wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Google – jak z niej korzystać?

W erze sztucznej inteligencji może się wydawać, że wyszukiwarka Google powoli odchodzi do lamusa. Ostatnia fascynacja możliwościami botów spowodowała mniejsze zainteresowanie nimi. Oczywiście nie twierdzę, że to coś złego. Z rozwoju sztucznej inteligencji może wyniknąć wiele dobrego. Wydaje mi się, że warto rozwijać oprogramowanie związane z tym zagadnieniem. Niemniej jednak martwi mnie sposób, w jaki ludzie wykorzystują tą wspomnianą sztuczną inteligencję. Dokładniej chodzi mi o ChatGPT.

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 

 

 

 

AI

Do sprawdzenia tego narzędzia zachęcał mnie znajomy, który bardzo interesuje się zagadnieniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Przyznam, że pomimo sceptycznego nastawienia do tego, postanowiłem spędzić przy nim jeden wieczór, by sprawdzić, o co tyle szumu.

Po spędzeniu wspomnianego wieczoru i zapoznaniu się z nim muszę przyznać, że jest to bardzo szybki sposób na uzyskanie odpowiedzi na niektóre pytania. Niemniej jednak wykonując pewne rozeznanie z użyciem wyszukiwarki, okazuje się, że niebawem, albo nawet już Google wykrywa treści stworzone oraz opublikowane przez ChatGPT. Jeżeli takie wykryje, będzie miało to negatywny skutek na pozycjonowanie. I tu powstaje pewien problem, przez który jestem sceptyczny. Jest to kolejna przemyślana technologia, którą wykorzystuje się w niewłaściwy sposób. Przeglądając oferty copywriterskie czy też tworzenia treści reklamowych, zaliczyć można wzrost osób deklarujących się jako twórcy takich. Niektórzy z nich korzystają z automatycznie generowanej treści ChatGPT. Tym samym wyrządzają niesamowitą krzywdę zleceniodawcom, jak i również psując swoją własną markę. Szkoda, że tak się dzieje. Uderza to, jak zawsze w twórców, którzy tworzą własne projekty, natchnione pomysłowością.

Wyszukiwarka Google w dzisiejszych czasach

Pomimo tego wszystkiego, co napisałem dotychczas, żaden bot nie jest w stanie zastąpić funkcjonalności wyszukiwarki Google. To w niej jesteś w stanie odnaleźć najistotniejsze i najnowsze informacje. Algorytm wyszukujący Google, o czym pewnie się sam przekonałeś, sprawdza się bardzo dobrze, gdy wprowadzimy samą frazę. Dlatego też jest najczęściej wybieraną formą wyszukiwania informacji przez użytkowników internetu.

Niemniej jednak w dzisiejszych czasach Google to nie tylko sama wyszukiwarka. Google stworzyło całą masę aplikacji, z których możemy korzystać w większości przypadków za darmo. Przyznam, że wszystkie swoje teksty piszę, wykorzystując Google Docks. Niemniej jednak Google to nie tylko zalety. Nie można zapomnieć o ich sposobie przetwarzania danych. który przez wielu jest uważany za bardzo niejasny. Za to Google przez lata jest mocno krytykowane.

Po co nam konto Google?

Pomimo tego wszystkiego głównym znakiem rozpoznawczym jest wyszukiwarka, drugim konta e-mail, a trzecim chyba przeglądarka. O nich słyszał każdy i prawie każdy w mniejszym lub większym stopniu korzystał. Aby uzyskać dostęp do tych wszystkich funkcji, wystarczy założyć konto.

W tym materiale pominę sposób zakładania konta, ponieważ jest bardzo intuicyjny i myślę, że poradzi sobie z tym każdy, kto choć trochę potrafi korzystać z internetu. Natomiast posiadając konto Google, otrzymujesz możliwość gromadzenia danych wyszukiwania na swoim koncie.

W ramach przykładu, pod adresem https://www.google.com/safesearch możesz włączyć filtr, dzięki któremu ograniczysz możliwość wyświetlania oraz wyszukiwania treści dla dorosłych. Istotne szczególnie gdy korzystasz z dwuznacznych fraz wyszukiwania.

