Język skryptowy, a język programowania

Język skryptowy, a język programowania

Na początku swojej drogi, gdy chciałem nauczyć się programować zetknąłem się z terminologią pisania skryptów, a programowaniem. Pierwsze pytanie, jakie zadałem sobie dotyczyło różnicy pomiędzy jednym, a drugim. Przez bardzo długi czas nie widziałem różnicy i przyznam wam, że nawet teraz różnice pomiędzy wspomnianymi zagadnieniami nie są aż takie jasne. Język skryptowy, a język programowania – czy jest jakaś między nimi różnica?

W tym materiale chcę zająć się wymienionym zagadnieniem. Jednak nie będę poruszał tematu, który język wybrać jako pierwszy, skąd się uczyć czy też pokrewnych. Tego typu zagadnień jest mnóstwo, jak i również sprzeczności z tym związanych. Dlatego, jeżeli szukasz miejsca, w którym przeczytasz co powinieneś zrobić aby rozpocząć swoją karierę programisty to w tym materiale nie podpowiem Ci tego bezpośrednio.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Podstawowe różnice pomiędzy skryptem a programem

Tak naprawdę to skrypty czy też programy zaczynamy pisać w ten sam sposób. Niemniej jednak skrypt odnosi się do bardziej konkretnej czynności jak na przykład do wykonania instalacji oprogramowania. Natomiast program powinniśmy rozumieć jako większy projekt, który wykonuje większą ilość zadań. Są one najczęściej wykonywane przy użyciu skryptów. Czyli w pewnym sensie program jest takim organizatorem dla skryptów. My wybieramy jakąś opcję w programie i następnie uruchamia się skrypt.

Jednak by za bardzo nie motać, program jest to większy projekt, którego zadaniem jest najczęściej przy pomocy interakcji z użytkownikiem wykonanie sporej ilości czynności. Program posiada cały zasób funkcji, z jakich można korzystać. Czyli jaśniej, program można określić jako projekt posiadający spory zasób funkcji, z których korzystamy po jego uruchomieniu. Natomiast skrypt najczęściej pisze się w celu wykonania pojedynczej czynności, spełnienia określonego zadania. Dlatego najczęściej jest on tylko uruchamiany po czym wykonuje się automatycznie.

Język skryptowy jest to język programowania, który umożliwia uruchomienie programu, skryptu. Ponieważ skrypt jest też programem!

Interpretowany, a kompilowany

Czy oba zagadnienia wyznaczają znaczną różnicę pomiędzy językiem skryptowym a językiem programowania? Mam spore wątpliwości!

Najczęściej języki nazywane skryptowymi są interpretowane, a nie kompilowane. Różnica polega na tym, że kod źródłowy skryptu jest interpretowany na język komputera, a następnie uruchamiany. Nie tworzy się w tym wypadku plik wykonywalny. Dzięki temu jesteśmy w stanie od razu zobaczyć jego wynik.

Natomiast w przypadku języka kompilowanego nim zostanie coś wyświetlone musi zostać przetłumaczone na język maszynowy. Następnie tworzy się plik wykonywalny i dopiero wtedy widoczny jest wynik jego działania.

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Otóż plusem interpretacji jest szybkość otrzymania wyniku. Nie musi powstać żaden plik, to co zapiszemy jest od razu interpretowane do postaci rozumianej przez komputer. Jednak ma to swoją wadę. Otóż jeżeli w kodzie wystąpi jakiś błąd, to pokaże się on dopiero w trakcie jego uruchomienia. Czyli jakieś czynności określone w kodzie zostaną wykonane do momentu, gdy wystąpi wspomniany błąd. W przypadku kompilacji wspomniany błąd zostanie wykryty przed stworzeniem pliku wykonywalnego. Oznacza to, że jeżeli wystąpi jakiś błąd w kodzie to nie zostanie wykonana część poprzedzająca do jego napotkania. W tym wypadku aby program, skrypt zadziałał całość musi być poprawna.

Niestety na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze nie mam odpowiedzi. Wszystko zależy od projektu, jaki prowadzimy. Decyzja co do tego, jakiego rozwiązania należy użyć powinna być podejmowana w stosunku do poszczególnego projektu. W tej sytuacji należy prześledzić wszystkie za i przeciw. Kompilacja przy dużych projektach może zająć bardzo dużo czasu jednak błędy są wykonywane przed uruchomieniem. W przypadku interpretacji uruchamia się wszystko od razu, dlatego nie występuje długi okres kompilacji. Jednak wszelkie błędy, jakie się pojawiają wykrywane są dopiero w trakcie jego działania. Skutkuje to wykonaniem już jego części co w dużej mierze może być czymś niechcianym.

Język skryptowy, a język programowania

Czy jeżeli język jest interpretowany oznacza to, że jest językiem skryptowym? Otóż tu można mieć spore zastrzeżenia. Dobrym przykładem będzie język Python, który przez wielu jest określany jako język skryptowy. Jednak jeśli zerkniesz na stronę główną tego języka zwróć uwagę na zapis twórców Python is a programming language, czyli Python jest językiem programowania. Moim osobistym zdaniem nie powinien istnieć podział języków na skryptowe czy też języki programowania ponieważ każdy skrypt jest też programem. Natomiast różnicę dostrzegam jedynie w sposobie tworzenia skryptów, a tworzeniem programu. Częściowo wyjaśniłem to na początku tego materiału. Jednak większość osób programujących jako skrypt określa kod, który powstał w celu zautomatyzowania powtarzalnych zadań. Natomiast jeżeli chcemy, aby kod, który napiszemy wykonywał więcej czynności nie jest już skryptem, tylko programem.

