Został już opisany każdy sposób monitorowania stosowany przez system Zabbix. Pora na przeanalizowanie dostępnych metod oraz na zastanowienie, która techniki najbardziej odpowiada profilowi firmy ASKomputer. Dla zestawienia postanowiłem ująć wszystko w tabelkę, dzięki której możemy porównać wymienione wcześniej sposoby.

Typ Zalety Wady Wykorzystanie
Zabbix Agent ● Niewielkie zużycie zasobów hosta  ● Możliwe awarie usługi ● Maszyny z systemem operacyjnym Linux
oraz Windows
Zabbix Proxy ● Zmniejszenie zużycia zasobów serwera Zabbix ● W przypadku awarii tracimy monitorowanie sporej liczby hostów● Konieczność instalacji agenta● W przypadku instalacji Proxy na serwerze Zabbixa konieczne jest
otwarcie kolejnego portu
● Maszyny z systemem operacyjnym Linux
oraz Windows● Urządzenia wspierające obsługę SNMP
SNMP Natywna technologia monitorowania ( nie
jest konieczna instalacja żadnych dodatkowych wtyczek)
● Skomplikowana struktura dla początkującego ● Urządzenia sieciowe● Serwery z obsługą SNMP
Java Gateway ● Monitorowanie aplikacji JMX ● Wspiera jedynie aplikacje JMX ● Aplikacje JMX

Powyższa tabela dokładnie prezentuje, które narzędzie jakie ma wady i zalety oraz do jakiego typu zastosowań można wykorzystać konkretną metodę. W przypadku firmy ASKomputer, ze względu na dużą ilość komputerów z systemem operacyjnym Linux oraz Windows zastosujemy głównie usługi Zabbix_Agent. Również duża ilość urządzeń sieciowych wpływa na wykorzystywanie protokołu SNMP. Z powodu wykorzystania w naszej infrastrukturze głównie serwerów wirtualnych, nie możemy ich monitorować za pomocą tego protokołu. Jedynie będziemy ją stosować do monitorowania serwerów fizycznych, na których uruchomione jest oprogramowanie wirtualizacji, ESX.

 

Z powodu rozproszenia firmy na dwie lokacje (Warszawa oraz Krakowie), konieczne jest wykorzystanie narzędzia Zabbix Proxy. Główny serwer Zabbixa będzie stał w większej lokalizacji, Warszawie. W Krakowie zostanie uruchomiony Zabbix_Proxy wysyłający dane o hostach do głównej maszyny.

W następnej części przedstawię specyfikację techniczną naszej laboratoryjnej sieci.

Poprzednie części:

Część 7: Zabbix Proxy

Część 6: Protokół SNMP

Część 5:Techniki monitorowania – Zabbix Agent

Część.4: Moduły Zabbixa

Zachęcam do odwiedzenia moich profili w mediach społecznościowych, byś mógł być na bieżąco:


instagram_askomputer
instagram_askomputer pinterest_1475538227_280 social_facebook_box_blue pobrany plik Arkadiusz_Siczek_linkedin Arkadiusz Siczek Usługi informatyczne WBT