TOP 8 narzędzi IT

Posiadanie odpowiednich narzędzi jest ważne, niezależnie od dziedziny pracy, jaką wykonujemy. Możliwe, że kojarzycie reklamę pewnego banku, w którym podnoszą samochód? Narzędzia, o których wspominam, mogą pomóc nam wydajniej pracować, zachować porządek i zapewnić bezpieczeństwo. Bez ich odpowiedniego doboru możemy mieć trudności z nadążaniem za wymaganiami w naszej pracy lub narażać w przypadku IT systemy, nad którymi mamy pieczę. Jednak nie tylko w do pracy potrzebujemy odpowiednich narzędzi. W ramach przykładu oprogramowanie antywirusowe jest niezbędne dla każdego, kto korzysta z komputera podłączonego do Internetu. To oprogramowanie może wykrywać i zapobiegać infekcjom złośliwego oprogramowania, które mogłyby narazić na szwank system lub zagrozić naszym danym. Podobnie menedżer haseł może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i uporządkowania danych logowania, uniemożliwiając używanie słabych lub łatwych do odgadnięcia haseł. Poznaj listę TOP 8 narzędzi IT, bez których nie może działać bezpiecznie żadna firma.

Oprogramowanie do zdalnego połączenia wspiera osoby, które potrzebują dostępu do systemów lub rozwiązywania problemów z lokalizacji poza siedzibą swojej firmy. Następne program do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych może pomóc zaoszczędzić nerwów po awariach systemu lub utracie danych. Oprogramowanie monitorujące i analityczne może zapewnić cenny wgląd w wydajność i wykorzystanie naszych systemów. Natomiast istnieje wiele programów, dzięki którym zwiększymy naszą produktywność. Pomogą również wydajniej współpracować z innymi oraz być na bieżąco z naszymi zadaniami i projektami. Narzędzia do przechowywania w chmurze i udostępniania plików ułatwiają dostęp do nich z dowolnego miejsca i udostępnianie ich innym osobom.

Podsumowując, słowo wstępne tak jak w reklamie posiadanie odpowiednich narzędzi informatycznych może pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność do wykonywania pracy i zapewniania bezpieczeństwa systemów i danych. W niektórych wypadkach należy zainwestować trochę środków pieniężnych, ponieważ z czasem one się zwracają. Dlatego są rzeczy na których nie warto oszczędzać.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Oprogramowanie antywirusowe – TOP 8 narzędzi IT

Antywirus to rodzaj narzędzia zaprojektowanego w celu ochrony komputera przed wirusami i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania, które może spowodować uszkodzenie systemu. Działa poprzez skanowanie plików i wyszukiwanie podejrzanego kodu lub zachowań, które mogłyby wskazywać na obecność złośliwego oprogramowania. Oprogramowanie antywirusowe jest ważne dla wszystkich urządzeń podłączonych do internetu i nie tylko. Pomaga w zapobieganiu cyberatakom, takim jak ataki typu phishing i ataki typu ransomware. Mogą one wykraść poufne informacje lub przetrzymywać dane w formie tak zwanych zakładników. Odzyskiwanie danych po takich atakach może być kosztowne i czasochłonne. Dlatego ważne jest, aby korzystać z takiego oprogramowania niezależnie od przeznaczenia urządzenia czy też systemu. Programy antywirusowe pomagają zachować zgodność z przepisami, takimi jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Przepisy te nakładają na firmy i organizacje obowiązek ochrony danych osobowych swoich klientów, a nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować wysokimi grzywnami i innymi konsekwencjami prawnymi.

Na rynku znaleźć możemy sporo oprogramowania antywirusowego. Wybór odpowiadającego naszym potrzebom może być przytłaczający. Poniżej przedstawiam listę tych najbardziej popularnych:

Norton Antivirus jest to dobrze znana marka w branży antywirusowej. Oferuje kompleksową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami internetowymi. Zawiera szereg funkcji, w tym zaporę ogniową, ochronę przed phishingiem i filtry antyspamowe.