To, co już pewnie znasz…

Gdy chcemy odnaleźć informacje o czymś konkretnym, wprowadzamy w pole wyszukiwania odpowiednią frazę. Jednak nie musimy używać frazy, możemy użyć konkretnego słowa. W tym wypadku najczęściej otrzymamy jako pierwszy wynik stronę główną producenta, produktu. Jednak nie zawsze tak jest. Dobrym przykładem będzie, gdy wprowadzimy słowo docker w pole wyszukiwania. Otrzymamy wynik:

Dopiero jako drugi wynik otrzymaliśmy adres do głównej witryny oprogramowania docker. Na łamach tego artykułu nie będę opisywał, czym jest docker, ponieważ bardziej mi zależy na tym, dlaczego główna strona pojawiła się jako druga. Przy wyszukiwaniu niektórych informacji czy też korzystamy z jednego słowa, czy też frazy może się okazać, że główna strona producenta, aplikacji czy też ogólnie pisząc informacji, będzie o wiele niżej wyświetlona niż pozostałe witryny. Dzieje się tak z powodu pozycjonowania. Niejednokrotnie okazuje się, że niektóre firmy włożyły wiele więcej środków finansowych w SEO, czyli zadbało o marketing lub też zawiera treści, które wzbudzają większe zainteresowanie niż te na oficjalnej stronie produktu.

To, co teraz czytasz, może wydawać się niepotrzebne, ponieważ jest Ci to znane. Jednak chciałbym, aby ten materiał trafił do szerszego grona użytkowników internetu. By zdali sobie sprawę dlaczego, jeżeli Google wprowadzi system sprawdzenia danych pochodzących z ChatGPT, stracą bardzo dużo.

Operatory wspomagające wyszukiwanie

Poprzez operatory rozumiem znaki interpunkcyjne, które używamy w codziennym pisaniu. Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale z ich pomocą jesteśmy w stanie otrzymać o wiele lepsze wyniki wyszukiwania niż przy wprowadzeniu wyrazu lub też frazy. Wspomniane operatory, z których najczęściej korzystam, wypisuje z opisem poniżej.

Cudzysłowy

Załóżmy, że chcemy wyszukać informację, gdzie musi zostać uwzględniona cała fraza. Żadne słowo w niej ujęte nie może zostać pominięte. Można zadać teraz pytanie, a jakieś zostają pomijane? Nie wiem, czy zwróciłeś na to kiedykolwiek uwagę, ale pomimo stosowanej frazy Google wyszukuje informacje, najbardziej zbliżone do tego, co wprowadziłeś. To zbliżone oznacza, że często pomija wystąpienie niektórych słów we frazie, którą wprowadziliśmy. W ramach przykładu wprowadziłem frazę najlepszy kurs zabbix na świecie:

Wyszukiwarka Google

Zwróć uwagę, fraza nie została użyta w całości. Pominięte zostało słowo świecie. Natomiast jeżeli teraz oprawimy tę samą frazę w cudzysłów „najlepszy kurs zabbix na świecie” to otrzymasz informację:

W tym wypadku nikt nie użył zestawu słów ujętych w cudzysłowie.

Dzięki takiemu wyszukaniu jesteśmy w stanie powiedzieć, wyszukiwarce Google, o co nam dokładniej chodzi. Dlatego nasze wyniki wyszukiwania mogą się okazać w niektórych przypadkach bardziej trafne.

Minus i plus

Jeżeli zastosujesz znak minus przed słowem, zostanie ono wykluczone z wyniku wyszukiwania. Przydaje się w szczególności, gdy kopiujemy frazę, a z jej części nie chcemy skorzystać. Możemy oczywiście usunąć niepotrzebną część lub postawić przed nią znak . Dla przykładu wprowadźmy poprzednią frazę, ale tym razem przed słowem świecie postawimy znak minus. Czyli nasza fraza powinna wyglądać w następujący sposób najlepszy kurs zabbix na -świecie. Otrzymamy wynik:

Wyszukiwarka Google

Jak widać na powyższym obrazku, nie ma już informacji o brakującym słowie. Pamiętaj jednak, że nie ma sensu korzystać z cudzysłowiu oraz tego rozwiązania. Cudzysłów anuluje funkcję znaku minus. Potraktuje go jako część frazy. Dlatego, jeżeli wprowadzimy frazę „najlepszy kurs zabbix na -świecie” otrzymamy informację:

Tak naprawdę prezentowany sposób użycia znaku minus nie zupełnie odzwierciedla jego prawdziwe możliwości. Jeżeli korzystasz ze znaku minus, wyłączysz słowa kluczowe z pola wyszukiwania. Oznacza to, że możesz zawęzić wyniki wyszukiwania, do fraz, które nie powinny zostać użyte. W przypadku + jest odwrotnie. Dodajesz frazy, które powinny znaleźć się w wynikach wyszukiwania. Dlatego korzystając z dwóch tych znaków, wyłączasz jakieś słowa kluczowe lub dodajesz je do obsługi przez algorytm wyszukiwarki.

Wyszukiwanie powiązań strony i w danej stronie

Często zdarza się, że chcemy wyszukać wszystkie wyniki o danej stronie. Można to porównać do wprowadzenia pojedynczego wyrazu w wyszukiwaniu. W tym jednak wypadku zawęzić nasze poszukiwania tak, aby wyszukiwarka Google wyświetliła tylko wyniki związane z określonym przez nas adresem. Aby tego dokonać, wprowadzamy w pole wyszukiwania:

site:https://blog.askomputer.pl.

