co to jest zabbix

Co to jest Zabbix?

Zastanawiasz się co to jest Zabbix i jak może Ci pomóc? Za chwilę się wszystkiego dowiesz!

Przedsiębiorstwa oraz działy IT z każdym rokiem, zwiększają wydatki na bezpieczeństwo informatyczne. Oznacza to nie tylko wydawanie coraz większej kwoty pieniędzy na nowe zapory sieciowe oraz oprogramowanie antywirusowe. Od kilku lat już niemal standardem są specjalne aplikacje do monitoringu infrastruktury informatycznej. Powiedzmy sobie szczerze. Działy IT, które nie wykorzystują dobroci w postaci monitoringu powinny zostać zamknięte. Ewentualnie, wysłane na odpowiednie szkolenie.

co to jest zabbix

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do monitoringu jest Zabbix. Zresztą, stali czytelnicy tego blog zapewne nie są zaskoczeni, że wspominam teraz o tym rozwiązaniu. O Zabbixie piszę regularnie od 2012 roku:

https://blog.askomputer.pl/category/zabbix/

I co najlepsze, oprogramowanie jest stale rozwijane i w porównaniu z 2012 rokiem to dziś mamy do czynienia z rozwiązaniem niemal doskonałym.

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 

 

Pst, jeżeli wolisz wersję video to zapraszam tutaj:

Zabbix ratuje świat i robi RODOte

Zabbix to oprogramowanie, które ma na celu rejestrowanie zużycia zasobów informatycznych oraz badanie dostępności serwerów i usług. W przypadku awarii lub wyczerpania danego zasobu otrzymamy powiadomienie o zdarzeniu poprzez wiadomość sms lub email.

Przykładowo, możesz podłączyć do monitoringu serwer. Następnie skonfigurować monitorowanie pamięci, procesora i dysku. Gdy to będzie gotowe to automatycznie otrzymasz alarm, który będzie Cię informował gdy któryś z tych podzespołów będzie umierał. Przykładowo gdy będzie się kończyć pamięć czy miejsce na dysku. Oczywiście, jednocześnie Zabbix będzie również sprawdzał czy sam serwer jest osiągalny.

Dzięki ogromnym możliwościom rozbudowy, Zabbix umożliwia nam monitorowanie, praktycznie każdego elementu sieci informatycznej. Choćby temperatury w serwerowni czy… monitoringu otwierania drzwi w szafach rakowych. W dobie RODO i kontroli dostępu do danych jest to niezwykle przydatne.

Co jeszcze potrafi Zabbix?

To oczywiście tylko kilka z wielu scenariuszy wykorzystania systemu monitorowania sieci informatycznej. Inne przykłady to:

  1. Badanie wykorzystania łącza w urządzeniach sieciowych; Przydatne gdy w firmie występuje problem ze spowolnieniem dostępu do internetu, serwera lub aplikacji. Łatwiej jest wtedy wychwycić „wąskie gardło” w sieci.
  2. Kontrola poziomu temperatury. Niezwykle przydatna sprawa. Pozwala nam to monitorować poziom temperatury  w serwerowni oraz poszczególnych urządzeń. Jest to najszybszy sposób wychwycenia ryzyka przegrzania lub awarii klimatyzacji.
  3. Monitorowanie dostępności. Poza weryfikacją działania dostępu do internetu czy serwera mamy jeszcze cały pakiet możliwości. Choćby monitorowanie usługi, procesu, hosta lub bazy danych. Cały pakiet możliwości na weryfikację czy dana aplikacja czy baza jest dostępna. A nawet jeżeli nie to Zabbix szybko wychwyci co jest przyczyną krzyku użytkowników 😊
  4. Zmiana pliku lub katalogu. To jest też bardzo fajne rozwiązanie. Jeżeli masz problem w swojej firmie z tym kto usuwa lub zmienia pliki na serwerze to Zabbix może Ci pomóc Znaleźć sprawcę. Wszystko dzięki wysyłaniu informacji o tym, że ktoś właśnie zmienił ważne dane. Oczywiście, jeżeli dane są na tyle źle zabezpieczone, ze każdy może je zmienić to błąd został popełniony gdzie indziej. Mimo wszystko, warto mieć włączoną taką funkcjonalność, by wiedzieć, który z pracowników nie jest do końca lojalny.
  5. Monitoring logowania. Podobnie jak punkt 4, tak i opcja monitorowania logowania użytkowników na serwerze pozwala nam kontrolować to kto uzyskiwał dostęp do danych. Kto się logował. I oczywiście, kto popsuł?

