Zabbix Get to aplikacja działająca z linii poleceń, która służy do komunikacji z serwerem Zabbixa. Możemy ją wykorzystać choćby do testowania ITEMów, czyli poczciwych „czujek”.
 

 

Darmowe warsztaty z bezpieczeństwa Linux!

Zanim jednak rozwinę temat dalej, to jedna informacja na początek. Już w najbliższy czwartek poprowadzę darmowe warsztaty, na których opowiem o 35 krokach do zabezpieczenia Linuxa. Oprócz tego poznasz dobre praktyki bezpieczeństwa i omówię protokoły sieciowe, dostęp do danych czy zabezpieczenie kernela.

Zapisz się i zarezerwuj miejsce!

https://asdevops.pl/s18/ 

__________________________________________

 

 
Domyślnie Zabbix Get nie jest instalowany na serwerze. Aby doinstalować odpowiednie pakiety musisz uruchomić prostą komendę:
dnf install zabbix-get.x86_64
Oczywiście, jeżeli używasz innej wersji Linuxa to musisz skorzystać z odpowiedniej komendy i dedykowanego repozytorium. W moim przypadku skorzystałem z Centos.
 
W momencie gdy pracujemy nad nową czujką i chcielibyśmy ją przetestować, nie ma potrzeby, by za każdym razem wprowadzać ją do panelu Zabbixa. Wystarczy, że zalogujemy się przez SSH do serwera z zainstalowaną usługą Zabbixa oraz wywołamy następujące polecenie:
 
zabbix_get -s 192.168.0.1 -p 10050 -k vm.memory.size[pfree]
 
Wydaje mi się, iż bardzo łatwo można rozszyfrować znaczenie polecenia:
zabbix_get  – polecenie wywołujące Zabbix Get
-s 192.168.0.1 – adres IP wywoływanego serwera
-p 10050 – port wykorzystywany do łączenia z serwerem Zabbixa
-k vm.memory.size[pfree] – item sprawdzający wolną pamięć RAM
 
Przy okazji, niedługo rozwinę temat monitorowania pamięci na blogu. Jeżeli nie chcesz przegapić to zachęcam do zapisania się na mój newsletter: LINK
 
Jak widzisz, zastosowanie polecenia jest bardzo proste. Musisz podać jedynie adres monitorowanego klienta, port na którym zaczytywane są dane do Zabbixa oraz parametr KEY czujki, jaki chcemy zastosować.
Polecenie można również wykorzystywać do szybkiego sprawdzenia danego parametru w czasie rzeczywistym. Przykładowy powyżej kod pokazał wartość 17.38 dla polecenia vm.memory.size[pfree] co oczywiście oznacza procent wolnej pamięci ram.
Oczywiście, jeżeli korzystasz z systemu WIndows to jedyna różnica jaka będzie to dodanie .exe w komendzie, czyi:
zabbix_get.exe -s 192.168.0.1 -p 10050 -k vm.memory.size[pfree]
 
Tyle na dzisiaj. Jak zawsze, zachęcam do zapoznania się z pozostałymi materiałami na temat Zabbix oraz Książki „Poradnik Monitoring infrastruktury informatycznej
 
Wcześniejsze artykuły:
 

 

Nie zapomnij o warsztatach!

A na koniec przypominajka o darmowych warsztatach z bezpieczeństwa serwerów Linux.

Zapisy TUTAJ

Darmowe warsztaty "35 kroków do zabezpieczenia Linuxa" już 23 marca!

X