Zabbix jest systemem zarządzania siecią stworzonym przez Alexeia Vladisheva. Pierwsza wersja GPL została wydana 7 kwietnia 2001 roku, natomiast oficjalna, stabilna wersja pojawiła się 23 marca 2004 roku. 21 maja 2012 roku miała miejsce premiera wersji 2.0. System, tworzony obecnie przez firmę Zabbix SIA jest przeznaczony do monitorowania i śledzenia statusu różnych usług sieciowych, serwerów i innego sprzętu sieciowego.
Narzędzie korzysta z silników baz danych: MySQL, PostgreSQL, SQLite, Oracle oraz IBM DB2. Najczęściej jednak wykorzystywany jest MySQL. Program napisany jest w języku C, a silnik strony WWW w technologii PHP. Zabbix należy do rodziny oprogramowania open source, co oznacza, że można go wykorzystywać za darmo.
Darmowe warsztaty z bezpieczeństwa Linux!
Zanim jednak rozwinę temat dalej, to jedna informacja na początek. Już w najbliższy czwartek poprowadzę darmowe warsztaty, na których opowiem o 35 krokach do zabezpieczenia Linuxa. Oprócz tego poznasz dobre praktyki bezpieczeństwa i omówię protokoły sieciowe, dostęp do danych czy zabezpieczenie kernela.
Zapisz się i zarezerwuj miejsce!
__________________________________________
System oferuje kilka sposobów monitorowania:
– poprzez protokół http,
– protokół SMTP,
– z wykorzystaniem aplikacji dostępowej Zabbix Agent,
– protokół SNMP.
Zabbix składa się z kilku oddzielnych modułów:
– serwer,
– oprogramowanie Zabbix Agent,
– aplikacja webowa,
– Zabbix Proxy,
– Java gateway.
W następnej części omówimy wszystkie moduły Zabbixa.
Kwestie formalne:
Teraz kilka kwestii formalnych. Kurs będzie się pojawiał raz na tydzień. Jeżeli jednak będzie zainteresowanie to mogę zwiększyć ilość zamieszczania części do dwóch na tydzień.
Jeżeli chcecie, by kurs pojawiał się dwa razy w tygodniu, wystarczy „zlajkować” mój fanpage:
W momencie gdy moją witrynę na Facebooku polubi 100 osób, zwiększę ilość emisji artykułów do dwóch na tydzień. Klikajcie więc „lubię to” oraz dajcie znać znajomym.
Nie zapomnij o warsztatach!
A na koniec przypominajka o darmowych warsztatach z bezpieczeństwa serwerów Linux.
Zapisy TUTAJ