SLA, skrypty

Poza wspomnianymi rozwiązaniami, Zabbix posiada mnóstwo innych rozwiązań. Możesz wykorzystywać system do wyliczania czasu niedostępności konkretnej usługi. Przykładowo, firma, która zajmuje się utrzymaniem twoich serwerów podpisała z Tobą umowę. Dobra praktyką jest, by zawrzeć w takiej umowie czas SLA. Jest określenie czasu po jakim firma musi naprawić awarię. Przykładowo, zapisałeś 4 godziny na naprawę. Dzięki Zabbixowi, nie tylko będziesz wiedzieć czy czas nie został przekroczony, ale także otrzymasz raport na koniec miesiąca prezentujący dostępność Twoich serwerów.

Większość wspomnianych scenariuszy można zrealizować za pomocą gotowych szablonów. Instalowane są podczas pierwszego uruchomienia systemu. Jeżeli brakuje rozwiązania, którego potrzebujesz to bez problemu znajdziesz je w internecie. Mowa tu o „czujkach” i triggerach, które obsługują rzadsze urządzenia lub funkcjonalności.  Wystarczy tylko skopiować gotowe kody źródłowe skryptów. Najlepszym źródłem gotowych szablonów jest nieodmiennie od lat, forum Zabbixa:

https://www.zabbix.com/forum/

W tych bardziej złożonych przypadkach, będziesz musiał sam zaprogramować odpowiednia funkcjonalność. Tak było choćby pewnego razu gdy zgłosiła się do mnie firma działająca w branży automatyki. Chcieli monitorować użycie pomp w jednym z ich urządzeń instalowanych na hali produkcyjnej. Na szczęście Zabbix to posiada otwarty kod źródłowy i taki skrypt również był możliwy do wdrożenia.

Jeżeli jednak kogoś przechodzą dreszcze na samą myśl „skrypty” i „programowanie”, od razu uspokajam. Skrypty w Zabbixie w 99% są bardzo proste i przyjemne w implementacji. Na moim blogu możecie znaleźć przystępny poradnik dotyczący Zabbixa. Zachęcam do odwiedzin 🙂

Poziom trudności…

Zanim przejdziemy do wymagań technicznych. Warto zastanowić się co należy umieć, by gładko wejść w świat Zabbixa.

Jeżeli zastanawiasz się nad startem z taką specjalizacją to dobrze mieć chociaż ogólne pojecie o Linuxie. Na pewno będzie Ci łatwiej konfigurować i zarządzać Zabbixem. Im lepiej znasz ten system operacyjny tym lepiej dla Ciebie.

Oczywiście, jeżeli w zespole posiadasz osobę biegłą w zarządzaniu systemem oraz usługami w Linuxie to możesz skupić się na samym procesie poznawania aplikacji. A ta będzie o wiele łatwiejsza. Zabbix to narzędzie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i znajomość Linuxa w takim wypadku nie jest wymagana.

Swego czasu prowadziłem szkolenia z obsługi Linuxa. Planuję wznowienie szkolenia w formie kursu online. Jeżeli Cię to interesuje to zapisz  się na mój newsletter, a gdy kurs wyjdzie to automatycznie zostaniesz o tym powiadomiony:

LINK do newslettera

Wymagania Zabbixa

Co do wymagań technicznych to Zabbix do zdziałania wymaga:

– serwera opartego na dowolnej dystrybucji Linuksa,

– bazy danych,

– silnika WWW Apache

Wymagania serwera koniecznego do uruchomienia Zabbixa są uzależnione od liczby urządzeń, które chcemy monitorować. Wygląda to następująco:

System operacyjny CPU/Pamięć Liczba
urządzeń
CentOS Virtual Appliance 100
CentOS 2 CPU cores/2GB 500
RedHat Enterprise Linux 4 CPU cores/8GB >1000
RedHat Enterprise Linux 8 CPU cores/16GB >10000

Oczywiście, na wdrożenie i administrację Zabbixa należy poświęcić trochę czasu. Osoby, które chciałyby oszczędzić czas i jednocześnie przenieść odpowiedzialność za administrację w ręce doświadczonych administratorów, mogą skorzystać z naszej pomocy. Grupa ADM zarówno wdroży Zabbix w Twojej serwerowni jak i udostępni Ci aplikację działającą w chmurze.

Jeżeli chcesz więcej informacji o Zabbixie to zajrzyj do sekcji Bezpieczeństwo Informatyczne na blogu. Tam znajdziesz więcej informacji na temat monitoringu informatycznego.

 

Ruszyły zapisy na Kurs "Bezpieczeństwo Serwerów Linux".

Otrzymasz ponad 170 lekcji, 15 godzin nagrań video, które przydadzą Ci się w późniejszej pracy oraz unikatowe bonusy.

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/sec/

 
 

Bezpieczeństwo Serwerów Linux dla Początkujących - Szkolenie z certyfikatem

X