serwer do małej i średniej firmy

Jaki serwer wybrać do małej i średniej firmy

 

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać firmowy serwer, zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem. Mam nadzieję, że z jego pomocą łatwiej będzie Ci zrozumieć własne potrzeby i ustalić priorytety, a przez to lepiej wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 

 

 

 

 

Serwer do małej i średniej firmy

Na początek zaryzykuję stwierdzenie, iż wykorzystanie wirtualizacji do zyskania większej efektywności z istniejących serwerów jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm szukających zwiększenia wydajności serwerów.

Zdolność do dzielenia jednej maszyny, tak aby działał jak kilka jest obecnie popularną metodą tworzenia nowych serwerów przy użyciu już posiadanych. Serwer wirtualny zachowuje się jak urządzenie fizyczne, jednak używa specjalne oprogramowanie zwane Hypervisor do stworzenia nowego wirtualnego urządzenia. Konieczne do stworzenia takiego narzędzia jest posiadanie odpowiedniej ilości zasobów na głównym, fizycznym serwerze.

Przy tej okazji zachęcam do odwiedzenia poniższego artykułu gdzie znajdziecie kilka praktycznych wskazówek pomocnych przy wyborze usługodawcy zewnętrznego serwera pocztowego

Jak wybrać zewnętrzny serwer pocztowy (hosting)Biorąc pod uwagę różnorodność serwerów, wybranie odpowiedniego urządzenia może się okazać wyjątkowo trudną decyzją zakupową. Na początek musisz się zastanowić czy chcesz, aby firmowy serwer był dostępny na miejscu czy może jednak urządzenie uruchomione w popularnej „chmurze” będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem?

1280px-A_view_of_the_server_room_at_The_National_Archives

Wirtualizacja informatyczna w firmie

Wszyscy więksi dostawcy rozwiązań informatycznych typu Dell, HP, IBM i Oracle mają przygotowane oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo ważne jest aby dostosować swoje potrzeby do właściwego rodzaju serwera.

Zadaj sobie 5 pytań:

Czy twój serwer będzie wykorzystywany głównie do obsługi firmowej poczty?

Czy będziesz używał urządzenia jako serwer plików?

Czy serwer będzie służył do wykonywania kopii bezpieczeństwa danych?

Czy Twoi pracownicy będą się na niego logować zdalnie?

Jak dużą przestrzenią dysponujesz na ulokowanie serwera?

Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania jesteś już bardzo blisko podjęcia słusznej decyzji!

Często serwer może spełniać więcej niż jedną rolę jak np. serwer plików i kopia bezpieczeństwa. Warto jest stworzyć listę priorytetów jakie chciałbyś aby pełniła Twoja maszyna. To stworzy jasny obraz, która doprowadzi do odpowiedniego wyboru na miarę potrzeb firmy.

Urządzenia sieciowe dla firmy do 5000 zł – Switche

Wątpliwości o bezpieczeństwo podczas umieszczania wrażliwych informacji w chmurze wzmocniły w pewnym stopniu rynek serwerów fizycznych, jednak jak tylko wątpliwości zostały rozwiane, zarządzający mniejszymi przedsiębiorstwami zaczęli porównywać koszta i zadawać pytanie czy serwerownie są właściwie potrzebne? Z drugiej strony, być może da się zastosować podejście hybrydowe, gdzie część usług jest utrzymywana wewnątrz siedziby firmy, a część w chmurze. Budowanie nowej infrastruktury informatycznej wymaga więc ostrożnego planowania i upewnienia się, że serwer spełni Twoje potrzeby.

Serwer w chmurze

Usługi oparte na chmurze mają duży wpływ na to jak przedsiębiorstwa (w szczególności małe) zarządzają danymi. Kiedy przychodzi czas na zakup nowego serwera dla wielu firm jest to gładki i szybki proces, ponieważ tylko zwiększają pojemność serwera opartego na chmurze. W zależności od usługodawcy należy jedynie dokupić odpowiednią ilość pamięci RAM, procesorów lub wielkość pamięci dyskowej, którą za pomocą odpowiednich „suwaków” zmodyfikuje administrator.

Serwer_w_chmurze

Bezproblemowe rozszerzanie funkcjonalności jakie oferuje wirtualizacja w chmurze jest mocno wykorzystywana przez małe przedsiębiorstwa. Większość serwerów to urządzenia zbyt wysokiej klasy, aby były używane tylko w jednym celu. Z tego względu stosuje się wirtualizację serwerów, która pomaga zoptymalizować używane zasoby poprzez dzielenie jednego urządzenia fizycznego na wiele wirtualnych. W chmurze nie ma to znaczenia ponieważ MŚP mogą bezproblemowo dostosować zasoby wybierając dokładną ilość mocy obliczeniowej i dysku jaka jest potrzebna do danego zadania.