McAfee Antivirus to kolejna popularna opcja oprogramowania antywirusowego. Jest znana z potężnego silnika skanowania i ochrony w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Oferuje również funkcje, takie jak zapora ogniowa i ochrona sieci, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo w Internecie.

Avast Antivirus to bezpłatna opcja oprogramowania antywirusowego. Zapewnia podstawową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Zawiera funkcje, takie jak menedżer haseł i skaner bezpieczeństwa sieci.

Bitdefender Antivirus jest popularnym wyborem dla osób szukających potężnej ochrony antywirusowej. Obejmuje funkcje, takie jak ochrona przed oprogramowaniem ransomware, ochrona przed phishingiem i bezpieczna przeglądarka.

ClamAV to zestaw narzędzi oprogramowania antywirusowego typu open source przeznaczony do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, trojany i inne złośliwe oprogramowanie z systemów komputerowych. Jest dostępny dla różnych systemów operacyjnych, w tym Windows, macOS i Linux.

Niezależnie od tego, jakie oprogramowanie wybierzesz, musisz pamiętać o jego częstym aktualizowaniu oraz czytaniu informacji, które otrzymasz podczas korzystania z takich. Poprzez bezmyślne akceptowanie niezależnie od tego, z jakiego oprogramowania korzystasz, możesz udostępnić informacje lub narazić system na zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania. Dlatego pamiętaj, że oprogramowanie zabezpieczające to jedno, a jego drugą częścią jesteś Ty sam.

Menedżer haseł – TOP 8 narzędzi IT

Hasła są kluczowym aspektem bezpieczeństwa, ale zapamiętanie ich wszystkich może być trudne. Używanie tego samego hasła na wielu kontach lub zapisywanie ich w notatniku nie jest dobrym pomysłem. W tym przypadku pomocny okazuje się menedżer haseł. Jest to narzędzie, które przechowuje wszystkie dane logowania w jednym zaszyfrowanym i bezpiecznym miejscu. Dzięki niemu nie tylko utrzymujesz porządek w hasłach, ale także jesteś w stanie wygenerować odpowiednio silne i unikalne hasła dla każdego konta. To przy pomocy menedżera haseł wystarczy zapamiętać jedno hasło główne, aby uzyskać dostęp do wszystkich innych danych logowania. Zwalnia to z zapamiętywania ich wszystkich. Korzystanie z menedżera haseł jest niezbędnym krokiem w ochronie danych osobowych. Dlatego, zamiast zapisywać hasła na kartkach i przyklejać je do monitora lub zapisywać takie w programach typu notatnik zaopatrzymy się w jeden z takich.

Istnieje wiele menedżerów haseł. Każdy z nich ma swoje unikalne funkcje i zalety. Oto lista według mnie najpopularniejszych:

LastPass (https://www.lastpass.com/) to łatwy w obsłudze menedżer haseł, który przechowuje dane logowania i informacje o karcie kredytowej. Generuje silne hasła, automatycznie wypełnia formularze i obsługuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

1Password (https://1password.com/) to popularny menedżer haseł, który oferuje kilka funkcji, w tym generowanie haseł, automatyczne wypełnianie formularzy i cyfrowy portfel do bezpiecznego przechowywania kart kredytowych.

Dashlane (https://www.dashlane.com) to menedżer haseł znany z prostego i intuicyjnego interfejsu. Oferuje generowanie haseł, automatyczne wypełnianie formularzy i bezpieczne notatki do przechowywania poufnych informacji.

KeePassXC (https://keepassxc.org/) to darmowy menedżer haseł typu open source, który umożliwia użytkownikom przechowywanie haseł w zaszyfrowanej bazie danych. Posiada szereg funkcji, w tym generowanie haseł, automatyczne wypełnianie formularzy i bezpieczne notatki. Instrukcja i konfiguracja tego narzędzia znajduje się pod adresem https://blog.askomputer.pl/bezpieczne-hasla-w-systemie-linux/.

RoboForm (https://www.roboform.com/pl) to menedżer haseł, który bezpiecznie przechowuje hasła i dane osobowe. Oferuje generowanie haseł, automatyczne wypełnianie formularzy i może synchronizować dane na wielu urządzeniach.

Przyznam, że wybór menedżera haseł nie należy do łatwego zadania. Jeżeli nie chcemy inwestować, możemy użyć KeePassXC. Jedynym minusem tego oprogramowania jest to, że nie przechowuje danych w chmurze a w pliku. Jednak jest dostępny całkowicie za darmo. Warto też zobaczyć co oferuje nasze oprogramowania zabezpieczające. Niektóre posiadają już wbudowane menedżery haseł.

Oprogramowanie do zdalnego dostępu

Jak sama nazwa sugeruje, służy do zdalnego dostępu do urządzenia znajdującego się w jakiejś odległości od naszego. Jest to szczególnie ważne dla osób, które muszą rozwiązywać problemy lub wykonywać zadania konserwacyjne na komputerach, lub serwerach, które nie znajdują się w miejscu ich pracy. Dzięki takiemu programowi możemy łączyć się z komputerem lub serwerem i wykonywać zadania tak, jakby siedzieli fizycznie przed maszyną. Możemy je użyć również do zdalnej współpracy. Na przykład zespół może używać oprogramowania do zdalnego dostępu w celu wykonania wspólnej pracy nad projektem lub do zdalnego wsparcia użytkownika. Zaoszczędzi to czas i zwiększy produktywność, eliminując potrzebę podróży lub wizyt na miejscu. Ponadto może być używane do uzyskiwania dostępu do komputera z urządzenia mobilnego.

Do takich najbardziej popularnych narzędzi możemy zaliczyć:

TeamViewer (https://www.teamviewer.com/pl/), umożliwia zdalny dostęp do komputerów i sterowanie nimi, przesyłanie plików i współpracę z innymi. Ma łatwy w użyciu interfejs i jest dostępny na różnych platformach, w tym Windows, macOS, Linux i urządzeniach mobilnych.

Remote Desktop Protocol (RDP), który jest wbudowany w systemy operacyjne Microsoft Windows. RDP umożliwia na zdalny dostęp i kontrolę nad komputerami i serwerami z systemem Windows. Obsługuje również przesyłanie plików i przekierowywanie drukarek.

LogMeIn (https://www.logmein.com/), AnyDesk (https://anydesk.com/pl) i VNC (https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/). Narzędzia te oferują podobne funkcje jak TeamViewer i RDP, w tym zdalny dostęp i kontrolę, przesyłanie plików i funkcje współpracy.

W tym wypadku ważne jest, aby upewnić się, że oprogramowanie spełnia wszelkie wymagania prawne lub standardy zgodności, które są istotne dla firmy, w której pracują. Obecnie najczęściej stosowanym jest TeamViewer.

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych – TOP 8 narzędzi IT

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych jest niezbędne dla każdej organizacji oraz osoby, która chce chronić swoje dane przed przypadkową ich utratą lub uszkodzeniem. Wraz ze wzrostem ilości tworzonych i przechowywanych danych wzrosło również ryzyko ich utraty. Do takich sytuacji może dojść w wyniku awarii sprzętu, ataków złośliwego oprogramowania czy też klęsk żywiołowych. Takie oprogramowanie pomaga chronić dane, tworząc kopie plików i przechowując je w bezpiecznym miejscu. W przypadku utraty danych pomaga w szybkim i łatwym ich przywróceniu. Posiadanie takiego oprogramowania jest ważne, ponieważ zapewnia spokój i gotowość na wszelkie nieprzewidziane okoliczności. Bez strategii tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania istnieje ryzyko utraty ważnych danych na zawsze. Może to być druzgocące dla firm, ponieważ może prowadzić do strat finansowych, zobowiązań prawnych i uszczerbku na reputacji.

