Proxmox HomeAssistant

Proxmox HomeAssistant

Chcesz zainstalować Proxmox HomeAssistant? Przeczytaj nasz wpis blogowy z tutorialem! Będziesz wiedzieć jak zrobić to w najprostszy sposób!

Proxmox HomeAssistant – co nam będzie potrzebne

 1. Komputer pełniący rolę serwera, na którym zainstalujemy Proxmoxa. Komputer musi mieć dostęp do sieci. Ja do testów korzystam z Dell 5050 I5-6600T 8Gb. Jest to mały i tani komputerek z niskim poborem prądu.
 2. Dysk USB/Pendrive do utworzenia bootowalnego nośnika, min 8GB.
 3. Oprogramowanie do tworzenie bootowalnego USB (Rufus, Etcher)
 4. Klient SSH do podłączenia się do maszyny , np PuTTy lub MobaXterm.
 5. Obraz instalacyjny Proxmox VE: Możesz pobrać obraz instalacyjny Proxmox VE z oficjalnej strony Proxmox. https://www.proxmox.com/en/downloads 

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Przygotowanie dysku z instalacją Proxmox HomeAssistant

 1. Pobierz obraz Proxmox VE ze strony oficjalnej witryny Proxmox na swojego komputera. Upewnij się, że pobierasz wersję odpowiednią dla swojej architektury sprzętowej.
 2. Podłącz pusty dysk USB do swojego komputera.
 3. Uruchom narzędzie do tworzenia bootowalnego USB, na przykład Rufus (dostępny na stronie: https://rufus.ie/) lub balenaEtcher https://etcher.balena.io/.  Upewnij się, że nie masz ważnych danych na dysku USB, ponieważ zostaną one usunięte.
 4. Otwórz narzędzie Rufus i wybierz podłączony dysk USB jako urządzenie docelowe.
 5. W sekcji „Boot selection”, wybierz pobrany wcześniej obraz Proxmox VE. Upewnij się, że wybierasz obraz odpowiedni dla twojej architektury sprzętowej.
 6. Zostaw pozostałe opcje w ustawieniach Rufus domyślnie, chyba że wiesz, że musisz je dostosować.
 7. Kliknij przycisk „Start” lub „Create” w programie Rufus, aby rozpocząć proces tworzenia bootowalnego dysku USB z obrazem Proxmox VE.
 8. Po zakończeniu procesu utworzenia bootowalnego dysku USB odłącz go od komputera.
Proxmox HomeAssistant

Instalacja Proxmoxa

 1. Podłącz wcześniej przygotowany dysk USB do docelowego serwera, na którym chcesz zainstalować Proxmox VE.
 2. Uruchom serwer i zmień ustawienia BIOS/UEFI, aby rozpocząć uruchamianie z dysku USB. Może to wymagać naciśnięcia określonego klawisza podczas rozruchu (np. F12, F2, Delete) i wybranie dysku USB jako pierwszego urządzenia rozruchowego. Jeżeli komputer wystartował z dysku USB, zobaczysz następujący ekran:
 1. Zostaniesz poproszony o wybór opcji instalacji Proxmox VE. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby kontynuować proces instalacji. Wybierz dysk docelowy, na którym chcesz zainstalować Proxmox VE. Wybierz z opcji system plików ext4
 2. Lokalizacja i strefa czasowa. Wybieramy Poland, Europe/Warsaw/Polish
 1. Konfiguracja hasła roota. Podaj i potwierdź hasło dla konta roota, które będzie służyć do logowania się do interfejsu webowego Proxmoxa. Wprowadź również swój adres email. 
Proxmox HomeAssistant
 1. Ustaw odpowiedni statyczny adres IP lub skorzystaj z DHCP.

  Adres IP interfejsu zarządzania:
  1. Wybierz interfejs sieciowy, który zostanie użyty do zarządzania Proxmoxem. Management interface – powinien być wykryty automatycznie
  2. Wprowadź adres IP statyczny dla tego interfejsu. Może to być adres w sieci lokalnej, np. 192.168.1.100.

Konfiguracja bramy i DNS. Jeśli w Twojej sieci istnieje brama domyślna, wprowadź jej adres IP. Będzie to adres IP routera, który umożliwia dostęp do sieci zewnętrznej.

Jeśli korzystasz z serwera DNS, wprowadź jego adres IP w polu „DNS Servers”..

Kliknij przycisk „Apply”, aby zastosować wprowadzone zmiany.

Po zastosowaniu zmian, interfejs sieciowy skonfigurowany w sekcji „Management network configuration” będzie używany do zarządzania Proxmoxem. Będziesz mógł uzyskać dostęp do interfejsu webowego Proxmoxa, wpisując adres IP, który skonfigurowałeś jako adres IP interfejsu zarządzania, w przeglądarkę internetową.

