Monitorowanie serwera czy innych podzespołów infrastruktury sieciowej jest niezwykle istotnym aspektem zarządzania IT. Warto jednak zrobić to z głową i tak byśmy nie byli zbędnie zasypywani komunikatami, a dashoboard Zabbixa nie stał się śmietnikiem pełnym zbędnych komunikatów.
Dla osób nie będących w temacie dodam, że Zabbix to system, który pozwala monitorować i kontrolować infrastrukturę informatyczną. Chcesz zostać natychmiastowo poinformowany o tym, że nie działa aplikacja, padł serwer lub kończy się miejsce na dysku sieciowym zanim zaczną Cię atakować użytkownicy? Za pomocą Zabbixa jesteś w stanie się przed tym zabezpieczyć. A jeżeli nie wiesz jak go wdrożyć to zawsze możesz sięgnąć po mój poradnik lub pomoc. 🙂

 

Darmowe warsztaty z bezpieczeństwa Linux!

Zanim jednak rozwinę temat dalej, to jedna informacja na początek. Już w najbliższy czwartek poprowadzę darmowe warsztaty, na których opowiem o 35 krokach do zabezpieczenia Linuxa. Oprócz tego poznasz dobre praktyki bezpieczeństwa i omówię protokoły sieciowe, dostęp do danych czy zabezpieczenie kernela.

Zapisz się i zarezerwuj miejsce!

https://asdevops.pl/s18/ 

__________________________________________

 

Start!

Każdy początkujący administrator Zabbixa wie, że bardzo łatwo można skonfigurować alarm, który będzie dbał o monitorowanie serwera oraz informował nas po spełnieniu jakiegoś warunku. Przykładowo,  gdy chcemy dostawać informację, że przez 6 minut na systemie linuxowym było mniej niż 10 % wolnej pamięci konfigurujemy ITEM:
vm.memory.size[pfree]
oraz trigger:
{HOSTNAME:vm.memory.size[pfree].min(360)}>5

Dwupoziomowe monitorowanie serwera

Co jednak gdy chcemy ustawić dwa poziomy alarmów? Jeden alarmujący po zużyciu 90% pamięci, a drugi po 95%? Będą nam krzyczały jednocześnie dwa alarmy.
Można tak zostawić, ale lepiej i ładniej byłoby gdyby alarm z wartością 90% znikał, a pojawiał się ten z 95%.
Rozwiązanie jest proste. Wystarczy ustawić jeden alarm tak, by znikał po spełnieniu jakiegoś warunku. Robimy to stosując znacznik „&”.
I tak np. możemy skonfigurować taki trigger:
{HO{HOSTNAME:vm.memory.size[pfree].min(540)}<11 & {HOSTNAME:vm.memory.size[pfree].min(360)}>5
Mówi nam, że alarm pali się wtedy gdy minimalna wartość pamięci przez ostatnie 6 minut była mniejsza niż 11% i większa niż 5%.

Kurs Zabbix

Chcesz więcej na temat Zabbixa? W tym miejscu znajdziesz kurs Zabbix przygotowany przeze mnie.

Grafika

Na koniec jeszcze grafika dla pamiętliwości:

monitorowanie serwera

Analogicznie należy postępować z innymi czujkami. Bez względu na to czy monitorujesz pamięć, CPU, Windows, Linux czy internet. Zwykłe dodatnie „&” rozwiązuje sprawę

Tyle na dzisiaj. Dajcie znać w komentarzu jak pojawiły się jakieś przeszkody z czujką. Za tydzień powinna pojawi się kolejna lekcja Zabbix, więc by nie przegapić zachęcam do zapisania się na newsletter lub obserwowania mediów społecznościowych. Tam na bieżąco informuję o nowościach. Ewentualnie RSS. Ale to już co kto woli 🙂

Miłego dnia!

Arek

Nie zapomnij o warsztatach!

A na koniec przypominajka o darmowych warsztatach z bezpieczeństwa serwerów Linux.

Zapisy TUTAJ

Darmowe warsztaty "35 kroków do zabezpieczenia Linuxa" już 23 marca!

X