Języki do konkretnych zastosowań

Pomimo wspomnianego podziału należy wspomnieć o jeszcze jednym. Otóż każdy z języków ma swoje wspólne cechy jak na przykład zmienne, pętle czy też inne podstawowe elementy. Zapis tych, jak i innych trochę różni się od siebie jednak zasada jest identyczna lub prawie identyczna. Natomiast są języki, które służą do poszczególnych celów. Przykładem tego może być język PHP, którego założeniem jest tworzenie aplikacji webowych. Posiada wszystkie elementy jak inne języki, jednak wykorzystuje się go do konkretnych celów. Pisząc wprost nie używamy go do tworzenia skryptów sieciowych tak jak na przykład w języku Python czy też C++. Dlatego dość istotną sprawą jest wybranie odpowiedniego języka programowania do celu końcowego.

Czy HTML jest językiem programowania?

Od razu odpowiem na to pytanie, nie nie jest. HTML jest to język znaczników, czyli język opisowy jak ma wyglądać strona. Nie posiada takich narzędzi jak zmienne, pętle. Tylko znaczniki, które wykorzystujemy aby powstała strona. Jest, tak ponieważ to znacznik określa funkcję, jaką ma pełnić. My z tym znacznikiem nic nie możemy zrobić jak na przykład skorzystać z instrukcji warunkowej, w której określilibyśmy co w danej sytuacji ma wybrać. Dlatego język HTML nie zaliczamy do języka programowania.

Najpopularniejsze języki

Teraz chciałbym wypisać kilka dość popularnych języków programowania. Nie jest to kompletna lista, ponieważ jest w czym wybierać. Niemniej jednak wymienione na tej liście uważam za najpopularniejsze.

JavaScript

Jeden z najpopularniejszych języków programowania, z którym spotkasz się na każdej dynamicznej stronie internetowej. Obsługiwany jest przez każdą przeglądarkę. Dzięki frameworkowi typu NodeJS jego popularność przez ostatnie dziesięciolecie bardzo wzrosła. Jest najprostszym językiem, z którego możesz skorzystać by nawiązać interakcję z użytkownikiem.

PHP

Choć zdania są bardzo podzielone w stosunku do PHP ze względu na odejście jego głównego twórcy, to jednak jest on jednym z najczęściej stosowanych języków programowania webowego. Określany jako jeden z prostszych, który tak jak w przypadku JavaScript umożliwia w sposób prosty integrację z użytkownikiem.  Zawiera również wiele frameworków jak na przykład Laravel, dzięki któremu powstaje bardzo dużo złożonych aplikacji webowych.

Python

O tym języku już trochę pisałem. Niektórzy określają go jako narzędzie do tworzenia skryptów, niektórzy jako język do tworzenia dużych projektów. Posiada wiele rozszerzeń jak na przykład Django, dzięki któremu możemy tworzyć aplikacje webowe. Jednak w odróżnieniu od dwóch poprzednich nie jest przeznaczony tylko do programowania webowego. Posiada takie biblioteki jak na przykład Pygame, która umożliwia tworzenie gier.

Java

Język skryptowy

Jest to pierwszy język kompilowany prezentowany w tym materiale. Obecnie programiści Javy są najczęściej poszukiwanymi. Przez jednych polecany przez drugich krytykowany. Niezależnie od tego stosuję się go w każdej sferze obecnych działalności.

C++

Język skryptowy

Określany przez wielu jako jeden z najtrudniejszych języków do opanowania. Czy tak jest musiałbyś się przekonać sam. Posiada dość rygorystyczne podejście co do niektórych elementów dlatego nie każdy czuje się w nim swobodnie. Oczywiście ten rygor ma swoje zastosowanie jednak wiąże się szczególnie na początku nauki z wieloma błędami.

 

Podsumowanie – Język skryptowy, a język programowania

Jako konkluzję całości, chcę dodać, że moim osobistym zdaniem nie ma znaczenia, czy określasz coś jako pisanie skryptów czy też programowanie. Ważne jest, żeby efekt był taki, jaki sobie założyłeś lub jaki określiłeś. Natomiast w skryptach, krótkich programach nigdy nie używam klas oraz innych elementów z tym związanych. Inaczej pisząc nie stosuję języka obiektowego ponieważ skrypty najczęściej zaliczają się do krótszych rozwiązań. Jeżeli chodzi o język programowania warto zapoznać się z podstawami każdego i zobaczyć, który pasuje nam najbardziej. Oczywiście pomijam tutaj fakt, jaki może ktoś Ci narzucić. Natomiast  przeglądając w tym momencie oferty pracy najwięcej jest tych dotyczących Javy. Dlatego, jeżeli szukasz języka, dzięki któremu najszybciej znajdziesz pracę to na obecną chwilę będzie to ten. Jednak prawda jest taka, żeby pisać i zarabiać w ten sposób trzeba mieć do tego pasję i zamiłowanie. Inaczej będzie to tylko męka.

Chcesz wiedzieć więcej na temat monitorowania? Przeczytaj nasze artykuły, a także weź udział w kursach!

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X