Jeżeli podczas konfiguracji Zabbixa pojawi się problem z połączeniem do bazy danych, warto na początek sprawdzić czy podajemy poprawne hasło. Logujemy się do bazy:

mysql -u root –p

 

Zapis na newsletter!

Zanim jednak rozwinę temat dalej to jedna informacja na początek. Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z Zabbixem, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części oraz zaproszeń na nasze darmowe szkolenia to zapraszam do zapisu. Wystarczy pobrać mój poradnik. Monitoring IT – Dobre Praktyki. Wystarczy wejść klikając na obrazek:

__________________________________________

 

Podajemy hasło roota.

Możemy spróbować ustawić hasło połączenia do bazy dla użytkownika Zabbix:

SET PASSWORD FOR 'zabbix’@’localhost’ = PASSWORD(’P@ssw0rd’);

W nawiasie podajemy oczywiście hasło, którego chcemy używać.

Warto jeszcze jeszcze sprawdzić czy w naszej bazie istnieje baza, wymagana do skonfigurowania serwera monitoringu. Zapytania w MySQL są podobne do zapytań innych silników bazodanowych, np. PL/SQL w Oraclu. Tu również należy na końcu zapytania stosować średnik. Przykładowo polecenie

show databases;

wyświetli nam wszystkie dostępne bazy danych. Już w tym momencie możemy sprawdzić czy baza „Zabbix” jest dostępna.

Dalej możemy wyświetlić za pomocą polecenia

Show tables from zabbix;

wszystkie tabele naszej bazy.

Przykładowo za pomocą polecenia

select * from zabbix.users;

możemy wyświetlić wszystkich uzytkowników skonfigurowanych w naszym systemie.

Za pomocą sqla możemy skonfigurować praktycznie każdy element Zabbixa. Warto jednak uważać podczas pracy z tym narzędziem. Pracę na bazie danych polecam głównie tylko doświadczonym administratorom oraz osobom, które posiadają doświadczenie z językiem SQL oraz odpowiednią wiedzę z tematyki baz danych.

Kurs monitoringu sieci z wykoprzystaniem Zabbixa:

https://blog.askomputer.pl/kursmonitorowanie-sieci-informatycznej-za-pomoca-narzedzia-zabbix/

Chcesz więcej?

Oczywiście, jeżeli nie chcesz przegapić tego typu materiałów, to zapisz się na mój newsletter i przy okazji odbierz darmowe bonusy, np. e-booka ze zdjęcia poniżej! Prowadzę regularny, cotygodniowy newsletter z poradami związanymi z automatyzacją, monitoringiem oraz dobrymi praktykami w IT.

Zapisy TUTAJ

Zapisz się na Newsletter i odbierz za darmo e-book "Monitoring IT"!

X