Jak znaleźć pracę w IT

Jak znaleźć pracę w IT?

Czy ktokolwiek jeszcze zadanie pytanie „Jak znaleźć pracę w IT?”. Stopa bezrobocia to obecnie coś w okolicy 4,5%. A to oznacza, że nie pracują raczej ludzie, którzy nie chcą. W teorii. W rzeczywistości, bywa z tym różnie.

Jak to z tym rynkiem pracy obecnie jest? Jak znaleźć pracę w IT? Postaram się przedstawić swoją opinię i delikatnie pomóc odpowiedzieć na drugie pytanie w dzisiejszym wpisie. Swoją droga, gdyby ktoś chciał się przyłączyć do przytoczonej dyskusji to zachęcam do  lektury artykułu poświęconego pierwszej pracy w IT oraz komentarzy na samym dole.

Leniwiec

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

Jak znaleźć pracę w IT?

Po rekrutacjach, które co jakiś czas przeprowadzamy widzę, że ludzie wyjątkowo w obecnych czasach się cenią. Duża liczba osób chętnych do podjęcia pracy nie ma większego doświadczenia ani wiedzy. Podają wysokie kwoty, które chcą zarabiać, bo wiedzą, że jeżeli my się nie zdecydujemy to za chwilę pojawi się kolejna firma, która otworzy portfel bez mrugnięcia okiem.

I tak właśnie jest. Szczególnie w branży, w której działam, czyli IT. Tu to już można stwierdzić, iż panuje ostra walka pomiędzy firmami o pracownika. Jeszcze do 2013 roku mieliśmy do czynienia niemal z Eldorado dla rekruterów. Kandydatów było wielu i to oni musieli wyróżnić się czymś szczególnym, by zostać wybranym na konkretne stanowisko. W 2014 i 2015 sytuacja zaczęła się powoli zmieniać. Mimo iż dalej był spory wybór to jednak na ogłoszenia o pracę odpowiadała coraz mniejsza liczba kandydatów. 2016 i 2017 to już totalny Armagedon dla pracodawcy. Szukając pracownika, szczególnie do działu IT należy się liczyć z małą liczbą chętnych oraz ogromnymi oczekiwaniami kandydatów. Często, większe pieniądze już nie wystarczą. Wszak, osoba z wykształceniem informatycznym ma do wyboru wiele innych, dobrze płacących firm.

2018 to rok gdzie sytuacja ulega delikatnej zmianie, jednak w dalszym ciągu niezwykle ciężko jest znaleźć odpowiedzialnego i zaangażowanego pracownika. Szczególnie, z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą.

– Jak znaleźć pracę w IT? 

– Jak najszybciej!

Z drugiej strony, zdarzają się ludzie, którzy miesiącami czy nawet latami szukają pracy. Przykładowo, podczas jednej z rekrutacji był u nas jeden Pan, który ponad dwa lata nie może znaleźć pracy. Wiek w okolicy 50tki i lekko przestarzałe umiejętności. Człowiek ten zyskał doświadczenie w IT w latach 90ych. Prawie dwie dekady zajmował się systemami informatycznymi w tej samej firmie. W pewnym momencie przyszło zwolnienie, a Pan został z doświadczeniem z zeszłej epoki. I takie osoby realnie mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Już nie wspominając o tym, że w tzw. „młodych zespołach” niechętnie zatrudnia się osobę w takim wieku. I tu faktycznie może być problem i raczej porady o nabraniu pewności siebie na niewiele się zdadzą.

Co w takim przypadku można zrobić? Przede wszystkim, nie można dopuścić do tak długiej przerwy. W IT standardy oraz technologie zmieniają się błyskawicznie. Nie można pozwolić sobie na to, by wypaść z rynku. Jeżeli jednak już tak się stało to w pierwszej kolejności stawiałbym na podniesienie i odświeżenie swoich umiejętności. Konieczne jest, by człowiek ten wybrał się na odpowiedni kurs i pozyskał konkretne kwalifikacje. Ale tak jest właśnie w IT. Jeżeli się nie rozwijasz to się zwijasz. Swoją drogą, pan o którym mowa wykazywał się pięknym podejściem i finezją w kontekście poszukiwania nowej pracy. Otóż, jako, ze nie mógł znaleźć pracy w IT to łapał się innych możliwości zarobienia. Przykładowo, dorabiał jeżdżeniem Uberem. Pracę tą dodatkowo wykorzystywał, bo swoim pasażerom często rozdawać własne CV z pytaniem czy nie szukają kogoś do pracy.

