Administrator Zabbix

Administrator Zabbix

Pomimo przemijających lat i ciągle pojawiających się nowych zagadnień w informatyce to jednego mogę być o sobie pewnym. W dalszym ciągu mogę przypisywać do siebie stanowisko zwane „Administrator Zabbix”.

Czym jest Zabbix? W skrócie jest to system monitoringu infrastruktury informatycznej. Jeżeli więc masz serwer, urządzenie sieciowe czy nawet stronę internetową i chciałbyś być automatycznie powiadamiany o niedostępności lub awarii tych zasobów to Zabbix jest w stanie Ci takie powiadomienia wysyłać automatycznie. Zarówno na maila jak i poprzez sms. Przykładowo, nie działa strona internetowa lub kończy się miejsce na dysku twardym serwera. Zadaniem tego systemu jest powiadomić o tym Ciebie oraz dział IT o problemie.

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Od momentu gdy uczyłem się tego systemu i jednocześnie przekazywałem swoją widzę na tym blogu minęło już wiele lat. Dla przypomnienia dodam, iż pierwszy post traktujący o tematyce Zabbix pojawił się tutaj już w 2012 roku. Ileż to lat minęło! Od tamtego czasu stałem się kimś w rodzaju eksperta systemu Zabbix. Dzięki mnogości treści, które zamieściłem okazało się, iż w branży IT jestem rozpoznawalny jako Administrator Zabbix, który o tym systemie wie praktycznie wszystko. Przy okazji, link do wszystkich poradników:

Książka Zabbix Monitoring Informatyczny

Nie chcę polemizować z teorią czy tak faktycznie jest, jednak faktem jest, iż w dalszym ciągu to zagadnienie mnie kręci i z wielką chęcią wykonuję kolejne wdrożenia. I to bez względu na to, iż od 2012 roku sporo się zmieniło. Przede wszystkim, teraz jestem odpowiedzialny nie tylko za siebie, lecz także za zespół SGSystems, który przez ostatnie lata się wytworzył. I z jednej strony to właśnie rozrastająca firma spowodowała, że musiałem odpuścić pewne zagadnienia, którymi zajmowałem się wcześniej, a z drugiej dzięki zespołowi mogłem te zadania oddać i oddelegować. Jak choćby Administracja Sharepointem, który również był kiedyś w sporym kręgu moich zainteresowań.

Wracając jednak do Zabbixa to pomimo ciągłych zmian, w dalszym ciągu pozostaje w moim kręgu zainteresowań i nieustannie, chętnie zasiadam, by przy nim pogrzebać. Swoją drogą, system ten okazał się swego czasu niezwykle innowacyjny i pomimo lat nie traci na popularności. Warto dodać, iż wiele konkurencyjnych rozwiązań umarło w między czasie, a ich twórcy przestali je rozwijać. Tymczasem Zabbix w dalszym ciągu żyje i ma się dobrze. Również w naszym kraju. Do czego niewątpliwie się swego czasu przyłączyłem i wydaje mi się, iż każdy dzisiejszy Administrator Zabbix, który w 2012 roku zaczął śledzić moje poradniki, a następnie testować je w praktyce, postawił na odpowiedniego konia.
Swoją drogą, jeżeli również chciałbyś wejść w ten świat i nauczyć się w praktyce administrowania systemem monitoringu sieci i serwerów to zapraszam Cię do pobrania mojego poradnika:

Fakt, pewne zagadnienia mogły już się zestarzeć, jednak w dalszym ciągu znajdziesz tam masę informacji o tym jak zaprojektować i zaplanować działanie takiego systemu. A to jest niezwykle kluczowe. Nie raz spotkałem się z administratorami, którzy w jednym paluszku posiadali umiejętność konfiguracji i zarządzania Zabbixem, jednak nie potrafili wykorzystać go w pełni. Tymczasem, w poradniku zawarłem informacje o tym jak wykorzystać potencjał i skutecznie zaplanować działania systemu monitoringu. I to niezależnie od wersji i rodzaju systemu. Nawet jeżeli stosujesz Nagiosa lub inne narzędzie monitorowania to w tej książce z pewnością znajdziesz całą masę przydatnych informacji dla siebie.

Wszak, Administrator Zabbixa czy tym bardziej Architekt powinien wiedzieć jak zaplanować konfigurację powiadomień w systemie monitoringu, by spełniała swoją rolę. A te nie mogą być ani za rzadko, ani za często wysyłane. W teorii wydawać by się mogło, że im więcej informacji i powiadomień tym lepiej. Co jednak w przypadku gdy dział IT jest zasypywany setkami czy tysiącami różnych alertów i powiadomień? Najzwyczajniej przestaną na nie po pewnym czasie zwracać uwagę, a maile z monitoringu będą kojarzyć się niczym nic nie wnoszący SPAM. Zabbix to genialne i niezwykle rozbudowane narzędzie. Grunt to jednak umieć je rozsądnie stosować w praktyce.
A Ty jakiego systemu monitoringu używasz? Zdarzają się jakieś problemy? Może jest coś obecnie lepszego od Zabbixa? Co prawda w to ostatnie pytanie wątpię, jednak chętnie przeczytam Twoją opinię. Daj znać w komentarzu.

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Kurs AI rusza 17 lipca!

X