 1. Podsumowanie konfiguracji. Sprawdzamy czy wszystko się zgadza i klikamy install.
 1. Po zakończeniu instalacji Proxmox , uruchom ponownie serwer i usuń dysk USB. System Proxmox powinien teraz uruchomić się z dysku docelowego.
 2. Po chwili pojawia się nam czarny ekran z widokiem i adresem do podłączenia: https://x.x.x.x:8006 (np. https://192.168.1.50:8006) – zwróć uwagę, że jest https a nie http.
 3. Jeżeli wpiszesz podany adres do przeglądarki, zostaniesz poproszony o login i hasło, które ustawiłeś na podczas instalacji. Zaloguj się tymi danymi.
 4. Jeżeli jest wszystko ok, Twoim oczom ukaże się panel zarządzania proxmoxem. Gotowe! Możemy przystąpić do konfiguracji i przygotowania środowiska pod Home Assistant.
Proxmox HomeAssistant

Przygotowanie do instalacji Proxmox HomeAssistant

W pierwszej kolejności uruchamiany skrypt, który odpali nam kreatora instalacji

 1. Logujemy się na serwer przez Putty i SSH lub korzystamy z przeglądarkowego shella. 
 2. Wprowadzamy polecenie
  bash -c „$(wget -qLO – https://github.com/tteck/Proxmox/raw/main/vm/haos-vm.sh)”
 1. W pierwszym oknie zobaczymy komunikat  This will create a New Home Assistant OS VM. Proceed? . Oczywiście rozpoczynamy instalację i wybieramy YES. W kolejnym kroku wybieramy opcję Advanced. Następnie wybieramy wersję 10.3 Stable. Set virtual machine ID, np: 100. Kolejno i440fx, disk cache default, hostname: homeassistant, cpu model KVM64, cpu 3, ram: 4096, bridge, vmbr0, mac address zostawiamy, następnie start VM when completed wybieramy Yes, 


Rozpoczyna się proces instalacji wirtualnej maszyny z Home Assistant. Chwilkę czekamy i nasza maszyna już jest zainstalowana! Restartujemy całość poleceniem reboot

Po uruchomieniu, nasza wirtualna maszyna z systemem Home Assistant od razu zostaje wystartowana.. 

Proxmox HomeAssistant

Pora na uruchomienie interfejsu webowego HA

Wprowadzamy odczytane IP w przeglądarkę dodając port http://x.x.x.x:8123 (np. http://192.168.1.43:8123)  – zwróć uwagę, że jest http a nie https! Możesz też użyć uniwersalnego lokalnego adresu: http://homeassistant.local:8123/ 

Po chwili naszym oczom ukaże się strona rejestracji w HA!. Szybko uzupełniamy dane i będziemy mogli wejść do panelu administratora.

Mamy to! Zainstalowaliśmy HomeAssistant na proxmoxie. 

Home Assistant – szybki start

No dobra i co teraz?

Sprawdźmy jakie urządzenia zostały automatycznie wykryte. Ja w domu mam kilka żarówek wifi firmy Wiz, router tp-link, oraz drukarkę Brother.

 1. Przechodzimy do sekcji ustawienia, następnie urządzenia i usługi
Proxmox HomeAssistant
 1. U mnie wykryto właśnie drukarkę i router. Nie jest mi to potrzebne, zerknijmy do żarówek. Klikamy przycisk dodaj integrację, szukamy firmy wiz i zatwierdzamy.
 2. Znaleziono! Można podać adresy IP urządzeń ale ja skorzystałem z wyszukiwarki.
Proxmox HomeAssistant
 1. Automatycznie dodano 3 urządzenia. Sprawdźmy co możemy z nimi zrobić.

Po kliknięciu w nazwę wybranego urządzenia, otrzymujemy możliwość wybrania koloru, ustawiania jasności, wybór efektów, włączenie/wyłączenie, itp.

Proxmox HomeAssistant

Podsumowanie

To bardzo podstawowa konfiguracja, pokazująca tylko wstęp do HA. Proxmox HomeAssistant jest zaawansowanym i dojrzałym systemem automatyki domowej (home automation) i oferuje zdecydowanie więcej możliwości.np.:

 1. Integracja z różnymi urządzeniami. 
 2. Automatyzacje, alarmy i powiadomienia
 3. Tworzenie scen, harmonogramów
 4. Integracja z usługami zewnętrznymi takimi jak Alexa, Asystent Google, itp

Chcesz wiedzieć więcej na temat Proxmoxa? Przeczytaj nasze inne artykuły, a także weź udział w naszym kursie!

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X