Istnieje kilka typów kopii bezpieczeństwa, jakie możemy tworzyć. Do takich możemy zaliczyć: tworzenie przyrostowych kopii zapasowych, pełnych kopii zapasowych i różnicowych kopii zapasowych. Przyrostowe kopie zapasowe obejmują tylko te pliki, które uległy zmianie od czasu ostatniej kopii zapasowej. Pełne kopie zapasowe obejmują wszystkie pliki w systemie. Różnicowe kopie zapasowe tworzą kopie tylko tych plików, które uległy zmianie od ostatniej pełnej kopii zapasowej. Niektóre programy do tego przeznaczone umożliwiają również zaplanowanie automatycznego tworzenia takich w regularnych odstępach czasu. Dzięki czemu dane są zawsze aktualne. Oprócz tradycyjnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych dostępne są również rozwiązania w chmurze. Zaletą takich jest przechowywanie ich poza siedzibą firmy, co zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed utratą danych w wyniku klęsk żywiołowych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Poniżej prezentuje popularne narzędzia do wykonywania kopii bezpieczeństwa:

Acronis True Image (https://www.acronis.com) to oprogramowanie umożliwia tworzenie pełnych kopii zapasowych systemu i opcje łatwego odzyskiwania, w tym możliwość przywracania pojedynczych plików lub całych systemów.

Veeam Backup & Replication (https://www.veeam.com/vm-backup-recovery-replication-software.html) to oprogramowanie oferuje opcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania na poziomie przedsiębiorstwa dla środowisk zwirtualizowanych, w tym VMware i Hyper-V.

EaseUS Todo Backup (https://pl.easeus.com/backup-software/todo-backup-free.html) to oprogramowanie oferuje łatwy w obsłudze interfejs do tworzenia kopii zapasowych i przywracania pojedynczych plików lub całych systemów, z opcjami przyrostowych i różnicowych kopii zapasowych.

Carbonite (https://www.carbonite.com/) to oparte na chmurze rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych oferuje automatyczne tworzenie kopii zapasowych zarówno pojedynczych plików, jak i całych systemów, z możliwością dostępu do kopii zapasowych z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym.

Veritas Backup Exec (https://www.veritas-store.pl/) to oprogramowanie oferuje opcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania zarówno dla środowisk fizycznych, jak i zwirtualizowanych, z obsługą szerokiej gamy systemów operacyjnych i aplikacji.

Warto przejrzeć ofertę wymienionych oraz przeszukać jeszcze zasoby internetu, ponieważ oprogramowania tego typu jest bardzo dużo.

Oprogramowanie monitorujące – TOP 8 narzędzi IT

Oprogramowanie monitorujące ma kluczowe znaczenie do śledzenia stanu i wydajności systemów. Te narzędzia zapewniają monitorowanie w czasie rzeczywistym różnych wskaźników systemowych, takich jak użycie procesora, wykorzystanie pamięci, ruch sieciowy i inne. Monitorując te wskaźniki, możemy szybko identyfikować i rozwiązywać problemy, optymalizować wydajność systemu i aktywnie planować przyszłe potrzeby. Ponadto takie oprogramowanie może pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji na podstawie danych zebranych podczas monitorowania. Narzędzia te mogą analizować trendy historyczne i przewidywać przyszłe wzorce użycia, co może być przydatne do planowania wydajności, budżetowania i prognozowania.

Poniżej prezentuje kilka najbardziej znanych narzędzi monitorujących:

Zabbix (https://www.zabbix.com/) to narzędzie do monitorowania typu open source, które może monitorować hosty, usługi i urządzenia sieciowe. Obsługuje również monitorowanie bez agentów dla niektórych platform. Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem od A do Z tego systemu, dołącz do naszego kursu znajdującego się pod adresem https://grupadm.pl/product/zabbix-monitorowanie-sieci-i-serwerow/.