Zdjęcie pozwolę sobie w tym wypadku pominąć. Zostaną wyświetlone wszystkie podstrony, które poddane są indeksowaniu.

Jednak to nie jest jedyna możliwość. Możemy wskazać Google, aby szukał konkretnej frazy na wskazanej stronie. W tym celu wprowadzamy w pole wyszukiwania:

site:https://blog.askomputer.pl zabbix

Na końcu zostało dodane słowo zabbix. Dzięki temu zostaną wyświetlone wszystkie indeksowane podstrony, które dotyczą zabbixa.

Szukanie plików

Przy pomocy wyszukiwarki Google możesz również odnaleźć informacje w konkretnych formatach plików. Do tego służy filetype:typ.

W związku z tym, że poznaliśmy sporo ciekawych możliwości, na pierwszy rzut chciałbym pokazać przykład z połączeniem wyszukiwania plików na konkretnej stronie:

site:https://blog.askomputer.pl zabbix filetype:pdf

Dzięki temu odnajdzie wszystkie pliki powiązane z zabbix oraz będące typu .pdf. Nie musisz jednak wyszukiwać na konkretnej stronie. W ten sposób możesz przeszukać cały dostępny zasób internetowy. Wystarczy, że pozbędziesz się pierwszego członu dyrektywy. Dlatego, jeżeli chcesz poszukać w internecie, a nie na stronie powinieneś do wyszukiwarki Google wprowadzić frazę:

zabbix filetype:pdf

W ten sposób zostanie przeszukany cały zasób dostępnych plików .pdf dotyczących zabbix, jakim dysponuje Google.

Wyszukiwanie powiązanych stron

Mamy możliwość wyszukania powiązanych stron. Do tego celu używamy polecenia:

related: blog.askomputer.pl

Jeżeli wpiszesz powyższą frazę, zauważysz, że my jako Grupa ADM jesteśmy w wielu innych miejscach. Na przykład na spotify. Jednak przejrzenie tego pozostawiam już Tobie.

Wprowadzenie tego typu zawężenia wyszukiwania może pomóc nam nie tylko we wskazanym temacie. Może ono również wyszukać strony o podobnej tematyce. Wszystko zależy od strony, jaką wprowadzisz i od konkurencji związanej z tematyką, jaka znajduje się na niej.

Opcje wyszukiwania

Jeżeli jesteś zalogowany na swoje konto Google, niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki korzystasz, z prawej strony masz możliwość ustawić kilka elementów. Dlatego, jeżeli przejdziesz na stronę wyszukiwarki Google.pl i wprowadzisz jakąkolwiek frazę, z twojej prawej strony powinieneś otrzymać dostęp do ustawień:

Wyszukiwarka Google

Zostanie wyświetlone pole, dzięki któremu będziesz w stanie dokonać podstawowych ustawień filtrów:

W tym miejscu możesz wykonać podstawowe ustawienia jak na przykład możliwość zapisywania historii wyszukiwania czy też włączenia filtru SafeSearch. Natomiast jeżeli klikniesz link, Szukanie zaawansowane zostaniesz przeniesiony do bardzo rozbudowanego formularza wyszukiwania:

Wyszukiwarka Google

Tym już trzeba się pobawić. Z prawej strony znajdują się wartości, jakie możesz wprowadzić. Ten formularz sprawia, że jesteśmy w stanie, bardzo szczegółowo określić co chcemy wyszukać.

Podsumowanie

Wyszukiwarka Google jest bardzo potężnym narzędziem, dzięki któremu jesteśmy w stanie wyszukać określoną przez nas treść. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało mi się w znacznym stopniu zachęcić Cię do zapoznania się z dodatkowymi jej możliwościami. Wyszukiwanie w Google to nie tylko fraza. Zawiera również wiele innych możliwości, z których wielu nie korzysta, a mogą bardzo ułatwić życie. Pomocna w dalszym poznawaniu, może okazać się dokumentacja. Kilka dodatkowych informacji uzyskasz tutaj.

 

 

 

Ruszyły zapisy na kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Sewerów"

Promocja na zaktualizowany kurs Zabbix trwa. Dostęp roczny, dostęp na zawsze i pakiet VIP dostępne w atrakcyjnej cenie do 17 kwietnia do godziny 23:59!

Chcesz wziąć udział w kursie? Kliknij w link: https://asdevops.pl/kurs-zabbix/

 
 
 

Ruszyły zapisy na Kurs "Architekt Zabbix - Monitorowanie Sieci i Serwerów"

X