:

Oszuści podszywają się za znane i zaufane firmy, instytucje lub osoby, tworząc fałszywe e-maile, strony internetowe lub komunikaty, które wyglądają autentycznie.

Tworzenie wiadomości lub stron internetowych alarmujących:

Osoby atakujące często tworzą fałszywe komunikaty lub e-maile, które zawierają alarmujące informacje, takie jak ostrzeżenia o zamknięciu konta bankowego lub naruszeniach bezpieczeństwa. To ma zwiększyć presję na ofiary, aby działały szybko i nie myślały logicznie.

Prowokowanie emocji i presji czasu:

Oszuści wykorzystują emocje, takie jak strach, panika lub ciekawość, aby skłonić ofiary do podjęcia pochopnych decyzji. Często podają, że istnieje pilna potrzeba działań, co sprawia, że ofiary nie mają czasu na dokładne zastanowienie się nad sytuacją.

Używanie wiarygodnych logotypów i znaków towarowych:

Atakujący wykorzystują oficjalne logotypy, znaki towarowe i elementy graficzne znanych marek lub instytucji, aby sprawić, że ich fałszywe komunikaty lub strony wyglądają bardziej autentycznie.

Prośby o poufne informacje:

Oszuści często proszą ofiary o podanie poufnych danych, takich jak hasła, numery kart kredytowych, numery kont bankowych lub dane osobowe, pod pretekstem autoryzacji lub weryfikacji.

Zachęcanie do kliknięcia w złośliwe linki lub załączniki:

Atakujący często zawierają w wiadomościach e-mail lub na fałszywych stronach internetowych złośliwe linki lub załączniki. Zachęcają ofiary do kliknięcia w te linki lub pobierania załączników, co może prowadzić do infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Kopiowanie stylu autentycznych wiadomości lub stron:

Oszuści starają się wiernie naśladować styl i wygląd autentycznych komunikatów lub stron internetowych, aby zmylić ofiary.

Wykorzystywanie technik społecznościowych:

Atakujący często wykorzystują informacje dostępne na portalach społecznościowych ofiar, aby spersonalizować swoje ataki i sprawić, że ofiary uwierzą, że wiadomość jest autentyczna.

Warto zrozumieć te techniki i być ostrożnym wobec podejrzanych wiadomości         e-mail, linków i komunikatów online. Edukacja i zwiększenie świadomości na temat phishingu są kluczowe w zapobieganiu tego rodzaju atakom.

Działania jakie należy podjąć w przypadku, gdy występują podejrzenia co do otrzymanej wiadomości lub strony internetowej.

W przypadku podejrzenia co do otrzymanej wiadomości e-mail lub strony internetowej, ważne jest, aby działać ostrożnie i postępować zgodnie z najlepszymi praktykami bezpieczeństwa. Oto kroki, które możesz podjąć, jeśli występują podejrzenia:

Ostrzeżenia Antywirusowe:

Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail, która jest podejrzana, wiele programów antywirusowych i klientów poczty elektronicznej automatycznie oznaczy ją jako potencjalnie niebezpieczną. Zawsze zwracaj uwagę na takie ostrzeżenia.

Nie Klikaj na Linki ani Nie Otwieraj Załączników:

Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności wiadomości e-mail, nie klikaj na linki w niej zawarte ani nie otwieraj załączników. To mogą być potencjalnie złośliwe.

Sprawdź Nadawcę:

Skoncentruj się na adresie e-mail nadawcy. Czy wydaje się on autentyczny? Sprawdź, czy nadawca używał wcześniej tego samego adresu w kontaktach z Tobą.

Sprawdź Adres URL:

Jeśli wiadomość zawiera linki, najedź kursorem na nie, aby wyświetlić docelowy adres URL. Sprawdź, czy jest on zgodny z oczekiwanym adresem strony.

Zwróć Uwagę na Treść Wiadomości:

Czy wiadomość zawiera nietypowe błędy ortograficzne lub gramatyczne? Czy treść jest niewłaściwa lub niepasująca do sytuacji?

Skorzystaj z Narzędzi Bezpieczeństwa:

Jesteś nadal niepewny co do wiadomości lub strony? Użyj narzędzi do analizy adresów URL lub skanowania plików, takich jak VirusTotal, aby sprawdzić, czy są one znane jako złośliwe.

Skonsultuj się z Ekspertem:

Jeśli jesteś w pracy lub korzystasz z komputera w firmie, skonsultuj się z działem IT lub odpowiednim specjalistą ds. bezpieczeństwa.  Oni mogą pomóc w ocenie potencjalnego zagrożenia.

Zbieranie dowodów:

Dokładnie zapisuj wszystkie informacje i dowody związane z atakiem, w tym kopie wiadomości e-mail, zrzuty ekranu i wyniki analizy.

Raportuj i Zgłaszaj:

Masz wątpliwości co do autentyczności wiadomości lub strony i podejrzewasz, że to próba phishingu? Zgłoś to odpowiednim służbom bezpieczeństwa lub dostawcy poczty elektronicznej. Wiele dostawców poczty ma mechanizmy raportowania podejrzanych wiadomości.

Nie Udostępniaj Poufnych Informacji:

Nigdy nie udostępniaj poufnych informacji, takich jak hasła czy numery kart kredytowych, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności żądania.

Działaj Zgodnie z Politykami Bezpieczeństwa:

Jeśli jesteś w pracy, postępuj zgodnie z politykami i procedurami bezpieczeństwa swojej organizacji w przypadku podejrzeń o phishing.

Zwiększ Świadomość:

Dziel się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat phishingu z innymi, aby zwiększyć ogólną świadomość i pomóc w zapobieganiu tego rodzaju atakom.