Nagios (https://www.nagios.org/) to szeroko stosowany system monitorowania typu open source, który może monitorować hosty, usługi i urządzenia sieciowe.

Prometheus (https://prometheus.io/) to system monitorowania i ostrzegania typu open source, który specjalizuje się w monitorowaniu danych szeregów czasowych.

Splunk (https://www.splunk.com/) to komercyjne oprogramowanie, które zapewnia monitorowanie w czasie rzeczywistym, ostrzeganie i analizę infrastruktury IT i dzienników aplikacji.

Datadog (https://www.datadoghq.com/) to oparta na chmurze platforma monitorująca i analityczna, która zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w wydajność aplikacji i infrastruktury.

New Relic (https://newrelic.com/) to oparta na chmurze platforma monitorowania, która zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w wydajność aplikacji i infrastruktury.

Grafana (https://grafana.com/) to platforma typu open source do monitorowania i analiz, która zapewnia konfigurowalny pulpit nawigacyjny i narzędzia do wizualizacji.

SolarWinds (https://www.solarwinds.com) to komercyjne oprogramowanie, które zapewnia monitorowanie i analizę sieci, serwerów i aplikacji.

PRTG Network Monitor (https://www.paessler.com) to komercyjne oprogramowanie, które zapewnia monitorowanie i ostrzeganie w czasie rzeczywistym urządzeń sieciowych, aplikacji i serwerów.

Każdy z przedstawionych systemów monitorowania ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego ważne jest, aby przed wyborem oprogramowania do monitorowania dokładnie ocenić potrzeby i wyznaczone cele przez organizację, w jakiej pracujemy.

Oprogramowanie do organizowania współpracy zdalnej

Oprogramowanie do współpracy zdalnej odgrywa ważną rolę w sukcesie nowoczesnych firm i organizacji. Umożliwia zespołom wspólną pracę nad projektami niezależnie od ich fizycznej lokalizacji, dzięki czemu praca zdalna jest możliwa i bardziej wydajna. Takie oprogramowanie umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym i udostępnianie plików, co jest niezbędne dla zespołów pracujących nad wspólnymi projektami. Pomaga również zespołom usprawnić przepływ pracy, uniknąć powielania wysiłków i skuteczniej zarządzać projektami. Zapewnia centralną lokalizację do przechowywania i udostępniania dokumentów, ułatwiając członkom zespołu znajdowanie potrzebnych informacji. Pozwala również na śledzenie zadań i zarządzanie projektami, zapewniając, że wszyscy są w tym samym miejscu i że terminy są dotrzymywane. Następną zaletą tego typu oprogramowania jest to, że może poprawić morale zespołu i stworzyć bardziej spójne środowisko pracy. Umożliwiając członkom zespołu łatwiejszą komunikację i współpracę, może pomóc w budowaniu poczucia koleżeństwa i pracy zespołowej, co może prowadzić do zwiększenia satysfakcji z pracy i wyższej produktywności.

Do takich najbardziej popularnych narzędzi należy:

Trello (https://trello.com/pl) wykorzystuje wizualny system kart i tablic, aby pomóc zespołom organizować i ustalać priorytety zadań. Użytkownicy mogą tworzyć karty dla każdego zadania, przenosić je między różnymi etapami realizacji i przydzielać członkom zespołu. Trello integruje się również z innymi narzędziami, takimi jak Dysk Google i Slack, dzięki czemu jest wszechstronną opcją dla zespołów.

Slack (https://slack.com/), aplikacja do przesyłania wiadomości zespołowych, która umożliwia użytkownikom komunikację w czasie rzeczywistym. Zapewnia różnorodne funkcje, takie jak kanały dla różnych projektów lub tematów, bezpośrednie wiadomości i udostępnianie plików. Slack integruje się również z wieloma innymi narzędziami, takimi jak Trello i Dysk Google, co czyni go popularnym wyborem dla zespołów.

