Robot ASK

Najnowsze rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa danych

Bezpieczeństwo danych – rozwiązania

Ci, którzy śledzą mojego Instagrama  wiedzą, iż w środę 8-ego listopada miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji „NAJNOWSZE ROZWIĄZANIA Z DZIEDZINY BEZPIECZEŃSTWA DANYCH” organizowanym przez QNAP.

Jako iż temat bezpieczeństwa jest czołowym aspektem obsługi naszych klientów to zawsze, chętnie uczestniczę w tego typu wydarzeniach. Poniżej prezentuję krótką relację z tego wydarzenia.

bezpieczenstwo

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Microsoft Azure

Microsoft głównie prezentował swoje rozwiązania do backupu ich chmury publicznej – Azure. Przede wszystkim opowiadano o tym jak zabezpieczyć swoje dane w odniesieniu do RODO dzięki rozproszonych lokalizacjom. Pojawiły się takie zagadnienia jak Magazyn Lokalnie Nadmiarowy, czyli rozłożenie danych w różnych magazynach. Jedną z obaw ludzi, którzy zastanawiają się nad przeniesieniem swoich zasobów do chmury jest to co się stanie w przypadku gdy serwerownia świadcząca dla nas usługi zostanie zniszczona. Przykładowo, w wyniku katastrofy lub wojny. Jednym z rozwiązań jest wybranie lokalizacji do przechowywania naszych danych. Tylko od naszego widzimisię zależy czy wynajmiemy serwery w Europie czy Ameryce Południowej. Ponadto, dzięki dokupieniu funkcjonalności GRS w Azure nasze dane będą dodatkowo replikowane do innych lokalizacji. W tym przypadku, będzie to aż 6 różnych kopii rozsianych po całym świecie! W takim przypadku, gdy spłonie serwerownia, w której przechowujemy nasze wirtualne maszyny, automatycznie będziemy mieć dostęp do pozostałych kopii.

Omówiono również hybrydowy backup QNAP+Azure. Zaprezentowano demo rozwiązania z różnymi opcjami replikacji. Generalnie, tworzenie zadań backupowych wygląda bardzo intuicyjnie. Przynajmniej dla osób, które są dobrze obeznane w interfejsie systemu QNAP. W tym przypadku mamy do czynienia z dodatkową aplikacją gotową do zainstalowania z poziomu QTS. Dzięki takiemu rozwiązaniu w momencie gdy coś zostanie usunięte z QNAPA, będziemy mogli to odzyskać z Azure. Więcej o nowościach systemu wspominałem w tym miejscu:

https://blog.askomputer.pl/jak-sie-zabezpieczyc-przed-ransomware-i-wirusami-szyfrujacymi-dane/

 

IMG_20171108_105137Western Digital

Wszyscy administratorzy serwerów oraz macierzy doskonale zdają sobie sprawę (a przynajmniej powinni), iż nie wszystkie dyski twarde lubią się z konkretnymi urządzeniami. Western Digital dzieli swoje dyski na konkretne zastosowanie. Rozróżnić je można dzięki nazwom związanym z konkretnym kolorem. Przykładowo, seria Gold przeznaczona jest do centrów danych, a Red do macierzy dyskowych.

WD_Gold

Ponadto, wybierając dyski należy zwrócić szczególną uwagę na to jakie modele są kompatybilne z Twoim urządzeniem. Przeważnie konkretne macierze, bądź serwery mają listę wspieranych dysków, które można znaleźć na stronie producenta.

WD zaprezentowało wczoraj najnowsze trendy w swojej branży. Głównie poruszono problem przegrzewania dysków. Aby temu zapobiec, producent planuje wypuścić specjalne dyski przeznaczone dla serwerowni. Dyski te będą wypełnione helem! Ponadto, dzięki zastosowaniu nowej technologii Western Digital liczy na zmniejszenie kosztów produkcyjnych, by w dalszym ciągu pozostać konkurencyjnym w stosunku do coraz bardziej popularnych dysków SSD. Plany wypuszczenia tej technologii to rok 2019.

 

I pozostali…

Z mniejszych wystawców warto jeszcze wspomnieć o NAKIVO. Mało znany w Polsce producent oprogramowania do backupu rozwiązań wirtualnych zaprezentował swoje narzędzie do archiwizacji. Przyznam, że do tej pory kojarzyłem ich jedynie ze wsparcia systemów Vmware, Hyper-V czy AWS Amazona. Okazuje się, iż posiadają również narzędzie, które pozwala przywracać wersję naszych danych aż do 30 wersji wstecz. Aplikacja, którą można pobrać z poziomu QTS może okazać się całkiem skutecznym rozwiązaniem do walki z Ransomware.

Pozostałe materiały dotyczące wirusów szyfrujących dane:

https://blog.askomputer.pl/tag/ransomware/

W kontrze do wspomnianych wcześniej, klasycznych dysków WD swoje najnowsze rozwiązania zaprezentował wczoraj również Kingston. Omówiono flagowe produkty. Jednak po tej prelekcji nie dowiedziałem się nic nowego co mogłoby Was zainteresować. Generalnie, trend jest stały. Więcej GB i szybciej 😉

Mało znany w Polsce producent zasilaczy awaryjnych CyberPower zaprezentował swoje rozwiązania w podejściu do oszczędzania energii elektrycznej. Okazuje się, iż pobór mocy jest mocno konkurencyjny w porównaniu z liderami tej branży. Dzięki temu nie tylko mniej płacimy za prąd, lecz także w serwerowni będzie mniej ciepłego powietrza do odprowadzenia.

Jako iż WBT-IT wśród swoich usług świadczy również wsparcie systemu kamer monitoringu wizyjnego w firmach to również chętnie przyjrzałem się tej prezentacji. Mobotix oferuje kamery IP oraz system, którym możemy nimi zarządzać. Prezentujący słusznie zwrócił uwagę, iż przez ostatnie 10 lat wiele się zmieniło w temacie kamer. I niestety, firmy świadczące tego typu usługi często są w tyle. Osobiście przyznam, że dla mnie prezentacja omawiała głównie standardowe i dobrze mi znane zasady bezpieczeństwa. Aczkolwiek podejrzewa, że dla wielu osób wiedza poruszona wczoraj mogła być przydatna.

To z grubsza tyle. Na wyróżnienie zasługują widoki z 38 piętra Warsaw Spire. Natomiast, wystawienie na środku sali sernika w czasie mojej diety to cios poniżej pasa 😉 Dzięki QNAP!


O autorze
Jak zawsze, zachęcam do kontaktu:

Oraz do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, by być na bieżąco:
instagram_askomputerpinterest_1475538227_280social_facebook_box_bluepobrany plikArkadiusz_Siczek_linkedin

 

 

Trwają zapisy na Kurs AI dla Administratora Serwerów!

Stań się ekspertem w dziedzinie wykorzystania AI w swojej pracy! 

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/ai/

 

 

Kurs AI rusza 17 lipca!

X