smart contract

Co to jest Smart Contract?

Jednym z częściej niezrozumianych aspektów kryptowalut jest tzw. smart contract. Właściwie, co to jest Smart Contract? Wbrew temu co by się mogło wydawać, nie jest to aż tak skomplikowane.

Co to jest Smart Contract?

 

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 

 

Co to jest Smart Contract?

Co to jest Smart Contract? W uproszczeniu to oprogramowanie, które przechowuje zasady negocjacji oraz warunki kontraktu. Oprogramowanie automatycznie weryfikuje umowę i egzekwuje jej zapisy. System blockchain sprzężony z technologią Smart Contract pozwala ominąć konieczność korzystania z centralnego systemu pośredniczącego w transakcjach obu stron.

A teraz po ludzku…

Aby to zobrazować, weźmy za przykład prostą umowę na wykonanie pewnej usługi. Moja firma WBT-IT świadczy usługi informatyczne oraz wdrożenie procesów ochrony danych osobowych. Umowa na tą drugą usługę definiuje konkretne etapy oraz rozdzielenia płatności. Wygląda to następująco:

Etap 1 – Audyt

Etap 2 – Przygotowanie dokumentacji

Etap 3 – Wdrożenie usprawnień

Etap 4 – Szkolenie

Po każdym z tych etapów, zostajemy nagrodzeni konkretną kwotą. W obecnym systemie ktoś musi pilnować tych wszystkich płatności.

Natomiast, smart contract powoduje automatyczne uruchomienie płatności po spełnieniu konkretnych warunków umowy. Jest to swego rodzaju umowa spisująca na gruncie prawnym wszelkie uzgodnienia. Jednocześnie, odpowiednie oprogramowanie monitoruje oraz egzekwuje wykonanie płatności. Ma to na celu zlikwidowanie ryzyka oszustwa.

W obecnym świecie, niestety jest wiele zagrożeń. Szczególnie gdy jest się freelancerem i realizuje się projekt dla osoby z drugiego końca świata, której nigdy nie spotkałeś na oczy. Nigdy nie ma pewności, iż otrzyma się wynagrodzenie za swoją pracą. Oczywiście, stosuje się umowy. Jednak, wymagają tworzenia niezrozumiałych paragrafów pisanych przez prawników. W przypadku Inteligentnych Kontraktów mamy do czynienia z aplikacją, która pilnuje i realizuje wykonanie wszelkich postanowień w umowie.

Praktyka

Mimo wszystko, problemem obecnie jest kwestia implementacji. Tak jak do tworzenia umów, konieczny jest prawnik, tak do tworzenia smart contract, wymagany jest programista. Ponadto, ich implementacja jest jeszcze mocno złożona i nie trudno o błędy. Na szczęście pojawia się już coraz więcej projektów, które mają ten proces uprościć.

Przykładem jest BlockCAT. W zamierzeniu ma to być platforma do tworzenia „Sprytnych Kontraktów” za pomocą formularzy i bez konieczności posiadania umiejętności programistycznych. Innym przykładem jest Unibright. Ta ekipa również pracuje nad uproszczeniem „sprytnych kontraktów”. Faktem jest jednak, iż jest to zdecydowanie młodszy projekt i musi jeszcze zasłużyć na zaufanie. Kibicuję im jednak i mam nadzieję, że wszystko pójdzie pomyślnie. Wszak, tego typu pomysły na uproszczenie stosowania blockchain oraz smart contract są w tej branży niezwykle ważne.

Przyszłość Smart Contract

Należy pamiętać, że jesteśmy dopiero w początkowej fazie rozwoju tzw. sprytnych kontraktów. Obecnie jeszcze pracuje się nad wieloma ulepszeniami i zmianami. Przykładowo, pracuje się obecnie nad dwoma różnymi standardami płacenia za wykonywanie transakcji typu smart contract. Jeden miałby polegać na tym, że GAS pobierany byłby stale i z nieskończenie stałą regularnością w zamian za uruchomiony ciągle smart contract. Drugi sposób polegałby na regularnym poborze GAS. Aż do czasu wyczerpania.

Aha, jeżeli nie wiesz co to GAS to szybko tłumaczę. Jest to opłata transakcyjna. Taki jakby podatek za korzystanie z sieci Ethereum. Naturalna konieczność, by spłacić górników udostępniających swoje komputery. A jeżeli nie wiesz co to jest koparka kryptowalut i chciałbyś poczytać więcej o górnikach to zapraszam w to miejsce.

Czy to jest bezpieczne?

Warto jeszcze wspomnieć, że smart contracty uruchamiane są w środowisku EVM.  EVM to wirtualny procesor. Tzw. ethereum procesor virtual machine. Pozwala on na wizualizowanie kodu wykonywanego z blockchain, który jest jednocześnie potrzebny do tworzenia skryptów. Czyli omawianych dziś smart contractów.

Wykorzystanie EVM pozwala na bezpieczne korzystanie ze smart contractów, ponieważ kod źródłowy zdecentralizowanych aplikacji jest uruchamiany wewnątrz tzw. wirtualnej maszyny Ethereum. Pozwala to wyizolować kod na zewnątrz sieci Ethereum i tym samym niweluje ryzyko „wpływu złośliwego kodu na działanie całego blockchaina.

EVM oraz smart contracty tworzone są w oparciu o język programowania Solidity. Warto zaznaczyć, że jeżeli ktoś korzysta z popularnego Visual Studio to Solidity ma odrębną wtyczkę do tworzenia smart contractów.

Jeżeli temat Cię zainteresował i chciałbyś zacząć uczyć się programowania w tym języku to mogę polecić kilka możliwości. Totalne podstawy i początki programowania w Ethereum oferuje książka „Zastosowania Technologii Blockchain” wydawnictwa PWN.

Inna opcja to oczywiście główna witryna Ethereum, która jest niemal kopalnią wiedzy na ten temat. Niestety, średnio przystępną. Polecam również odwiedziny tego miejsca:

https://medium.com/@robbertvermeulen/learn-solidity-the-ethereum-smart-contract-programming-language-7f106fc26d6

Znajdziesz tam potężną dawkę linków z materiałami na temat nauki kodowania w Solidity.

Mam nadzieję, że teraz już wiecie co to jest Smart Contract? Jeżeli coś dalej nie jest jasne to dajcie znać w komentarzach.

Mega zniżka na 3 kursy!

Skorzystaj z okazji i zapisz się na nasze kursy w promocyjnej cenie do 17 maja! 

Kursy objęte zniżką:

  • Proxmox i Wirtualizacja Serwerów
  • Ansible, Automatyzacja i AI
  • Klaster HA (Proxmox + Ceph)

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link i zapisz się:https://asdevops.pl/promocja-maj-2024/ 

 

 
 
 

MEGA-zniżka na 3 kursy IT!

X