Chcesz zainstalować Proxmox HomeAssistant? Przeczytaj nasz wpis blogowy z tutorialem! Będziesz wiedzieć jak zrobić to w najprostszy sposób!
Proxmox HomeAssistant – co nam będzie potrzebne
- Komputer pełniący rolę serwera, na którym zainstalujemy Proxmoxa. Komputer musi mieć dostęp do sieci. Ja do testów korzystam z Dell 5050 I5-6600T 8Gb. Jest to mały i tani komputerek z niskim poborem prądu.
- Dysk USB/Pendrive do utworzenia bootowalnego nośnika, min 8GB.
- Oprogramowanie do tworzenie bootowalnego USB (Rufus, Etcher)
- Klient SSH do podłączenia się do maszyny , np PuTTy lub MobaXterm.
- Obraz instalacyjny Proxmox VE: Możesz pobrać obraz instalacyjny Proxmox VE z oficjalnej strony Proxmox. https://www.proxmox.com/en/downloads
Ostatni webinar w tym roku!
Zapraszamy na bezpłatny webinar poświęcony roli sztucznej inteligencji w zarządzaniu infrastrukturą IT, zarówno w dużych serwerowniach, jak i w środowiskach homelab.
W trakcie wydarzenia dowiesz się, jak AI może wspierać codzienną pracę administratora, pomagając w automatyzacji procesów, monitorowaniu zasobów, analizie danych oraz zwiększaniu efektywności operacyjnej.
Zapisy na: https://asdevops.pl/warsztaty/
Przygotowanie dysku z instalacją Proxmox HomeAssistant
- Pobierz obraz Proxmox VE ze strony oficjalnej witryny Proxmox na swojego komputera. Upewnij się, że pobierasz wersję odpowiednią dla swojej architektury sprzętowej.
- Podłącz pusty dysk USB do swojego komputera.
- Uruchom narzędzie do tworzenia bootowalnego USB, na przykład Rufus (dostępny na stronie: https://rufus.ie/) lub balenaEtcher https://etcher.balena.io/. Upewnij się, że nie masz ważnych danych na dysku USB, ponieważ zostaną one usunięte.
- Otwórz narzędzie Rufus i wybierz podłączony dysk USB jako urządzenie docelowe.
- W sekcji „Boot selection”, wybierz pobrany wcześniej obraz Proxmox VE. Upewnij się, że wybierasz obraz odpowiedni dla twojej architektury sprzętowej.
- Zostaw pozostałe opcje w ustawieniach Rufus domyślnie, chyba że wiesz, że musisz je dostosować.
- Kliknij przycisk „Start” lub „Create” w programie Rufus, aby rozpocząć proces tworzenia bootowalnego dysku USB z obrazem Proxmox VE.
- Po zakończeniu procesu utworzenia bootowalnego dysku USB odłącz go od komputera.
Instalacja Proxmoxa
- Podłącz wcześniej przygotowany dysk USB do docelowego serwera, na którym chcesz zainstalować Proxmox VE.
- Uruchom serwer i zmień ustawienia BIOS/UEFI, aby rozpocząć uruchamianie z dysku USB. Może to wymagać naciśnięcia określonego klawisza podczas rozruchu (np. F12, F2, Delete) i wybranie dysku USB jako pierwszego urządzenia rozruchowego. Jeżeli komputer wystartował z dysku USB, zobaczysz następujący ekran:
- Zostaniesz poproszony o wybór opcji instalacji Proxmox VE. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby kontynuować proces instalacji. Wybierz dysk docelowy, na którym chcesz zainstalować Proxmox VE. Wybierz z opcji system plików ext4
- Lokalizacja i strefa czasowa. Wybieramy Poland, Europe/Warsaw/Polish
- Konfiguracja hasła roota. Podaj i potwierdź hasło dla konta roota, które będzie służyć do logowania się do interfejsu webowego Proxmoxa. Wprowadź również swój adres email.
- Ustaw odpowiedni statyczny adres IP lub skorzystaj z DHCP.
Adres IP interfejsu zarządzania:
1. Wybierz interfejs sieciowy, który zostanie użyty do zarządzania Proxmoxem. Management interface – powinien być wykryty automatycznie
2. Wprowadź adres IP statyczny dla tego interfejsu. Może to być adres w sieci lokalnej, np. 192.168.1.100.
Konfiguracja bramy i DNS. Jeśli w Twojej sieci istnieje brama domyślna, wprowadź jej adres IP. Będzie to adres IP routera, który umożliwia dostęp do sieci zewnętrznej.
Jeśli korzystasz z serwera DNS, wprowadź jego adres IP w polu „DNS Servers”..
Kliknij przycisk „Apply”, aby zastosować wprowadzone zmiany.
Po zastosowaniu zmian, interfejs sieciowy skonfigurowany w sekcji „Management network configuration” będzie używany do zarządzania Proxmoxem. Będziesz mógł uzyskać dostęp do interfejsu webowego Proxmoxa, wpisując adres IP, który skonfigurowałeś jako adres IP interfejsu zarządzania, w przeglądarkę internetową.
- Podsumowanie konfiguracji. Sprawdzamy czy wszystko się zgadza i klikamy install.
- Po zakończeniu instalacji Proxmox , uruchom ponownie serwer i usuń dysk USB. System Proxmox powinien teraz uruchomić się z dysku docelowego.
- Po chwili pojawia się nam czarny ekran z widokiem i adresem do podłączenia: https://x.x.x.x:8006 (np. https://192.168.1.50:8006) – zwróć uwagę, że jest https a nie http.
- Jeżeli wpiszesz podany adres do przeglądarki, zostaniesz poproszony o login i hasło, które ustawiłeś na podczas instalacji. Zaloguj się tymi danymi.
- Jeżeli jest wszystko ok, Twoim oczom ukaże się panel zarządzania proxmoxem. Gotowe! Możemy przystąpić do konfiguracji i przygotowania środowiska pod Home Assistant.
Przygotowanie do instalacji Proxmox HomeAssistant
W pierwszej kolejności uruchamiany skrypt, który odpali nam kreatora instalacji
- Logujemy się na serwer przez Putty i SSH lub korzystamy z przeglądarkowego shella.
- Wprowadzamy polecenie
bash -c „$(wget -qLO – https://github.com/tteck/Proxmox/raw/main/vm/haos-vm.sh)”
- W pierwszym oknie zobaczymy komunikat This will create a New Home Assistant OS VM. Proceed? . Oczywiście rozpoczynamy instalację i wybieramy YES. W kolejnym kroku wybieramy opcję Advanced. Następnie wybieramy wersję 10.3 Stable. Set virtual machine ID, np: 100. Kolejno i440fx, disk cache default, hostname: homeassistant, cpu model KVM64, cpu 3, ram: 4096, bridge, vmbr0, mac address zostawiamy, następnie start VM when completed wybieramy Yes,
Rozpoczyna się proces instalacji wirtualnej maszyny z Home Assistant. Chwilkę czekamy i nasza maszyna już jest zainstalowana! Restartujemy całość poleceniem reboot
Po uruchomieniu, nasza wirtualna maszyna z systemem Home Assistant od razu zostaje wystartowana..
Pora na uruchomienie interfejsu webowego HA
Wprowadzamy odczytane IP w przeglądarkę dodając port http://x.x.x.x:8123 (np. http://192.168.1.43:8123) – zwróć uwagę, że jest http a nie https! Możesz też użyć uniwersalnego lokalnego adresu: http://homeassistant.local:8123/
Po chwili naszym oczom ukaże się strona rejestracji w HA!. Szybko uzupełniamy dane i będziemy mogli wejść do panelu administratora.
Mamy to! Zainstalowaliśmy HomeAssistant na proxmoxie.
Home Assistant – szybki start
No dobra i co teraz?
Sprawdźmy jakie urządzenia zostały automatycznie wykryte. Ja w domu mam kilka żarówek wifi firmy Wiz, router tp-link, oraz drukarkę Brother.
- Przechodzimy do sekcji ustawienia, następnie urządzenia i usługi
- U mnie wykryto właśnie drukarkę i router. Nie jest mi to potrzebne, zerknijmy do żarówek. Klikamy przycisk dodaj integrację, szukamy firmy wiz i zatwierdzamy.
- Znaleziono! Można podać adresy IP urządzeń ale ja skorzystałem z wyszukiwarki.
- Automatycznie dodano 3 urządzenia. Sprawdźmy co możemy z nimi zrobić.
Po kliknięciu w nazwę wybranego urządzenia, otrzymujemy możliwość wybrania koloru, ustawiania jasności, wybór efektów, włączenie/wyłączenie, itp.
Podsumowanie
To bardzo podstawowa konfiguracja, pokazująca tylko wstęp do HA. Proxmox HomeAssistant jest zaawansowanym i dojrzałym systemem automatyki domowej (home automation) i oferuje zdecydowanie więcej możliwości.np.:
- Integracja z różnymi urządzeniami.
- Automatyzacje, alarmy i powiadomienia
- Tworzenie scen, harmonogramów
- Integracja z usługami zewnętrznymi takimi jak Alexa, Asystent Google, itp
Chcesz wiedzieć więcej na temat Proxmoxa? Przeczytaj nasze inne artykuły, a także weź udział w naszym kursie!