Jeżeli weźmiesz pod uwagę fakt, że przykładowo kupno licencji Microsoftu na utrzymywanie kont pocztowych na własnym serwerze jest droższe niż hosting w chmurze – wybór w tej sytuacji jest często oczywisty. Oczywiście, o ile nie potrzebujemy zaawansowanej funkcjonalności oprogramowania Exchange. To jednak będzie wiedział nasz informatyk.

Dla pracowników IT, wykorzystywanie serwerów fizycznych w małych firmach jest jednak w ostatnim czasie coraz rzadsze. Zdecydowanie lepszą opcją jest praca na wirtualnych serwerach, ponieważ łatwiej wtedy o archiwizację danych, migracje i odzyskiwanie po błędzie. Nie ma wątpliwości, że chmura i serwery wirtualne są przyszłością wszystkich małych przedsiębiorstw, ponieważ zalety związane z efektywnością oraz ekonomią są znaczne. Kluczem jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zrozumienie idei wykorzystania tego typu urządzeń dla bardziej efektywnego funkcjonowania firmy.

Serwer „szyty na miarę”

Jeśli chcesz udoskonalić sposób w jaki twoja firma korzysta z poczty elektronicznej, uruchomienie serwera przeznaczonego do wysyłki poczty będzie doskonałym pomysłem. Jeżeli jednak twoja firma wykorzystuje dużą ilość danych, serwer plików lub system do zarządzania dokumentami będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zawsze ustal sobie ramy budżetu na kupno serwera i się ich trzymaj. Na rynku jest sporo dostawców rywalizujących o to, aby to właśnie u nich dokonać zakupu. Dobrze rozeznaj się w ofertach i postaraj się wyszukać tą najlepszą dla siebie.

Kiedy już zdecydujesz jaki rodzaj serwera jest najlepszy w twoim przypadku, poszukaj sprzedawców, którzy są liderami w tym konkretnym typie. Zapewnisz tym sobie serwer z renomowanego źródła, a także posiadający pełne wsparcie.

Tak jak w przypadku twoich komputerów firmowych, wybór właściwego systemu operacyjnego jest kluczowy dla stabilności aplikacji, które wykorzystujesz. Tak samo serwery potrzebują systemu operacyjnego, który jest odporny na kilka tysięcy zapytań o dane, które urządzenia tego typu muszą obsłużyć podczas typowej sesji.

Wsparcie techniczne

Jeśli nie posiadasz własnego wsparcia informatycznego będziesz musiał skorzystać z outsourcingu IT. Sprzedawca, u którego kupujesz serwery może także posiadać w ofercie konserwacje sprzętu. Przyjrzyj się uważnie umowie, którą otrzymasz do podpisania i upewnij się, że zawiera wszystko czego wymagasz.

Firmy, które zdecydują się na wybranie chmury powinny traktować tego typu usługi jak gdyby posiadały serwery we własnym lokalu. Przed zakupem dowiedz się czegoś o dostawcy. Skontaktuj się z jego innymi klientami, upewnij się co do poziomu jego usług przed podpisaniem umowy. Przyjrzyj się dokładnie procedurom bezpieczeństwa w przypadku gdy będziesz chciał przechowywać wrażliwe informacje na serwerach chmury.

Całkowite przejście do chmury może być zbyt daleko idącym krokiem, jednak dodawanie serwerów do już istniejących także nie jest dobrym rozwiązaniem. Przed kupnem serwera o konkretnej pojemności należy zastanowić się w jaki sposób twoja firma korzysta z danych. Kiedy to zrozumiesz wybór właściwego serwera powinien być łatwiejszy i obarczony mniejszym ryzykiem. W pierwszej kolejności poradź się jednak specjalistów IT obsługujących Twoją firmę.

W razie pytań lub chęci nawiązania współpracy zachęcam do kontaktu:

instagram_askomputerpinterest_1475538227_280social_facebook_box_bluepobrany plikArkadiusz_Siczek_linkedin

Szkolenie Wirtualizacji Serwerów z Wykorzystaniem Proxmox

 

 

 

Akcja Urodzinowa 2024 - Promocja na wybrane kursy!

Z okazji urodzin twórcy Grupy ADM - Arka, organizujemy akcje urodzinową. To promocja na wybrane kursy dostępne w ofercie. Jest w czym wybierać!

Chcesz skorzystać z promocji? Kliknij w link: https://asdevops.pl/akcja-urodzinowa-2024/

 
 

Akcja Urodzinowa! Promocja na wybrane kursy!

X