nowa wersja Zabbix

Pojawiła się nowa wersja Zabbix. Czy warto aktualizować? Przyjrzyjmy się zmianom.

Na wstępie dodam, że materiał ten znajdziesz też w wersji video oraz audio. Jeżeli takie formaty Ci bardziej pasują to linki znajdziesz poniżej.

Na początek, kilka słów czym jest Zabbix

Jeżeli mnie śledzisz to zapewne wiesz czym jest Zabbix. Dla tych jednak co nie widzą dodam, że Zabbix to system monitoringu. Za jego pomocą możesz badać w czasie rzeczywistym czy wszystkie zasoby, serwery, aplikacje, sieć czy nawet Chmura działają w odpowiedni sposób. Jeżeli tylko pojawi się jakaś anomalia lub awaria to otrzymasz o tym powiadomienie.

To oczywiście w skrócie. O Zabbixie mówiłem i pisałem już wiele, więc jeżeli jeszcze nie miałeś okazji to zachęcam Cię do pobrania mojego ebooka. Możesz go pobrać za darmo. LINK >> Dobre Praktyki Zabbix.

Nowa Wersja Zabbix

Nie przedłużam już. Pora opowiedzieć, co wnosi nowa wersja Zabbix?

Harmonogram raportów

Od teraz możesz zaplanować to kiedy Zabbix ma wygenerować raport. Do tego w przyjaznej formie PDF. Dzienny, tygodniowy lub miesięczny. Następnie wyśle Ci go na maila. Funkcjonalność wymaga przypisania nowej roli użytkownikowi.

Agregacja danych

Rozbudowano agregację danych. Dodano różne warunki metryk. W tym symbole wieloznaczne i znaczniki. Twórcy położyli główny nacisk na poprawienie planowania na poziomie wydajności i biznesu.

Osobiście jeszcze tego nie przetestowałem, ale zapowiada się ciekawie. Widzę tu potencjał pod rozwiązania Chmurowe.

Wizualizacja

Podobno dashboard wygląda jeszcze czytelniej. Póki co, nie widzę różnicy. Ale… Jest jeden, duży plus. Od teraz możesz tworzyć kilka dashboardów i w dowolnej chwili przełączać się pomiędzy nimi. Coś jak wiele pulpitów w Linuxie. Fajne!

Szablony

Coś co mi się bardzo podoba. Podczas importowania szablonu, otrzymujemy szybkie porównanie z wcześniejszą wersją. Jak na tacy mamy szybką informację o tym co się zmieniło i co zawiera nowy szablon.

nowa wersja Zabbix - szablony

Poza tym to co zawsze w aktualizacji, czyli dużo nowych parametrów

Naturalnie, nowa wersja Zabbix to również usprawnienia w bezpieczeństwie. Np. tokeny API z datą wygaśnięcia.

Do tego dodano nowe składnie dla warunków problemów, zestawy operatorów, funkcje statyczne, matematyczne i łańcuchowe. Warto przejrzeć i sprawdzić czy pojawiło się coś co możesz wykorzystać u siebie.

Rozbudowano również tagi.

Poprawiono optymalizację i skalowalność. Ale to oczywiście, wyjdzie w praniu.

Do tego nowe integracje i nowe szablony. M.in. HikVision. Ktoś mnie o to pytał kiedyś. Plus, dużo, dużo nowego.

Nowa wersja Zabbix – Czy warto?

Osobiście, jestem na tak. Może nie ma jakichś dramatycznych zmian, które musisz wdrożyć już teraz, ale warto rozważyć.

Osobiście planuję sporo nowych treści o Zabbixie od czerwca. Plus, odświeżenie mojego kursu, więc już wiem, że nowe materiały będą opierać się na Zabbixie 5.4

Nowa wersja Zabbix – Wersja Audio i Video

Poniżej obiecane wersje audio i video.

Wersja Video:

Wersja Audio:

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X