Dwuskładnikowa Autentykacja (2FA):

Włącz 2FA dla swoich kont poczty elektronicznej i innych kont online, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że lepiej jest być zbyt ostrożnym niż ryzykować padnięcie ofiarą ataku phishingowego. Szybka reakcja na podejrzenia i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa online są kluczowe dla ochrony przed zagrożeniami związanymi z phishingiem.

Narzędzia do analizy stron internetowych

Korzystanie z narzędzi do analizy stron internetowych to kluczowy element walki z cyberzagrożeniami.                             Te narzędzia pozwalają nam przyjrzeć się strukturom i treści witryn internetowych w poszukiwaniu potencjalnych niebezpieczeństw. Przy użyciu różnych technik i algorytmów, można ocenić, czy strona jest bezpieczna czy też może kryć w sobie złośliwe skrypty, zainfekowane pliki lub inne zagrożenia.

Dodatkowo, narzędzia te potrafią sprawdzać certyfikaty SSL, autentyczność domen i inne cechy, które wpływają na bezpieczeństwo przeglądanych stron. Ich wykorzystanie jest szczególnie ważne w kontekście transakcji online, udostępniania poufnych informacji i ogólnego bezpieczeństwa przeglądania internetu.

Oto kilka narzędzi do analizy stron internetowych:

Google Safe Browsing:

Usługa Google, która ostrzega użytkowników przed dostępem do podejrzanych stron internetowych.

https://safebrowsing.google.com/

VirusTotal:

Narzędzie online pozwalające na skanowanie URL-i oraz plików za pomocą wielu silników antywirusowych.

https://safebrowsing.google.com/

URLVoid:

Usługa umożliwiająca analizę adresów URL pod kątem ryzyka związanego z phishingiem i złośliwym oprogramowaniem.

https://www.urlvoid.com/

Sucuri SiteCheck:

Narzędzie do sprawdzania bezpieczeństwa witryn internetowych, w tym wykrywania złośliwego oprogramowania i zainfekowanych stron.

https://sitecheck.sucuri.net/

Urlscan:

Publiczne narzędzie online do analizy stron internetowych i adresów URL pod kątem potencjalnego zagrożenia.

https://urlscan.io/

PhishTank:

Społeczność online, która zbiera i udostępnia informacje o złośliwych witrynach internetowych.

https://www.phishtank.com/

Analiza Złośliwych Załączników: Kluczowa Ochrona Przed Atakami

Złośliwe załączniki w wiadomościach e-mail to częsty sposób ataku cybernetycznego. Te narzędzia pomagają weryfikować i analizować pliki, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Dzięki różnym skanerom antywirusowym i mechanizmom wykrywania zagrożeń, można identyfikować złośliwe załączniki, zanim staną się źródłem problemów.

Narzędzia do analizy złośliwych załączników:

VirusTotal: VirusTotal to platforma online do analizy plików i adresów URL pod kątem złośliwego oprogramowania, wykorzystująca wiele skanerów antywirusowych do identyfikacji potencjalnych zagrożeń.

https://www.virustotal.com/gui/home/upload

Hybrid Analysis: Hybrid Analysis to narzędzie umożliwiające analizę zachowań i składników złośliwego oprogramowania w kontrolowanym środowisku, pomagając w zrozumieniu jego działania.

https://www.hybrid-analysis.com/

Cuckoo Sandbox: Cuckoo Sandbox to platforma do automatycznej analizy plików i działań złośliwego oprogramowania, umożliwiająca zrozumienie, jak malware działa w izolowanym środowisku.

https://cuckoosandbox.org/

Malwr: Malwr to narzędzie online do analizy plików złośliwych, pozwalające na wykrycie i zrozumienie działania potencjalnych zagrożeń.

https://malwr.com/

Any.Run: Any.Run to platforma do analizy zachowań złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym, umożliwiająca interaktywną analizę działania malware.

https://app.any.run/

Joe Sandbox: Joe Sandbox to narzędzie do automatycznej analizy złośliwego oprogramowania, które pomaga w identyfikacji i zrozumieniu zagrożeń na poziomie kodu.

https://www.joesecurity.org/

VxStream Sandbox: VxStream Sandbox to platforma służąca do analizy zachowań złośliwego oprogramowania, pomagająca w zrozumieniu, jak malware działa w kontrolowanym środowisku.

https://www.vxstream-sandbox.com/

Przykład praktyczny:

Biorąc pod uwage iż często korzsytam z VirusTotal, przedstawię praktyczną analizę strony internetowej oraz przykładowego pliku za pomocą tego narzędzia.

Wchodząc na stronę widzimy możliwości wyboru. Wybieramy File oraz załączamy plik.

Phishing

Po załączeniu pliku naciskamy confirm upload.

Silniki dostępne w VirusTotal nie wykazały aby plik był złośliwy pomimo zlośliwej nazwy. W tym przypadku bylo to po prostu zwykłe zdjęcie.

Phishing

Podsumowanie – Phishing

Phishing – to nie tylko przeszłość, to stały, a także rozwijający się problem w dzisiejszym cyberświecie. Atakujący nadal doskonalą swoje techniki, wykorzystując psychologię, by zdobyć nasze poufne dane. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze byli czujni oraz doskonale zrozumieli mechanizmy tego rodzaju ataków. Nasze bezpieczeństwo online zależy od naszej zdolności do rozpoznawania i unikania sidła phishingu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy użytkownikami indywidualnymi, czy pracownikami korporacji, nasza świadomość i ostrożność są kluczowe w walce z tym zagrożeniem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa? Przeczytaj nasze artykuły lub weź udział w kursach!

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X