Administrator Zabbix

Pomimo przemijających lat i ciągle pojawiających się nowych zagadnień w informatyce to jednego mogę być o sobie pewnym. W dalszym ciągu mogę przypisywać do siebie stanowisko zwane “Administrator Zabbix“.

Czym jest Zabbix? W skrócie jest to system monitoringu infrastruktury informatycznej. Jeżeli więc masz serwer, urządzenie sieciowe czy nawet stronę internetową i chciałbyś być automatycznie powiadamiany o niedostępności lub awarii tych zasobów to Zabbix jest w stanie Ci takie powiadomienia wysyłać automatycznie. Zarówno na maila jak i poprzez sms. Przykładowo, nie działa strona internetowa lub kończy się miejsce na dysku twardym serwera. Zadaniem tego systemu jest powiadomić o tym Ciebie oraz dział IT o problemie.

Od momentu gdy uczyłem się tego systemu i jednocześnie przekazywałem swoją widzę na tym blogu minęło już wiele lat. Dla przypomnienia dodam, iż pierwszy post traktujący o tematyce Zabbix pojawił się tutaj już w 2012 roku. Ileż to lat minęło! Od tamtego czasu stałem się kimś w rodzaju eksperta systemu Zabbix. Dzięki mnogości treści, które zamieściłem okazało się, iż w branży IT jestem rozpoznawalny jako Administrator Zabbix, który o tym systemie wie praktycznie wszystko. Przy okazji, link do wszystkich poradników:

Kurs: Monitorowanie Sieci informatycznej za pomocą narzędzia Zabbix

 

Nie chcę polemizować z teorią czy tak faktycznie jest, jednak faktem jest, iż w dalszym ciągu to zagadnienie mnie kręci i z wielką chęcią wykonuję kolejne wdrożenia. I to bez względu na to, iż od 2012 roku sporo się zmieniło. Przede wszystkim, teraz jestem odpowiedzialny nie tylko za siebie, lecz także za zespół WBT-IT, który przez ostatnie lata się wytworzył. I z jednej strony to właśnie rozrastająca firma spowodowała, że musiałem odpuścić pewne zagadnienia, którymi zajmowałem się wcześniej, a z drugiej dzięki zespołowi mogłem te zadania oddać i oddelegować. Jak choćby Administracja Sharepointem, który również był kiedyś w sporym kręgu moich zainteresowań.

Wracając jednak do Zabbixa to pomimo ciągłych zmian, w dalszym ciągu pozostaje w moim kręgu zainteresowań i nieustannie, chętnie zasiadam, by przy nim pogrzebać. Swoją drogą, system ten okazał się swego czasu niezwykle innowacyjny i pomimo lat nie traci na popularności. Warto dodać, iż wiele konkurencyjnych rozwiązań umarło w między czasie, a ich twórcy przestali je rozwijać. Tymczasem Zabbix w dalszym ciągu żyje i ma się dobrze. Również w naszym kraju. Do czego niewątpliwie się swego czasu przyłączyłem i wydaje mi się, iż każdy dzisiejszy Administrator Zabbix, który w 2012 roku zaczął śledzić moje poradniki, a następnie testować je w praktyce, postawił na odpowiedniego konia.
Swoją drogą, jeżeli również chciałbyś wejść w ten świat i nauczyć się w praktyce administrowania systemem monitoringu sieci i serwerów to zapraszam Cię do pobrania mojego poradnika:

Okładka_26.07.2017https://blog.askomputer.pl/ksiazka-monitoring-informatyczny-zabbix/

Fakt, pewne zagadnienia mogły już się zestarzeć, jednak w dalszym ciągu znajdziesz tam masę informacji o tym jak zaprojektować i zaplanować działanie takiego systemu. A to jest niezwykle kluczowe. Nie raz spotkałem się z administratorami, którzy w jednym paluszku posiadali umiejętność konfiguracji i zarządzania Zabbixem, jednak nie potrafili wykorzystać go w pełni. Tymczasem, w poradniku zawarłem informacje o tym jak wykorzystać potencjał i skutecznie zaplanować działania systemu monitoringu. I to niezależnie od wersji i rodzaju systemu. Nawet jeżeli stosujesz Nagiosa lub inne narzędzie monitorowania to w tej książce z pewnością znajdziesz całą masę przydatnych informacji dla siebie.

Wszak, Administrator Zabbixa czy tym bardziej Architekt powinien wiedzieć jak zaplanować konfigurację powiadomień w systemie monitoringu, by spełniała swoją rolę. A te nie mogą być ani za rzadko, ani za często wysyłane. W teorii wydawać by się mogło, że im więcej informacji i powiadomień tym lepiej. Co jednak w przypadku gdy dział IT jest zasypywany setkami czy tysiącami różnych alertów i powiadomień? Najzwyczajniej przestaną na nie po pewnym czasie zwracać uwagę, a maile z monitoringu będą kojarzyć się niczym nic nie wnoszący SPAM. Zabbix to genialne i niezwykle rozbudowane narzędzie. Grunt to jednak umieć je rozsądnie stosować w praktyce.
A Ty jakiego systemu monitoringu używasz? Zdarzają się jakieś problemy? Może jest coś obecnie lepszego od Zabbixa? Co prawda w to ostatnie pytanie wątpię, jednak chętnie przeczytam Twoją opinię. Daj znać w komentarzu.

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer


instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne