powiadomienia z Zabbixa

Powiadomienia z Zabbixa

Jedną z ważniejszych funkcjonalności Zabbixa są powiadomienia. Zabbix nie tylko powinien monitorować na bieżąco zasoby IT, lecz także informować nas o wszelkiego typu anomaliach i problemach. I dziś o tym porozmawiamy!

Domyślnie w Zabbixie można skonfigurować następujące typy powiadomień:

  • wiadomość email,
  • skrypt,
  • SMS,
  • Webhook.

Oczywiście, to nie koniec możliwości. Już w 2017 roku prezentowałem na blogu jak uruchomić powiadomienia na Slack z Zabbixa.

Naucz się Zabbixa

Naturalnie, jeżeli nie wiesz co to jest Zabbix <== to ten link Ci wszystko wyjaśni.

 

Dołącz do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 

 

Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami mediów są powiadomienia za pomocą wiadomości SMS oraz email. Naturalnie, możliwość konfiguracji własnych skryptów powoduje, że możliwa jest integracja niemal z każdą istniejącą platformą komunikacji.

Wysyłanie emaili w Zabbixie mocno ewoluowało na przestrzeni lat. Kilka lat temu sam narzekałem, że system posiada mocno ograniczoną funkcjonalność. Sprowadzał się wtedy do prostego protokołu SMTP. Głównym minusem tego rozwiązania był brak obsługi uwierzytelniania.

Na szczęście to się zmieniło. Obecnie nie tylko możemy wykorzystać konto z odpowiednim poziomem uwierzytelnienia. Doszło również wsparcie szyfrowania poczty. Jeżeli chcesz to możesz wykorzystać nawet zwykłe konto Gmail do wysyłania powiadomień o zdarzeniach.

I właśnie dziś mail wykorzystamy do wysyłki powiadomień z Zabbixa.

Do wysyłki maili z ostrzeżeniami z Zabbixa możemy wykorzystać różne narzędzia. Przykładowo, instalując odpowiednie aplikacje typu Sendmail lub Msmtp. Naturalnie, możesz wykorzystać własny skrypt. W poniższym poradniku obejdziemy się bez instalowania dodatkowego oprogramowania na serwerze i wykorzystamy domyślnego klienta poczty w Zabbixie.

Powiadomienia z Zabbixa

Poniżej znajdziesz dwie części nagrania na żywo, które niedawno przeprowadziłem. W materiale znajdziesz:

  • Wstęp do powiadomień z Zabbixa
  • Wykorzystanie map w Zabbixie
  • Jakie stosować poziomy powiadomień?
  • Jak skonfigurować powiadomienia mailowe?
  • Pokaz testowy alarmu z Zabbixa.

Część 1: Powiadomienia i Mapy

Część 2: Powiadomienia z Zabbixa

Dołącz Do Wyzwania "Opanuj Kontenery"!

Do 30 czerwca możesz dołączyć do wyzwania "Opanuj Kontenery". Możesz wziąć udział w pojedynczych kursach, bądź skorzystać z pakietów "Razem taniej". Do odebrania dodatkowo dwa kursy za darmo z kodem "Opanujkontenery2024"!

Chcesz dołączyć do szkolenia! Zapisy na stronie: https://asdevops.pl/kontenery

 
 

Dołącz do wakacyjnego wyzwania "Opanuj Kontenery"!

X