Zoom (https://zoom.us/) stał się popularną marką podczas pandemii COVID-19. Umożliwia zespołom organizowanie wirtualnych spotkań, webinariów i wideokonferencji z uczestnikami z dowolnego miejsca na świecie. Zoom zapewnia wiele funkcji, takich jak udostępnianie ekranu, nagrywanie i wirtualne tła, dzięki czemu jest wszechstronnym narzędziem dla zdalnych zespołów.

Microsoft Teams (https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-teams/free) łączy komunikację zespołową, wideokonferencje i zarządzanie projektami na jednej platformie. Pozwala użytkownikom organizować i ustalać priorytety zadań, komunikować się w czasie rzeczywistym i organizować wirtualne spotkania z uczestnikami z dowolnego miejsca. Usługa Teams integruje się również z innymi narzędziami firmy Microsoft, takimi jak OneDrive i SharePoint, co czyni ją popularnym wyborem dla organizacji korzystających z produktów firmy Microsoft.

W tym wypadku warto sprawdzić każdą z platform z osobna i wybrać taką, która najbardziej będzie pasowała do zadań, jakie ma nasz zespół wykonać.

Oprogramowanie do tworzenia i zarządzania dokumentów – TOP 8 narzędzi IT

Przyznam, że nazwanie narzędzi tego typu sprawiło mi pewien problem. Każdy z nas z takich korzysta jednak jak je ogólnie nazwać? Pakiety Office? Pakiety Biurowe? Postanowiłem, że tę część artykułu nazwę oprogramowaniem do tworzenia i zarządzania dokumentów. Zwiększa ona produktywność i jest niezbędnym narzędziem dla firm i osób prywatnych. Pomaga skutecznie wykonywać powierzone zadania. Jest to rodzaj oprogramowania, które ma pomóc użytkownikom w zarządzaniu i wykonywaniu zadań, takich jak tworzenie dokumentów, zarządzanie pocztą e-mail, zarządzanie projektami i inne. Tego typu oprogramowanie może obejmować szereg narzędzi, takich jak edytory tekstu, programy do obsługi poczty e-mail, oprogramowanie do obsługi kalendarzy i harmonogramów, menedżery zadań i inne. Konkretne potrzebne narzędzia będą zależeć od potrzeb użytkownika i charakteru jego pracy.

Do najczęściej wykorzystywanych tego typu narzędzi należą:

Microsoft Office (https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365) jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych pakietów biurowych, Microsoft Office zawiera Word, Excel, PowerPoint, Outlook i inne. To kompleksowy zestaw narzędzi do tworzenia dokumentów, analizy danych i komunikacji.

Google Workspace (https://workspace.google.com/) wcześniej znany jako G Suite. Google Workspace zawiera zestaw narzędzi zwiększających produktywność, podobnych do pakietu Microsoft Office, takich jak Dokumenty, Arkusze i Prezentacje. Zawiera również narzędzia do komunikacji, takie jak Gmail i Google Meet.

LibreOffice (https://pl.libreoffice.org/) bezpłatna alternatywa typu open source dla pakietu Microsoft Office, LibreOffice zawiera narzędzia do przetwarzania tekstu, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych i projektowania prezentacji.

WPS Office (https://www.wps.com/pl-PL/) to darmowy pakiet biurowy zawierający programy Writer, Presentation i Spreadsheets. Jest to świetna opcja dla tych, którzy szukają kompleksowego zestawu narzędzi zwiększających produktywność za darmo.

Apple iWork (https://www.apple.com/pl/iwork/) to pakiet biurowy przeznaczony dla użytkowników komputerów Mac, obejmujący Pages, Numbers i Keynote. Te aplikacje są podobne odpowiednio do programów Word, Excel i PowerPoint. Oferują szereg funkcji do tworzenia dokumentów i projektowania prezentacji.

Zoho Workplace (https://www.zoho.com/workplace/) to oparty na chmurze pakiet produktywności, który zawiera narzędzia do przetwarzania tekstu, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych i projektowania prezentacji. Oferuje również narzędzia do obsługi poczty e-mail i komunikacji.

Powyższa lista przedstawia te najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane w sferach zarówno prywatnych, jak i służbowych.

Przechowywanie w chmurze i udostępnianie plików

Dzięki wykorzystaniu tej możliwości do określonych plików można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu. Dostawca usług w chmurze zarządza infrastrukturą, bezpieczeństwem i konserwacją serwerów, umożliwiając użytkownikom przechowywanie i udostępnianie plików bez konieczności stosowania fizycznych urządzeń pamięci masowej.

Przechowywanie plików w chmurze i udostępnianie ich są ważne z kilku powodów. Po pierwsze zapewniają łatwy i wygodny dostęp do plików z wielu urządzeń i lokalizacji, co jest szczególnie ważne dla pracowników zdalnych lub zespołów współpracujących nad projektem. Po drugie, przechowywanie w chmurze pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowych ważnych danych, zapewniając, że nie zostaną one utracone w przypadku awarii sprzętu lub innej katastrofy. Wreszcie, pamięć masowa w chmurze jest często bardziej opłacalna niż fizyczne rozwiązania, ponieważ użytkownicy płacą tylko za potrzebną przestrzeń dyskową i mogą łatwo skalować w górę lub w dół w zależności od zmieniających się potrzeb.

Oto kilka najczęściej używanych opcji chmurowych:

Dropbox (https://www.dropbox.com/dropbox) jedna z najpopularniejszych opcji przechowywania i udostępniania plików w chmurze, Dropbox oferuje łatwy w obsłudze interfejs i szereg funkcji, takich jak synchronizacja plików, narzędzia do współpracy i skanowanie dokumentów.

Dysk Google (https://drive.google.com/) jest to platforma do przechowywania i udostępniania plików w chmurze, Dysk Google jest zintegrowany z pakietem narzędzi zwiększających produktywność Google, takich jak Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google. Oferuje dużo pamięci masowej i możliwości bezproblemowej współpracy.

Microsoft OneDrive (https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/onedrive/online-cloud-storage). Rozwiązanie od firmy Microsoft do przechowywania i udostępniania plików w chmurze. OneDrive integruje się z pakietem narzędzi zwiększających produktywność firmy Microsoft, takich jak Word, Excel i PowerPoint. Oferuje bezproblemową integrację z Windows i Office 365.

Box (https://www.box.com/) to rozwiązanie do przechowywania i udostępniania plików w chmurze. Oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie i kontrolę dostępu. Jest przeznaczony dla firm i przedsiębiorstw, które wymagają solidnych funkcji bezpieczeństwa.

iCloud (https://www.icloud.com/) usługa Apple do przechowywania i udostępniania plików w chmurze. iCloud jest przeznaczona dla użytkowników Apple. Oferuje bezproblemową integrację z pakietem produktów Apple, w tym iPhonem, iPadem i komputerem Mac.

Tak jak w przypadku każdego innego narzędzia należy zapoznać się ze specyfikacją oraz możliwościami każdego z serwisów. Na obecną chwilę uważa się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem Dropbox, jednak wszystko to zależy od twoich wymagań lub wymagań twojej organizacji.

Podsumowanie – TOP 8 narzędzi IT

W tym artykule przedstawiłem listę TOP 8 narzędzi IT, które w większości organizacji są niezbędne, aby zapewnić bezpieczną oraz zorganizowaną pracę. Oczywiście wszystko to zależy od tego, czym dokładnie się zajmujemy. Mam nadzieję, że za pomocą tego materiału uda Ci się odnaleźć narzędzie, którego poszukujesz. A dzięki nim zwiększysz swoją produktywność lub produktywność twojego zespołu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat administracji? Przeczytaj nasze artykuły, a także weź udział w kursach!

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X