Jak znaleźć pracę w IT na początku swojej drogi?

Po drugiej stronie są tzw. Milenialsi. Fakt, warto się cenić. Czy aby jednak aby nie za często najmłodsze osoby na rynku pracy nie przesadzają? Przykładowo ostatnio przyszedł do mnie człowiek na rozmowę rekrutacyjną i jeszcze zanim rozpoczęliśmy jakąkolwiek rozmowę to sam wyłożył mi swoje wysokie oczekiwania finansowe oraz warunki. Wśród nich było miedzy innymi to, że dzień pracy musi się kończyć o odpowiedniej porze, by mógł się wyrobić na swój trening.

Dodam, iż człowiek ten miał 24 lata, a w CV prawie żadnego doświadczenia…

Come on…. W takim wieku można mieć już naprawdę spore osiągnięcia. Szczególnie w nowych technologiach gdzie przedsiębiorcy często są w stanie poduczyć młoda osobę tylko po to, by za kilka miesięcy mieć konkretną pomoc w pracy.

Swoją drogą, ciekawi mnie jak zachowywać się będą tzw. „Milenialsi” gdy założą rodzinę lub przyjdzie kryzys. Czy dalej siłownia będzie miała największe znaczenie? Nie chcę w tym momencie wdawać się w mocną krytykę tego typu postępowania, jednak faktem jest, iż znam wiele przykładów osób (nawet w IT), które w wyniku kryzysu łapały czego popadnie. Dosyć długo pracowałem z ludźmi z Hiszpanii i gdy tam pojawił się największy problem z pracą podczas kryzysu to doświadczeni administratorzy IT łapali się jakiejkolwiek fuchy na helpdesku. Grunt, by mieć za co opłacić kredyt.

Kto wie, może to Milenialsi mają rację i warto się cenić za wszelką cenę. Być może to ja byłem za młodu głupi zasuwając na dodatkowych nadgodzinach tylko po to, by jak najwięcej się nauczyć i jednocześnie wykazać oraz zostać docenionym przez pracodawcę. Może również mogłem sobie odpuścić i od początku negocjować jak największą stawkę.

Być może…

Mimo wszystko, gdybym jednak w obecnych czasach nie miał odpowiedniego doświadczenia i specjalizacji to rozważyłbym nawet darmowy staż. Grunt, by się czegoś nauczyć, a później na tym godziwie zarabiać. Zapewne gdybym miał teraz zaczynać od zera to wybrałbym jakąś firmę działającą w branży blockchain ( a jakże! :D) lub sztucznej inteligencji. Kryptowaluty i machine learning (Wykorzystanie machine learning – LINK)  to przyszłość branży IT i to również zalecałbym osobom w stylu tego pana, który nie może od dwóch lat znaleźć pracy w informatyce. Oczywiście, o ile go to kręci. Bo jeżeli nie masz pasji do konkretnego zagadnienia to lepiej sobie od razu odpuścić, bo nawet nie zauważysz gdy przyjdzie wypalenie zawodowe. I to zawsze powtarzam osobom, które nagle postanawiają się przebranżowić na programowanie.

Również omawiam ten temat w swojej książce. Jeżeli ktoś ma chęć się zapoznać to gorąco zapraszam:

Sukces w IT

Na szczęście są też osoby, które nie marnują swojego czasu tylko cały czas starają się rozwijać. Pięknym przykładem jest praktykant Kacper, który pomagał wiosną. 19 lat, tuż przed maturą, a już tworzy własne gry komputerowe, uprawia sport i z zaangażowaniem stara się uczestniczyć w jak największej liczbie zadań, które są w stanie podnieść jego kwalifikacje. Oby tak dalej!

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X