Clipboard02

Dawno nie było nic o Linuxach (poza Zabbixem), więc dzisiaj szybki poradnik jak ułatwić sobie życie skracając często powtarzane komendy.
Kiedyś usłyszałem opinię, że 80% pracy administratora składa się z powtarzalnych i monotonnych zadań. Mam nadzieję, że Wy tak nie macie. Jeżeli jednak to „cwany” administrator zawsze znajdzie sposób na uproszczenie i skrócenie pewnych zajęć.
Jednym z nich jest częste klepanie takich samych komend. Jeżeli są krótkie to problemu z reguły nie ma. Gorzej z długimi. Jeżeli chcemy sobie uprościć takie zajęcie to powinniśmy skorzystać z komendy „Alias”.Alias jest to element jezyka Shell w Linuxie, który umożliwia przypisywanie alternatywnych nazw naszym komendom. Przykładowo zamiast polecenia „ipcs -a | grep oracle”, możemy po prostu wpisać „qwe”.

 

Aby utworzyć nowy alias używamy następującego polecenia:
alias qwe=top
W tym momencie zamiast wpisywać „top”, możemy użyć polecenia „qwe”. Aby przypisać dłuższe polecenie powinniśmy użyć cudzysłowiu. Przykładowo:
alias qwe=top
alias prockiora=”ipcs -a | grep oracle”
W tym momencie gdy wpiszemy „prockiora”, pojawi się nam zawartość polecenia „ipcs -a | grep oracle”.
Warto jeszcze dodać, że samo polecenie „alias” pokaże nam nasze wszystkie zapisane skróty.
Natomiast, polecenie unalias kasuje skrót. Przykładowo:
unalias prockiora
skasuje wcześniej zapisaną do aliasów komendę.

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer
instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne WBT